Новини і автомобілі

Де взяти гроші на відбудову? Є варіант

Зміст

Україна стане членом Банку розвитку Ради Європи. Як це допоможе відновити державу після перемоги?

Цей банк створили у 1956 році. Метою було розв'язання проблем біженців, з якими Європа зіткнулася після Другої світової війни. Днями членство за пришвидшеною програмою у цій фінансовій установі вирішено надати Україні. Що нам дає цей статус?

— Фінансові пропозиції БРРЄ щодо відновлення інфраструктури чи будівництва житла є набагато дешевшими, ніж аналогічні пропозиції бізнес-структур, — пояснює Сергій Комнатний, голова правління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву. — Велика частина фінансування має грантову форму або здійснюється завдяки кредиту під нульовий чи дуже низький річний відсоток. Такі вигідні пропозиції допоможуть швидше і дешевше відбудувати зруйновані RU24022022FASH21 міста в Україні.

Але, згідно зі статутом банку, він може працювати лише в тій державі, що є її членом. Тому статус члена відкриє для України можливість користуватися ресурсами банку.

— Чи є вдалі приклади роботи банку?

— Так. Проте для України модель проектів, які реалізовують у будь-якій іншій державі, не підійдуть. Бо жодна з країн — членів банку не зазнавала таких руйнувань унаслідок війни. Тому форма фінансування і проекти залежатимуть від домовленостей нашої країни і БРРЄ.

— Чому Україні вирішили тільки тепер надати цей статус?

— Ще у 2018 році Парламентська асамблея Ради Європи у своїй резолюції звернулася і до банку, і до уряду України із закликом до співпраці. Тоді завдання полягало в напрацюванні проектів відновлення інфраструктурних об'єктів і житлових проектів для внутрішньо переміщених осіб. Я був серед тих, хто адвокатував це питання, але ні до яких позитивних рефлексій це не привело.

Лише з початком повномасштабного вторгнення цю ідею підтримав міністр розвитку громад і територій України Олексій Чернишов. З його ініціативи почали налагоджувати контакти з БРРЄ і після декількох перемовин ми отримали позитивне рішення від банку щодо членства України в цій фінансовій структурі.

— Коли чекати перших результатів цієї співпраці?

— Для здобуття членства нам треба провести певну роботу: здійснити ряд внутрішньодержавних кроків, підготувати угоду, відповідні нормативно-правові акти, які регламентують діяльність міжнародних фінансових інституцій у нашій країні, а також ратифікувати ці угоди у парламенті.

Гадаю, до кінця року ми маємо впоратися з цим домашнім завданням, а тоді почнемо пропонувати банку майбутні проекти для відновлення інфраструктури міст, що постраждали від війни.

Віталій МІКУЛА

"Експрес" № 30 (10689) 28 липня — 4 серпня 2022 року

Зміст