Новини і автомобілі

189 євро на місяць. І це не все

Зміст

189 євро на місяць. І це не все

Для першої хвилі українців, які втікали від війни, мерії португальських міст організували більше десятка безкоштовних авіарейсів з найближчих до України країн

Уряд Португалії зрівняв українців з португальцями — наші люди отримують такі ж соціальні виплати, як і місцеві. Чи вистачає цих коштів на життя?

Після повномасштабного вторгнення уже понад 30 тисяч українців здобули прихисток у Португалії. Чи важко там знайти житло?

— Які суми виплачують біженцям? Та як ставляться до українців?

— Першими, хто звернувся до нас по допомогу, були українські туристи, яких війна застала у Португалії, — каже 37-літня Тетяна Франчук, членкиня координаційної групи проекту Ukraine SOS Portugal. — А наприкінці лютого приїхали перші біженці. У багатьох великих містах для них відкрили пункти прийому і гуманітарні штаби, в яких допомагали з пошуком житла, роботи і виготовленням документів, роздавали харчі.

— Насамперед — на яку фінансову допомогу можуть розраховувати українці в Португалії сьогодні?

— Тутешній уряд зрівняв українців з португальцями, наділивши такими самими правами на соціальні виплати. їх поділяють на три різновиди. Перший — так звана PCI. Йдеться про щомісячну суму до 189 євро на першого дорослого члена сім'ї, до 132 євро — на другого і по 94 євро — на кожну особу до 18 років.

Друга виплата називається "обон фамілія" і вона діє для сімей з дітьми. Цікавий факт: навіть якщо комусь 24 роки, але ця особа навчається у школі, коледжі, університеті тощо, вона вважається дитиною. Є декілька ступенів допомоги, від яких залежить сума. Найвищий, перший ступінь — це матері з дітьми віком до 3 років — 200 євро на місяць.

Третя допомога — для вагітних. Йдеться про суму до 149 євро на місяць. До речі, важливий момент: будь-яку із цих виплат неможливо отримати, якщо маєте власний трудовий дохід понад 180 євро на місяць. Незалежно від того, з якої країни надходять ті гроші. Додам також, що всі три виплати можна мати одночасно і вони не залежать одна від одної.

— Чи вистачає цієї соцдопомоги, щоб прожити місяць?

— На жаль, тих коштів замало. Плата за оренду квартири в Порту, до прикладу, стартує в середньому від п'ятисот євро, оренда кімнати — від трьохсот.

Однак з першого дня повномасштабної війни чимало жителів Португалії погодилися прихистити українців. До прикладу, на початку березня наша організація мала понад тисячу заявок від людей, готових надати дах над головою нашим людям. Причому ми ще й співбесіди проводили, щоб перевіряти тих осіб.

Також рієлтори погодились шукати квартири для українців безплатно. Багато пропозицій були з мінімальною оплатою за житло або й задурно. Сьогодні ситуація дещо гірша, ніж у березні, оскільки в розпалі туристичний сезон.

— На вашу думку, варто їхати до столиці чи краще оселитися в маленьких містах або й селах?

— В останніх знайти роботу набагато важче, ніж у великих містах. Однак варто звернути увагу, що в Лісабоні, Порту, Фару винайняти житло нині — вкрай непросто. По-перше, там уже проживає більша частина тимчасових переселенців з України. По-друге, між біженцями і туристами власники квартир у туристичний сезон обирають других, адже це їхній заробіток...

Загалом працевлаштуватися просто, особливо нині, коли є чимало сезонних вакансій — навіть без знання португальської. Середня зарплата — від 750 до 900 євро. До слова, місцеві жителі були приємно здивовані тим, що українці з перших днів шукають роботу, а не покладаються на соціальні виплати...

А для тих, хто сьогодні бажає виїхати до Португалії, рекомендую попередньо переглянути можливості з працевлаштування та поселення в тому чи іншому місці.

— Як склалась доля українців, які першою хвилею приїхали шукати тимчасового захисту до Португалії?

— Більша частина з них уже повернулися додому або ж переїхали до інших країн. Решта залишились тут, облаштувалися, працевлаштувалися, знайшли друзів. Однак багато з біженців таки і надалі мріють повернутися додому після нашої перемоги.

Оксана СТУСЯК

"Експрес" № 30 (10689) 28 липня — 4 серпня 2022 року

Зміст