Новини і автомобілі

Новий генпрокурор. Знайомимось

Зміст

Новий генпрокурор. Знайомимось

Андрія Костіна називають "людиною Єрмака"

ГПУ очолив нардеп від "Слуги народу" Андрій Костін: рік тому комісія з обрання очільника САП визнала його недоброчесним, маючи на це низку причин

Після того як 17 липня Володимир Зеленський усунув від виконання обов'язків генеральну прокурору Ірину Венедіктову, обов'язки генпрокурора виконував Олексій Симоненко — її перший заступник. Та вже 27 липня парламентарі віддали 299 голосів за призначення новим очільником Генеральної прокуратури 49-річного Андрія Костіна.

— Що про нього відомо?

— "Андрій Костін — знаний в Одесі адвокат, обіймав керівні посади в Раді адвокатів Одеської області. Також він був депутатом Одеської міської ради від партії Арсенід Яценюка "Фронт змін", — каже Галина Чижик, експертка Центру протидії корупції. — У 2019 році його обрали нардепом від "Слуги народу". Подейкували, що Костін є людиною керівника ОП Андрія Єрмака, адже саме той рекомендував його до партії".

"Також Костін був очільником Тристоронньої контактної групи з врегулюванням ситуації у Донецькій та Луганській областях, яку курував Єрмак. Після початку повномасштабного вторгнення RU24022022FASH21 в Україну теперішній генпрокурор був одним із перемовників, які зустрічалися з представниками RU24022022FASH21 на українсько-білоруському кордоні, — додає Михайло Жернаков, голова правління Фундації DEJURE. — За каденції Ірини Венедіктової у прокуратурі Андрій Костін обіймав посаду голови комітету з питань правової політики і таким чином став відповідальним за судову реформу".

— Чим він запам'ятався на цій посаді?

Г. Чижик:

— За його головування комітет розглядав важливі закони щодо судової реформи. їх Костін якщо не саботував, то організовував процес таким чином, щоб потрібні Україні закони не були прийняті.

Так, ще в 2019 році громадськість вимагала, щоб призначення членів Вищої ради правосуддя і Вищої кваліфікаційної комісії суддів було прозорим, а отже, до цього слід було залучити незалежних міжнародних експертів і представників громадськості. Законопроекти, які це передбачали, у комітеті довго обговорювали і переписували.

М. Жернаков:

— Взимку 2019—2020 років Костін разом із тодішнім керівництвом Вищої ради правосуддя (сумнозвісними Олексієм Маловацьким і Павлом Гречківським) фактично переписали законопроект про перезавантаження Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Документ спотворили до невпізнанна — він нівелював роль міжнародних експертів у цьому процесі, натомість фактично передавав повноту прийняття рішень у руки суддівської мафії.

Свої дії Костін тоді мотивував тим, що нібито бореться за суддівську незалежність. Зрештою, нам довелося ще довго боротися за те, щоб повернути В документ необхідні норми.

Також саме Костін несе безпосередню відповідальність за те, що в нас досі не ліквідовано Окружного адміністративного суду Києва, адже саме він понад 15 місяців блокував розгляд законопроекту, який президент подав як невідкладний. Та за понад рік законопроект не лише не пройшов жодного з читань — його навіть не затвердив комітет, хоча Костін має вирішальний вплив на це.

— Минулого року Андрій Костін претендував на посаду керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Чому не пройшов?

Г. Чижик:

— Рік тому комісія з обрання очільника САП визнала Андрія Костіна недоброчесним. За нього не віддали своїх голосів троє членів комісії: міжнародний експерт Драго Кос та українські — Роман Куйбіда і В'ячеслав Навроцький. Причиною такого рішення називали невідповідність Костіна критерію "політична нейтральність" і відвідини тимчасово окупованого Криму. Визнали ж Костіна доброчесним ті члени, яких делегувала Верховна Рада.

Крім того, Андрій Костін не задекларував доходу від продажу двох квартир в Одесі вартістю 1,2 мільйона гривень, а в 2019—2020 роках не декларував жодного місця проживання, хоча отримував від держави грошову компенсацію за винаймання житла. Також Костіну закидали використання службових повноважень, адже його дружина та донька працюють помічницями-консультантками інших нардепів — Максима Дирдіна та Миколи Задорожного.

— Тобто Костін не відповідав критеріям при обранні фактичного заступника генпрокурора, але цілком підійшов на посаду очільника відомства?

Г. Чижик:

— Саме так. А все тому, що конкурсів чи перевірок на доброчесність процедура відбору кандидатів на посаду генпрокурора не передбачає. Це — суто політичний процес.

Ірина БАТЮК

"Експрес" № 31 (10690) 4 — 11 серпня 2022 року

До речі

І тут теж новий керівник

Керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури став детектив НАБУ Олександр Клименко. Що про нього відомо?

Генпрокурор Андрій Костін призначив нового очільника САП — ним став 35-річний Олександр Клименко. Він виграв конкурс ще пів року тому, втім щойно 19 липня комісія затвердила його результати.

"До призначення на посаду очільника САП Олександр Клименко був старшим детективом НАБУ, очолював там один із відділів. Працював із перших днів створення цього органу — у 2016 році разом із ще 70 детективами його відібрали з-поміж п'яти тисяч претендентів, — розповідає Андрій Боровик, громадський діяч, виконавчий директор Transparency International Ukraine. — Розслідував ряд резонансних справ, зокрема щодо організації незаконної схеми із перепродажу газу в 2013—2016 роках, у якій звинувачують екснардепа Олександра Онищенка і колишнього керівника Державної фіскальної служби Романа Насірова.

Також Клименко очолював групу прокурорів у справі колишнього заступника секретаря РИБО Олега Гладковського, якого підозрювали у махінаціях з державними оборонними замовленнями. Однак чи не найгучнішою справою Клименка є розслідування причетності до хабарництва чинного заступника голови Офісу Президента Олега Татарова".

— Чи можна назвати Клименка справді незалежним очільником САП?

— Не беруся прогнозувати майбутніх рішень нового керівника — його курс стане очевидним за 3—6 місяців перебування на посаді. Однак наразі він справляє враження доброчесного професіонала — ні у громадських активістів, ні в комісії не виникало жодних питань щодо його відповідності критеріям.

Ірина БАТЮК

Зміст