Новини і автомобілі

Бо від правосуддя не втечеш

Зміст

Суд ухвалив рішення про заочне взяття під варту колишнього голову Конституційного Суду Олександра Тупицького. Тепер його мають екстрадувати з Австрії до України

Подільський районний суд міста Києва обрав стосовно колишнього голови Конституційного Суду України Олександра Ту- пицького запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Це дозволяє Держ- бюро розслідування, котре веде справу, клопотати про його екстрадицію з Австрії. Саме туди 17 березня Олександр Тупицький перебрався з України, попри заборону на виїзд чоловікам віком 18—60 років. Кордон одіозний екссуддя перетнув у пункті пропуску "Косино" на Закарпатті.

За даними слідства, у 2018 та 2019 роках, перебуваючи на посаді заступника голови Конституційного Суду, Олександр Тупицький надавав неправдиві покази у справі про рейдерське захоплення — Зуївського енергомеханічного заводу. Активами цього підприємства, що на Донеччині, заволоділи у незаконний спосіб. У жовтні 2018 року в одному із кафе Києва Тупицький підкупив свідка у кримінальному провадженні проти колишнього голови Вищого господарського суду України Віктора Татькова. Свідок мав відмовитися від показань або дати потрібні свідчення на користь підозрюваного.

— Олександр Тупицький обвинувачується у завідомо неправдивих показаннях, поєднаних зі штучним створенням доказів захисту та підкупі свідка з метою надання завідомо неправдивих показань, — каже Олександр Чебаненко, директор програми "Право" Українського інституту майбутнього, адвокат. — У разі доведення провини судді-втікачу загрожуватиме до п'яти років позбавлення волі. Це не єдине обвинувачення щодо Олександра Тупицького.

15 травня 2022 року сплив термін повноважень судді Тупицького у КСУ. Раніше журналісти сфотографували його у Відні. При цьому в базі даних прикордонної служби відмітки про виїзд Олександра Тупицького з України немає.

Рішення Подільського районного суду міста Києва дає підстави для звернення до владних структур Австрії про початок процедури його екстрадиції, адже за цим обвинуваченням можливе покарання перевищує один рік, це принципово важливо.

— Скільки часу може забрати екстрадиція?

— Як показує практика, така процедура може тривати від чотирьох-п'яти місяців до року, або й більше.

— А чи може ця процедура бути прискорена з огляду на перебування екссудді під санкціями США?

— Так. Нагадаю, у грудні 2021 року уряд США запровадив проти Олександра Тупицького та його дружини санкції за "значні корупційні діяння, які включають отримання грошового хабаря під час роботи в українській судовій системі". Це може прискорити процес екстрадиції. Хоча, як свідчить практика іншого громадянина України, Дмитра Фірташа, котрий теж перебуває у Відні, його екстрадиції вже декілька років домагаються США, однак Австрія наразі не пішла на такий крок.

Богдан КУФРИК

"Експрес" № 31 (10690) 4 — 11 серпня 2022 року

Зміст