Новини і автомобілі

Дата і час:

Підступний мовчазний вбивця

Зміст

Чадний газ не має ні кольору, ні запаху. Утім є ознаки, що свідчать про наявність його у приміщенні

Щороку з початком опалювального сезону збільшується кількість випадків отруєння чадним газом, нерідко з летальними наслідками. Нещодавно на Львівщині п'ятеро членів сім'ї померли через таке отруєння.

— Чадний газ — надзвичайно токсична речовина. Він не має ні кольору, ні запаху, легко змішується з повітрям, спричиняє тяжке отруєння і навіть смерть, — розповідає Наталія Мандзюк, лікарка невідкладних станів Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. — Недарма чадний газ ще називають мовчазним вбивцею.

— Якими є симптоми отруєння чадним газом?

— При легкій формі отруєння людина раптово відчуває запаморочення, біль голови, лоскіт у горлі, з'являються сухий кашель, неприємні відчуття в серці. При середньому ступені ураження можливе знепритомнення від кількох секунд до хвилини, порушення дихання. Характерною ознакою отруєння чадним газом на фоні блідості шкіри є поява червоних плям на обличчі, а частина людей ще розповідає про те, що відчували солодкуватий присмак у роті. Важкий ступінь — це багаторазове блювання, судоми, можлива кома, червоні плями з'являються по всьому тілу, також можливий синюшний колір шкіри.

— Люди якого віку найчутливіші до отруєння чадним газом?

— Діти, літні люди з хронічними недугами, а також вагітні, особливо у 2-му і 3-му триместрі. У нас був випадок, коли "швидку" викликали через судоми у вагітної. Медики приїхали і стали розпитувати про можливі причини нездужання, ввели жінці протисудомний препарат. Тим часом почав зомлівати її чоловік. Побачивши це, фахівці запідозрили отруєння чадним газом. А ще було таке, що пара викликала "швидку" через погане самопочуття. Коли медики приїхали, у них на очах зомліла хатня кішка. Так фахівці здогадалися, з чим мають справу. У тварин теж висока чутливість до чадного газу.

— Яку першу допомогу потрібно надати потерпілому, поки їде "швидка"?

— Якщо ви виявили людину, постраждалу від отруєння чадним газом, найперше потрібно вивести чи винести її з приміщення на свіже повітря. І викликати швидку медичну допомогу.

— А як запобігти отруєнню?

— Забезпечте постійний приплив свіжого повітря у приміщення, де працюють газові прилади, обов'язково прочиняйте кватирку чи вікно, — розповідає Лариса Логінова, начальниця прес-центру Вінницької філії Газмережі. — Перевіряйте тягу в димових та вентиляційних каналах, перш ніж використовувати газові прилади.

Самостійно перевірити тягу у димових і вентиляційних каналах можна, піднісши смужку тонкого паперу до димового чи вентиляційного каналу. Якщо папір втягується всередину, це означає, що тяга є. Якщо ж він не рухається, то тяги немає. Коли ж аркуш відхиляється у бік приміщення — є зворотна тяга. Вона може виникати під час відлиги, сильного вітру чи у спеку. Якщо тяги немає або вона зворотна, газові прилади слід вимкнути і негайно викликати спеціалістів. Загалом варто бодай раз на рік обстежувати й прочищати димові та вентиляційні системи.

— Чи можна якось ще самостійно виявити у повітрі чадний газ?

— Найнадійніший спосіб — використовувати сигналізатор загазованості. Цей пристрій виявляє небезпечні концентрації природного, чадного або ж одночасно природного і чадного газу. При цьому подає звукові та світлові сигнали.

Юля ТОМЧИШИН

"Експрес" № 43 (10754) 26 жовтня — 2 листопада 2023 року

Зміст