Новини і автомобілі

Чотирилапі пухнасті побратими

Зміст

Чотирилапі пухнасті побратими

Службові собаки допомагають прикордонникам виявити 45 відсотків правопорушень від загальної кількості

Як саме навчають собак виявляти вибухові речовини чи наркотики? Спосіб дуже простий, але дієвий

Під час війни собаки день у день несуть службу поруч із людьми. Зокрема, на кордоні вони допомагають знаходити заборонені речовини в охочих перетнути державний рубіж. "Жодні передові технології не дозволяють краще за собак виявити зброю, вибухівку, цигарки, наркотики чи інші заборонені предмети", — каже Тетяна Рижак, речниця кінологічного центру Держприкордонслужби.

Наприклад, нещодавно у пункті пропуску "Павлово" на Закарпатті під час огляду вантажного потяга, що прямував до Словаччини, службовий пес прикордонників в одному з вагонів "винюхав" 750 пачок контрабандних цигарок.

— Охороняти рубежі нашої держави прикордонникам допомагають понад 20 пород службових собак, — веде далі Тетяна Рижак. — Найбільше — німецьких вівчарок — 47,5%. Далі за чисельністю — бельгійські вівчарки малінуа — 18%, лабрадори — 12%, англійські спанієлі — 9,5%. Є також незначний відсоток фокстер'єрів, доберманів, ротвейлерів, кокер-спанієлів, мініатюрних шнауцерів. Загалом на кордоні разом зі своїми пухнастими "побратимами" служить більше як 1100 інспекторів-кінологів.

— Де і як готують чотирилапих охоронців кордону?

— Єдиний заклад для цього — кінологічний центр Держприкордонслужби у Великих Мостах на Львівщині. Щороку тут разом зі своїми підопічними чотирилапими помічниками проходять курси майже пів тисячі фахівців. Вони вивчають теорію, основи ветеринарної медицини, освоюють практичні навички й тренують собак. Тривалість навчання становить шість місяців.

Крім того, у Великих Мостах є розплідник, де щороку вирощують до 60 чистокровних цуценят. Уже з двомісячного віку кінологи-інструктори визначають, за яким напрямом їх готувати.

— Як вчать хвостатих виявляти вибухівку чи, приміром, наркотики?

— З перших днів дресирування собаки спеціалісти визначають предмет, який йому до вподоби. Це може бути маленький м'ячик чи гумова іграшка. Його ховають у приміщенні, багажнику автомобіля, сміттєвому контейнері, під кущем, під одягом на тілі людини й навчають собаку шукати.

Коли він починає з цим успішно справлятися, до улюбленої іграшки закладають запахоносій вибухової речовини, наркотиків, тютюну тощо. Після того, як собака до нього звикає, через декілька занять улюблену іграшку забирають, і пес шукає запах, який асоціюється з нею. Щойно знайде, кінолог непомітно підкидає іграшку...

Кожного пса можна натренувати лише на виявлення якось одного запаху. Тому не дивно, що вантаж чи мандрівників на пункті пропуску можуть перевіряти одразу декілька службових собак.

— Скільки років чотирилапі можуть нести службу?

— Вони починають працювати з восьми місяців — після навчання у кінологічному центрі, а "виходять на пенсію" переважно у вісім років. В окремих випадках після відповідного тестування цей термін може бути продовжено на рік-два.

Після того так званих державних собак, що були взяті з нашого розплідника, передають у притулки тварин або для охорони підприємств та установ. Якщо ж це був особистий пес кінолога, то він його залишає у родині, а на службу виходить уже з іншим собакою.

Микола ЗАВЕРУХА

"Експрес" № 30 (10689) 28 липня — 4 серпня 2022 року

Зміст