Новини і автомобілі

ЄС просить нас бути чесними. Та депутатам, схоже, начхати

Зміст

Верховна Рада підтримала кандидатуру нардепки Ольги Совгирі на посаду судді Конституційного Суду. Призначення відбулося без конкурсу, хоча на цій вимозі наголошує Венеційська комісія

Венеційська комісія та громадські організації закликали парламент не призначати нових суддів до запровадження нової прозорої та справді конкурсної процедури призначення суддів Конституційного Суду. Однак Верховна Рада все-таки затвердила свою представницю на посаду судді. Таке рішення підтримали 293 нардепи.

"Ольга Совгиря — докторка юридичних наук. Працювала професоркою кафедри конституційного права юридичного факультету КНУ імені Шевченка, — розповідає Степан Берко, адвокаційний менеджер Фундації DEJURE. — У 2019-му стала народною депутаткою від партії “Слуга народу”, а згодом — заступницею голови комітету з питань правової політики, головою підкомітету з питань політичної реформи та конституційного права. Того ж року була призначена постійною представницею Верховної Ради в Конституційному Суді України".

— Чи проходила нардепка конкурс на цю посаду?

— Конституція України передбачає конкурсний відбір претендентів на посади у КСУ. При доборі судді, який представлятиме Верховну Раду, його має проводити парламентський комітет. Але по факту цей конкурс не відбувається. Жодної перевірки відповідності критеріям доброчесності, встановленим Конституцією, не було. У комітеті лише стежать за тим, чи кандидати подали всі необхідні документи.

Водночас там не перевіряють навіть відповідність їх вимогам закону. Приміром, одним із учасників "конкурсу" був представник "Опозиційної платформи — За життя". Він не відповідав вимогам Конституції щодо наявності 15 років юридичного стажу.

— Але хіба такий відбір здатний забезпечити призначення справді незалежного й об'єктивного судді?

— Ні. Те, що ще буквально кілька днів до свого призначення Ольга Совгиря була депутаткою політичної партії "Слуга народу", суперечить логіці відбору неупереджених і політично незаангажованих кандидатів. Хіба можна очікувати, що після складання депутатського мандата вона не матиме політичних преференцій?

Цікаво, що довідку від психіатра, яку претендентам на посаду треба додавати до пакета документів, депутатка отримала за кілька тижнів до оголошення конкурсу. Тобто можна припустити, що її готували на це місце, а тому призначення — політичне.

— Як можна уникнути таких призначень у майбутньому?

— Призначення до Конституційного Суду поза конкурсною процедурою лояльних і залежних осіб, які у визначенні першочерговості справ і винесенні рішень керуються саме політичною доцільністю, і стало причиною свавільних рішень цього суду, а згодом призвело до кризи довкола нього.

До того ж такі призначення суперечать домовленостям України з ЄС. У першому зі семи пунктів рішення Єврокомісії про наше кандидатство йдеться про зобов'язання "впровадження законодавства щодо процедури відбору суддів КС на основі оцінки їх доброчесності та професійних навичок, відповідно до рекомендацій Венеційської комісії". Тільки так можна повернути незалежність КС і суспільну довіру до нього.

Ірина БАТЮК

"Експрес" № 31 (10690) 4 — 11 серпня 2022 року

Зміст