Новини і автомобілі

Трудовий договір: пишіть там що заманеться

Зміст

Трудовий договір: пишіть там що заманеться

Відтепер роботодавець і працівник можуть домовлятися про вигідні умови співпраці, ігноруючи чинні вимоги закону

Верховна Рада України ухвалила зміни до трудового законодавства, що дозволяють запровадити договірний режим трудових відносин у сфері малого та середнього бізнесу. Згідно з ними, працівники та роботодавці за взаємної згоди зможуть укладати трудові договори, у яких самі визначатимуть більшість умов співпраці. Новації також розширюють можливості роботодавців у питанні звільнення працівників.

Закон запроваджує новий вид трудових відносин — договірний режим, каже Ганна Лисенко, членкиня комітету трудового права Національної асоціації адвокатів. — Роботодавець та працівник мають право вийти за межі норм Кодексу законів про працю та інших законів і прописати в договорі ті умови, які будуть вигідні їм обом. Наприклад, інші строки виплати зарплати, умови припинення договору (наприклад, не на основі Кодексу законів про працю, а з ініціативи роботодавця). Трудовий договір має бути обов'язково письмовий, а не усний.

— Чи всі роботодавці можуть підписати такий трудовий договір?

— Ні. Це можуть робити роботодавці, представники малого та середнього бізнесу, які мають до 250 найманих працівників. А розмір місячної заробітної плати працівника повинен перевищувати вісім мінімальних зарплат (нині це 52 тисячі гривень).

— Які ще закони ухвалено щодо зайнятості населення?

— Депутати проголосували також за законопроект, яким врегулювали питання щодо працевлаштування громадян на нерегулярній основі. Мова про фрилансерів. Закон вводить нову, особливу форму трудового договору — з нефіксованим робочим часом. Згідно з ним, працівник може працювати тоді, коли є завдання. Він домовляється з роботодавцем, скільки коштуватиме година роботи, як її виконуватиме. Роботодавець здійснюватиме оплату за фактом виконаної роботи. Мінімальна тривалість робочого часу протягом календарного місяця має становити 32 години.

Фрилансер одночасно може працювати й на іншого роботодавця, що створює додаткові можливості для заробітку. Також працівник матиме базові соціальні гарантії — лікарняні та відпустки. Один роботодавець зможе укладати такі трудові договори в кількості, що не перевищує 10% трудових договорів на його підприємстві.

Богдан КУФРИК

"Експрес" № 30 (10689) 28 липня — 4 серпня 2022 року

Зміст