Новини і автомобілі

Схоже, у Коломойського — проблеми. І не лише у нього

Зміст

Схоже, у Коломойського — проблеми. І не лише у нього

• Оприлюднено копію указу Президента про позбавлення українського громадянства декількох відомих бізнесменів та політиків

• Чи може військовозобов'язаний податися на вихід з громадянства й тим самим уникнути мобілізації?

Політика й керівника штабу оборони Дніпра Геннадія Корбана прикордонники не пустили до України й забрали український паспорт. Раніше нардеп Сергій Власенко опублікував копію закритого указу Президента Зеленського про припинення громадянства України ряду політиків та бізнесменів через добровільне набуття громадянства іншої країни.

Крім Геннадія Корбана, в указі йшлося про бізнесмена Ігоря Коломойського, співголову RU24022022FASH21 партії ОПЗЖ нардепа Вадима Рабіновича, нардепа від "Слуги народу" Ігоря Васильковського.

— Що могло стати причиною ймовірного позбавлення Ігоря Коломойського, Геннадія Корбана, Вадима Рабіновича громадянства України?

— Формальна причина — начебто наявність іншого громадянства (у цих трьох осіб, ймовірно, є громадянство Ізраїлю). Фактична ж полягає у закріпленні позицій влади у сьогоднішніх реаліях, — вважає Сергій Назаренко, аналітик групи "Левіафан". — Ігор Коломойський уже не має вирішального впливу на Володимира Зеленського, як це було у 2019 році. Позбавлення громадянства Геннадія Корбана — спроба ОП навести порядок на Дніпропетровщині, повідомлення меру Дніпра Філатову про те, що центр прийняття рішень — у Києві. Щодо Вадима Рабіновича, то це проста роздача на горіхи і крок до втрати ним мандата нардепа.

— Чи законний указ Президента?

— У законі є поняття "втрата громадянства", — каже Олександр Чебаненко, директор програми "Право" Українського інституту майбутнього, адвокат. — Вона допускається за певних обставин. Наприклад, якщо українець добровільно вступив у лави іноземного війська або ж добровільно набув громадянство іншої держави. Але в українському законодавстві не прописано, як саме перевіряється наявність чи відсутність громадянства іншої держави.

Цей указ може бути оскаржено у Верховному Суді.

— Чи втрата українського громадянства Коломойським дасть йому змогу уникнути потрапляння в реєстр олігархів?

С. Назаренко:

— Ні, не дасть. Особа може бути визнана олігархом, незважаючи на її громадянство/підданство.

— Чи може військовозобов'язаний податися на вихід з громадянства України й тим самим уникнути мобілізації?

О. Чебаненко:

— Припинення громадянства відбувається на основі відповідного указу Президента. До того заяви про вихід з громадянства розглядає спеціальна комісія при Президентові з питань громадянства. І якщо вона дійде висновку, що особа, намагаючись вийти з громадянства України, хоче уникнути мобілізації, то, найімовірніше, така особа не зможе цього зробити. Адже, згідно із 65 статтею Конституції України, "захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України". Тобто не правом, а обов'язком. І до певного віку особа має певні зобов'язання. Тож якщо особа у такий спосіб намагатиметься уникнути мобілізації, то такі спроби будуть визнані неправовими.

Богдан КУФРИК

"Експрес" № 30 (10689) 28 липня — 4 серпня 2022 року

Зміст