Новини і автомобілі

Дата і час:

"Гаряча точка" на будмайданчику підполковника

Зміст

Гаряча точка на будмайданчику підполковника

Військовослужбовці ремонтували цей будинок близько п'яти місяців

Двоє військовослужбовців за документами служили на передовій. А насправді ремонтували будинок родички свого командира. Чому на другому році повномасштабної війни в армії трапляються такі ганебні випадки?

Державне бюро розслідувань повідомило про підозру підполковнику, командирові однієї із військових частин у Чернівецькій області. Він доручив підлеглим сержанту і солдату, які мали б обороняти країну, зробити капітальний ремонт у будинку своєї родички. При цьому військові отримували всі виплати, включно із "бойовими" доплатами по 100 тисяч гривень.

"Впродовж чотирьох місяців (червень-жовтень цього року) військовослужбовці офіційно вважались такими, що перебувають у районі ведення бойових дій на сході країни. Та щомісячно незаконно отримували грошове забезпечення і додаткові виплати", — розповідає Юлія Шевченко, речниця Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону.

Командира військової частини підозрюють у перевищенні влади, йому загрожує до 12 років позбавлення волі. А сержанта та солдата — в ухиленні від військової служби в умовах воєнного стану. А за це передбачено до 10 років в'язниці.

Такі випадки,на жаль, непоодинокі. Нещодавно співробітники ДБР повідомили про підозру заступникові командира батальйону однієї з військових частин Одещини, який майже рік змушував підлеглих будувати для нього маєток під Одесою. На системних зловживаннях викрили й заступника командира військової частини на Львівщині, який до ремонтно-будівельних робіт на своїй двоповерховій віллі залучив сім військовослужбовців.

Ця "традиція" дісталася нам у спадок ще з радянської армії, коли командири залучали особовий склад до ремонту та будівництва своїх маєтків, — каже Дмитро Снєгирьов, військовий експерт, співголова ТІ "Права справа". — Але нині, під час війни, таке неприпустиме. Це неприхована дискредитація українського війська.

У нашій армії є ще серйозніші зловживання, — додає Іван Ступак, експерт з безпекових питань, ексспівробітник СБУ. — Мені відомі випадки, коли командири вимагають гроші — 1500 гривень — із зарплати з кожного військовослужбовця. А якщо військовий не погоджується, йому ускладнюють життя. Наприклад, таке було на Київщині. Військових залякували, що коли вони поскаржаться на вимагання, то у кращому разі опиняться на передовій.

— Відомо, що військовослужбовці, які будували маєтки своїм командирам, ще й отримували зарплату та бойові виплати. Як таке можливе?

Д. Снєгирьов:

— Організувати таку схему без залучення поплічників - нереально. Зрозуміло, що є домовленості з людьми, які дотичні до фінансово-господарської діяльності військової частини. Думаю, певний відсоток грошей йде і нагору.

Це відголоски загальної корупції, яка вразила державні інституції. І йдеться не лише про армію, а й про правоохоронну систему. Формується стереотип безкарності: що можна домовитися з корумпованими представниками правоохоронних органів і вони заплющать очі на фінансові зловживання. Треба лише поділитися.

Думаю, що багато людей сподівається, що війна все "спише" і ніхто й ні за що не понесе відповідальності, - каже Ростислав Кравець, голова ГО "Правова держава". — Але так не буде. Бо рано чи пізно проводитимуться перевірки використання коштів і перебування військовослужбовців у зоні бойових дій. Думаю, у подальшому побачимо чимало таких кримінальних проваджень.

— Згаданим командирові загрожує до 12 років позбавлення волі, сержанту та солдату — до 10 років. Як гадаєте, їх справді покарають?

І. Ступак:

— Це залежить від матеріалів, які вдасться зібрати досудовому слідству. Якщо хтось з фігурантів цієї схеми піде на угоду зі слідством і здасть усіх причетних, розповість, хто й за що був відповідальний, тоді шанси, що винні можуть опинитися за гратами, досить великі.

Д. Снєгирьов:

— Сумніваюся, що буде покарання. Ці справи можуть навіть не потрапити до суду або ж розваляться в суді. Адже ще раз повторюю - подібні зловживання неможливі без прикриття зверху.

— Як викоренити в армії таке ганебне явище?

Д. Снєгирьов:

— Особи, які займаються такими зловживаннями, найбільше бояться розголосу. Але нерідко можна почути, що не варто порушувати подібні теми, коли в нас війна, мовляв, не на часі. Та, на мою думку, мовчати не можна. Систему треба ламати.

Юлія ГОЛОДРИГА

"Експрес" № 44 (1075 5 ) 2 — 9 листопада 2023 року

Зміст