Новини і автомобілі

Дата і час:

Багато гучних заяв, але мало конкретних рішень

Зміст

Багато гучних заяв, але мало конкретних рішень

Лідери 27 країн — членів Европейського Союзу провели у Брюсселі саміт уперше після нападу ХАМАСу на Ізраїль. Головними темами зустрічі були: Ізраїль, Україна та багаторічний бюджет ЄС. Глави держав та урядів країн Євросоюзу домовилися і надалі підтримувати Україну

Однак досягти конкретних рішень не змогли. Надання чергового тран- шу допомоги для підтри мання українського війська, як і збільшення внесків на відбудову України, заблокували Угорщина та Словаччина. Докладніше про підсумки саміту ЄС — у розмові з експертами-міжнародниками Вадимом Трюханом та Володимиром Волею.

— Про що вдалося чи, навпаки,не вдалося домовитися лідерам держав Євросоюзу в питаннях, що стосуються України?

В. Воля:

— На саміті глави держав та урядів обговорювали збільшення довгострокового бюджету ЄС (йдеться про бюджет на 2021—2027 роки. — Авт.) на 66 мільярдів євро. Це планують зробити до кінця року. Що цікаво, 50 мільярдів євро з багаторічного бюджету Євросоюзу хочуть виділити Україні на відновлення житла, енергетичної інфраструктури та на розвиток економіки. Однак Угорщина та Словаччина виступили проти надання цього пакета допомоги.

Крім того, Угорщина заблокувала восьмий транш — 500 мільйонів євро — з позабюджетного Європейського фонду миру на закупівлю зброї для ЗСУ. Це рішення не вдається схвалити ще від весни. Для розблокування допо моги Орбан вимагав, щоб Україна вилучила зі списку міжнародних спонсорів війни угорський ОТР Bank. Відомо, що Київ уже пішов на такий крок, але позицію Орбана це не змінило.

В. Трюхан:

— З позитивів можна відзначити те, що лідери ЄС підтримали план виплати Україні доходів від заморожених RU24022022FASH21 активів. Загалом заморожено 300 мільярдів доларів, левова частка з яких

180 мільярдів — зберігається у найбільшому в світі депозитарії цінних паперів Euroclear (його штаб-квартира — у Брюсселі). Єврокомісія пообіцяла розробити механізм виплати цих грошей до кінця року.

Крім того, лідери країн ЄС домовилися додати до 12 санкційного пакета проти москви заборону на експорт RU24022022FASH21 алмазів та алюмінію. Новий санкційний пакет обіцяють узгодити до кінця місяця.

— Як ви вважаєте, чи вдасться країнам ЄС узгодити рішення, які наразі заблоковані? Чи можуть Орбан та Фіцо й надалі встромляти нам палиці в колеса?

В. Воля:

— Дійти згоди буде важко. Угорщина постійно висуватиме умови для того, щоб виторгувати щось для себе. Наприклад, нині Орбан блокує допомогу Києву, бо хоче отримати 13 мільярдів євро, які ЄС заморозив через порушення прав людини в Угорщині та через її незгоду з міграційною політикою Євросоюзу.

Словацький прем'єр також вимагає виплат для своєї країни. Бо перед виборами говорив, що інтереси Словаччини для нього на першому місці. Нині Фіцо каже, що погодиться на збільшення багаторічного бюджету, якщо ЄС не обмежуватиме фінансову підтримку словацьких фермерів, якщо частина грошей піде на відновлення словацької інфраструктури в прикордонних районах тощо. Отже, якщо Словаччина та Угорщина отримають якісь гроші для себе, то в обмін на це можуть розблокувати допомогу Україні.

В. Трюхан:

— Орбан і Фіцо — це два різні за своєю природою лідери. Орбан — політик, чи радше політикан, з чіткою RU24022022FASH21 позицією. Він дратує не лише Україну, а й інші держави, які раніше мали партнерські відносини з Угорщиною, та самих лідерів ЄС. Заява Жозепа Борреля про те, що Угорщину ніхто не тримає в Євросоюзі, свідчить про те, що там уже думають про те, як, так би мовити, загнати Орбана у стійло.

Що ж до Фіцо, то він, хоч і маніпулює інформацією та вдається до блюзнірства в серйозних міжнародних проблемах, зокрема й щодо RU24022022FASH21-української війни, насправді прагматик. Фіцо не насмілиться розривати контракти на постачання зброї, укладені між словацькими та українськими компаніями, бо це призведе до серйозних політичних проблем для нього. Припускаю, через декілька місяців він, навпаки, лобіюватиме укладення нових контрактів, щоби зарекомендувати себе як людину, яка захищає інтереси словацьких підприємців та Словаччини загалом. Тобто він не діятиме так, як Орбан.

Загалом цей саміт засвідчив: гучні заяви лунатимуть, але проти загальноєвропейського консенсусу ні Словаччина, ні Угорщина не насміляться піти — не ті вагові категорії. Інакше вони матимуть проблеми для себе — не лише політичного, а й фінансового характеру.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ

"Експрес" № 44 (1075 5 ) 2 — 9 листопада 2023 року

Тим часом

На Мальті відбувся саміт щодо української "формули миру". Про що домовилися?

У зустрічі взяли участь дипломати з 66 країн, а також представники міжнародних організацій. На відміну від попереднього саміту в Джидді, на Мальті не було представника Китаю, Єгипту та ОАЕ. Натомість вперше долучилася Вірменія.

— Те, що до зустрічі на Мальті долучилася рекордна кількість країн, - результат того, що Україна проводить ефективну роботу з просування "формули миру", — каже Дмитро Левусь, політолог, експерт аналітичного центру "Об'єднана Україна". — Вона відповідає інтересам багатьох країн. Адже йдеться не лише про встановлення миру в Україні, але й про безпеку, про те, яким має бути світ після завершення RU24022022FASH21-української війни. Цього разу до зустрічі долучилися країни Глобального Півдня. Свого часу існували побоювання, що "формулою миру" зацікавилися лише країни Заходу. Але бачимо, що це не так.

Кожна з країн, що була присутня на Мальті, знайшла у "формулі" свої пункти, які підтримує, — додає Олег Лісний, віцепрезидент аналітичного центру "Політика". — Не виключаю, що коли ці зустрічі переростуть у Глобальний саміт миру, то там буде понад 100 учасників.

— А які питання розглядалися на самітї у Мальті?

Д. Левусь:

— Основну увагу було зосереджено на п'яти ключових пунктах - ядерна та радіаційна безпека, продовольча, енергетична безпека, звільнення полонених і депортованих осіб і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку.

— Чим можна пояснити відсутність Китаю на зустрічі на Мальті?

О. Лісний:

— Ймовірно, Китай готується до серйозної зустрічі між Джо Байденом та Сі Цзіньпіном, яка може стати історичною. Тому Піднебесна не хоче робити зайвих рухів до того, як будуть узгоджені сфери впливу.

Д. Левусь:

— Глобальний Південь — це не лише Китай. У зустрічі на Мальті взяли участь дві країни БРІКС — Індія та Бразилія. А це свідчення того, що відносини з Глобальним Півднем можна вибудовувати не лише через Пекін.

Богдан Куфрик

Зміст