Новини і автомобілі

Дата і час:

"Вірю, що саме освіта здатна змінити світ на краще"

Зміст

Вірю, що саме освіта здатна змінити світ на краще

Молодий вчитель зі Львова отримав мільйон гривень премії та розповів, на що планує її витратити

Національна премія Global Teacher Prize Ukraine відзначила 23-річного Петра Сітека за новітні підходи у викладанні. Він керівник напряму менторства, викладає школярам "лідерство", "щастя" та "дебати".

Після здобуття середньої освіти я вирішив вчитися на соціолога, згодом займався соці альними проектами ос вітнього спрямування, каже Петро Сітек. — У моїй родині ніколи не було вчителів, а от мені подобалось викладати. Тож чотири роки тому запропонував свою кандидатуру на вакансію в одній зі львівських шкіл. Відтоді викладаю "дебати", "лідерство" та "щастя", розвиваю менторство для учнів 5—8 класів.

— Чого саме навча єте учнів на своїх за няттях?

— Зокрема, ставити цілі й досягати їх — це непростий, але дуже важливий досвід, який знадобиться їм у майбутньому. Курс "дебати" спрямований на те, аби дати можливість учням вчитись висловлювати свою думку, захищати власну позицію, критично мислити, перевіряти інформацію та освоювати причинно-наслідкові зв'язки. А ще на таких заняттях школярі вчаться виступати перед публікою.

При тім у першій частині кожного уроку розповідаю про історію дебатів. Для прикладу, п'ятикласники вивчають формат американських дебатів, а учні 6 — 8 класів — британських. Потім переходимо до практики у форматі гри: школярам да ють теми, які вчаться захищати. Щоразу для цього обираю актуальні для кожного віку питання, наприклад, чи доцільні шкільна форма, окремі школи для дівчат і хлопців або що ефективніше — онлайн- чи офлайн- навчання.

— У багатьох з ди тинства є страх публічних виступів. Ва шим учням вдається його подолати?

— Авжеж! Фінал нашої гри проходить перед усією школою, тож глядачами стає близько 200 осіб. Це дуже позитивний і важливий дос від. Звісно, є кілька уч нів, які наразі уникають публічних виступів. І це нормально, вони мають право обирати. Але загалом за чотири роки викладання можу запевнити: переважній більшості школярів цей предмет дуже подобається.

— Результати обговорення якої теми виявились найбільш несподіваними?

— Наприклад, однією з тем дебатів для семикласників було запровадження у потягах окремих вагонів для жінок. Дівчата мали обстоювати позицію, яка полягала у тому, що вдаватись до такого не потрібно. І вони виграли! Адже вміло дібрали аргументи, чому потрібно працювати над причиною проблеми (мова про зловмисників та порушників спокою), а не ізольовувати потенційних жертв.

— Ви отримали мільйон гривень винагороди. На що плануєте витратити ці гроші?

— На втілення своєї освітньої мрії. Мій проект про щастя, а воно всюди, зокрема і всередині нас. Але це потрібно усвідомлювати й розвивати. Тому планую створити програму для підлітків, щоб допомогти їм, так би мовити, "прокачати" своє щастя.

Загалом проект буде спрямований на те, аби дати навички і знання в питанні щастя та резильєнтності (посттравматичного зростання) й допомогти як вчителям, так і дітям бути щасливими, адже всі ми травмовані війною. Особливо це потрібно школярам, особистість яких ще формується. Вкрай важливо надавати їм практичну інформацію, зокрема, про те, як "заземлятись" у моменти, коли відчувають тривогу чи паніку. Мій майбутній курс буде побудовано на позитивній психології та саморегуляції. Вірю, що саме освіта здатна змінити світ на краще!

Лариса ПЕЦУХ

"Експрес" № 43 (10754) 26 жовтня — 2 листопада 2023 року

Зміст