Новини і автомобілі

Новий валютний шок

Зміст

Новий валютний шок

НБУ девальвував офіційну гривню відразу на 25% і зменшив ліміти на розрахунки гривневими картками за кордоном. Які перспективи національної валюти?

Нацбанк зафіксував офіційний курс гривні на новому рівні — 36,57 грн/$. Своє рішення регулятор обґрунтував тим, що курс 29,25 грн/$, який був з початку війни, втратив актуальність,

Один з аргументів — долар з початку року зміцнився на понад 11% до провідних валют світу.

На думку НБУ, новий фіксований курс збільшить приплив і продаж валютного виторгу експортерами та мінімізує спекуляції на валютному ринку. Щоправда, регулятор визнав, що він негативно вплине на інфляцію, яка за підсумками року перевищить 30%.

Відразу після оголошення нового курсу "зелений" в обмінниках рвонув угору. Деякі кантори продають долар по 39—40 гривень і більше. Експерти прогнозують, що, доки в Україні триває війна, на зміцнення гривні сподіватися годі. Й додають, що, можливо, Нацбанку ще не раз доведеться переглядати офіційний курс.

— Чому Нацбанк підвищив офіційний курс долара аж на 25%?

— Бо попередній курс більше не відповідав реаліям. За майже пів року великої війни в економіці відбулися фундаментальні зміни, — пояснює голова Ради НАБУ Олена Коробкова. — Крім того, Україна почала втрачати гроші. Деякі наші IT-спеціалісти просили клієнтів закордонних компаній тимчасово не виплачувати їм винагороду. Адже під час перерахунку на гривні вони недораховувалися чималої частки свого доходу. Зменшувалася вартість українського експорту, відповідно — і валютний виторг. Та й наявність кількох паралельних курсів призводила до шкідливих для економіки спекуляцій, до чого вдавалися деякі ділки.

— Які наслідки це матиме?

— На мою думку, підвищення офіційного курсу долара не призведе до істотного зростання експортного виторгу. Як і до скорочення попиту на валюту з боку імпортерів, — каже кандидат економічних наук Олександр Хмелевський. — Адже Україна і так імпортує великою мірою лише критично необхідну продукцію, як-от енергоносії, товари для ЗСУ. Всі витрати, пов'язані зі зростанням курсу, імпортери перекладуть на споживачів. Тобто девальвація гривні призведе до зростання цін.

Деякі експерти твердять, що ціни зростуть не сильно, адже продавці вже давно закладали в них курс 40 гривень за долар. Проте є очікування подальшого зниження курсу гривні. І тепер продавці закладатимуть у ціни курс 50 гривень за долар. Отож ціни відчутно зростуть.

— Що буде з готівковим доларом?

О. Хмелевський:

— Наразі різниця між готівковим і безготівковим курсами знизилася та становить приблизно 10%, проте нікуди не зникла. Є всі підстави вважати, що ця різниця знову зростатиме, доки Нацбанк не здійснить чергову девальвацію. Спекулянти відчули слабкість регулятора та його готовність йти на поступки. Тому тиск на гривню посилиться, готівковий курс долара підвищуватиметься.

Не секрет, що раніше частина експортерів не поспішала продавати валюту, очікуючи девальвації. За якийсь час, коли різниця між готівковим і безготівковим курсом знову стане істотною, експортери вкотре притримуватимуть валюту та використовуватимуть усілякі схеми...

О. Коробкова:

— З урахуванням того, що тепер валюту можна купувати у банків безпосередньо на депозит, тобто з'явився місток між ринком готівкової і безготівкової валюти, навряд чи знайдеться багато охочих купувати валюту із зайвою націнкою. Тому розриви між курсами в різних обмінниках доволі швидко мають унормуватися.

Нагадаю, НБУ дозволив банкам продавати безготівкову валюту з подальшим розміщенням на депозит на строк від трьох календарних місяців без права дострокового розірвання. Купити валюти на місяць можна на суму до 50 тисяч гривень в еквіваленті. Цей крок сприятиме стабілізації курсу на готівковому ринку. А якщо, приміром, Україні вдасться хоча б частково розблокувати експорт зерна, це забезпечить шалену підтримку аграріям. Відповідно — збільшаться надходження валютного виторгу. Це надасть підтримку гривні.

— Чому НБУ змінив ліміти на розрахунки гривневими платіжними картками за кордоном?

О. Хмелевський:

— Ліміт на безготівкові розрахунки картками за кордоном встановлено на рівні 100 тисяч гривень на місяць на одного клієнта. А щотижневий ліміт на зняття готівки — 12,5 тисячі гривень. Щомісячний ліміт на переказ гривневих карток за кордон зменшено зі 100 до 30 тисяч гривень.

Такі обмеження пов'язані з тим, що нині за кордоном є понад 5 мільйонів українських біженців. Частина з них працює у віддаленому режимі на українські підприємства та організації й отримує зарплату на свої картки у гривнях. Іншим біженцям гривні на їхні картки зараховують родичі чи друзі в Україні. За кордоном українці розраховуються за допомогою гривневих карток чи знімають готівку, тобто конвертують гривню в іноземну валюту. Відповідно українські банки фактично продають валюту їм за гривні. Такі операції підвищують попит на валюту в Україні та призводять до скорочення валютних резервів Нацбанку. Тому НБУ й посилив обмеження. Хоча такі дії є негуманними щодо наших громадян.

Також Нацбанк скасував дозвіл, який раніше надав українським банкам, на купівлю готівкової гривні в іноземних фінансових установ за безготівкову іноземну валюту. Річ у тім, що багато наших громадян виїжджали за кордон, прихопивши свої заощадження у гривнях. Завдяки відповідному дозволу Нацбанку та домовленостям між європейськими і українськими банками, наші громадяни могли за кордоном поміняти готівкову гривню на місцеву валюту за курсом, близьким до офіційного. Проте такі операції також призводили до тиску на курс гривні та скорочення валютних резервів НБУ. Тепер дозвіл скасовано. Це теж негативно позначиться на фінансовому становищі українців, які не встигли поміняти свої гривні на іноземну валюту.

Леся ЯСИНЧУК

"Експрес" № 30 (10689) 28 липня — 4 серпня 2022 року

Зміст