Новини і автомобілі

Морська лілія Володимира Зеленського

Зміст

Морська лілія Володимира Зеленського

"Садами" із таких істот було покрите дно морів та океанів

На честь президента України назвали... новий вид давніх водних істот!

Польські палеонтологи виявили в Африці новий вид морської лілії віком 150 мільйонів років. Її назвали Ausichicrinites zelenskyyi на честь президента Володимира Зеленського "за мужність і відвагу, виявлені у захисті вільної України". Про це йдеться в статті наукового журналу Royal Society Open Science.

— На рештки морської лілії натрапили в басейні Голубого Нілу в Ефіопії, — розповідає Віталій Аністратенко, доктор біологічних наук. — Це перший представник голкошкірих юрського періоду, які знайдені на африканському континенті. В Ausichicrinites zelenskyyi немає живих родичів. Знайдена істота мала 10 довгих "рук"-променів, які закінчувалися гострими нігтями. Ними вона хапалася за морське дно. На скам'янілих рештках проглядаються ознаки старої травми — втратила одну з "рук", ймовірно, під час нападу якогось хижака. Але з часом вона почала частково відростати. Загалом голкошкірі відомі своєю здатністю до відновлення структурних елементів тканини замість пошкоджених або загиблих. У них можуть швидко й повністю відрости втрачені кінцівки. Ausichicrinites zelenskyyi — перший приклад задокументованої регенерації серед викопних морських лілій.

— З першого погляду на назву "морська лілія" може здатися, що йдеться про квіти. До якого класу належать ці істоти й чому їх так назвали?

— Ausichicrinites zelenskyyi, як і всі морські лілії, належить до безхребетних тварин підгрупи голкошкірих. Назва класу пов'язана з тим, що його представники подібні до квіток. Це підкреслює ще й їх яскраве забарвлення. Таку назву тваринам присвоїли дві сотні років тому.

Тіло морських лілій, як і квітів, складається зі стебла (у деяких видів воно відсутнє), чашечки, а замість пелюсток — "руки"-промені. Довжина стебла в сучасних видів становить 75—90 сантиметрів, а у викопних форм вона сягала 21 метра. Від чашечки відходять довгі "руки"-промені, які при своїй основі роздвоюються і дуже часто ще багаторазово розгалужуються. Кількість таких розгалужень може сягати двох сотень. Більшість лілій постійно прикріплені до морського дна кінчиком стебла, інші — численними тонкими корінчиками або рухомими вусиками, яких може бути до сотні. Лише окремі види здатні відриватися на деякий час від субстрату й пересуватися на незначні відстані.

Оселяються морські лілії лише в солоній воді від мілководних ділянок до глибини 9700 метрів. Живляться дрібними організмами, що мешкають у товщі води, та частинками осілих на дно водойм дрібних не розкладених рослин і тварин. Від усіх інших голкошкірих морські лілії відрізняються тим, що їхнє тіло повернуте оральним боком до верхньої товщі води. Тут розташовані рот та анус.

— Коли з'явився цей вид?

— Їх зародження відбулося на початку ордовицького періоду, який тривав 485,4—443,8 мільйона років тому. У той час дно морів та океанів було покрите "садами" морських лілій, яких нараховувалося п'ять тисяч видів. Масове вимирання відбулося наприкінці пермського періоду приблизно 251,4 мільйона років тому, коли сталася одна з найбільших катастроф у біосфері Землі. Нині залишилося трохи більше як 620 видів морських лілій, які поширені переважно в тропічних районах Індійського й Тихого океанів, хоча іноді трапляються й у водах Антарктики та Арктики.

— Яку роль відіграють ці безхребетні істоти в екологічній системі?

— Вони очищають морські води від органічних забруднень. Також скелети лілій входять до складу осадового вапняку та мармуру.

Микола ЗАВЕРУХА

"Експрес" № 30 (10689) 28 липня — 4 серпня 2022 року

Зміст