Новини і автомобілі

Дата і час:

З корупцією ніби боремось, але...

Зміст

Третина громадян вважає, що Україні навряд чи вдасться викоренити це негативне явище

Більшість українців переконана, що влада докладає зусиль для боротьби з корупцією і що позитивні зрушення є. Однак частка тих, хто не бачить змін на краще, все ще доволі значна. Докладніше про результати опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), який дослідив сприйняття проблеми корупції у суспільстві, — в розмові з його виконавчим директором Антоном Грушецьким.

— 59% опитаних упевнені, що в Україні справді є спроби боротися з корупцією і що позитивні зміни є, — каже соціолог. — Водночас 34% респондентів ніяких зрушень не бачать і вважають Україну безнадійно корумпованою.

Додам, що нині питання боротьби з корупцією не просто питання справедливості й гідного життя, а взагалі виживання України. З одного боку, західні партнери під приводом корумпованості можуть обмежити підтримку України. З іншого — ця проблема може вплинути і на уявлення самих українців про справедливість у державі та знизити рівень мотивації до волонтерської роботи й захисту від ворога.

— Як змінилася суспільна оцінка ситуації щодо боротьби з корупцією за останні роки?

— Раніше ми так не формулювали запитання, тому важко однозначно говорити про динаміку настроїв. Щоправда, у попередні роки проводили масштабне опитування щодо стану корупції. Одним із запитань було таке: "Як ви вважаєте, наскільки ефективно органи влади України ведуть боротьбу з корупцією?" Так-от, 2018 року відповідь "радше ефективно" обрали 25% респондентів, а взимку 2022—2023 років — 50%. Тому можемо обережно припускати, що нині думки українців щодо боротьби з корупцією дещо оптимістичніші.

Зауважу, найбільше тих, хто вважає, що в Україні докладають зусиль для боротьби з корупцією, на Заході — 65% (32% мають протилежну думку). У Центрі співвідношення тих, хто позитивно, і тих, хто негативно оцінює ситуацію, — 60% проти 34%, на Півдні — 53% проти 40%. А вже на Сході трохи більше тих, хто налаштований песимістично, — 49% проти 45%, які вважають, що боротьба з корупцією триває.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ

"Експрес" № 44 (1075 5 ) 2 — 9 листопада 2023 року

Зміст