Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Хитрощі з кубометрами газу

Зміст

Знущальний коефіцієнт: облгази почали застосовувати новацію, через яку суми в платіжках значно зросли

Хитрощі з кубометрами газу

У квитанції Ігоря Черкашина коефіцієнт приведення до стандартних умов — 1,030.

Чимало споживачів зауважило: кількість використаного газу в платіжці більша за очікувану. З'ясувалось, що в багатьох регіонах показники приладів обліку газу помножили на “коефіцієнти приведення до стандартних умов”. Найвищий він, коли лічильник — надворі.

Цікаво, що ці коефіцієнти для нарахування оплати за спожитий газ побутовим споживачам раніше не використовували.

— Мало того що ціну самого газу для споживачів уряд підвищив до 8,55 грн за кубометр, то в деяких областях України постачальники вирішили збільшити плату за газопостачання для населення додатково на від 3—5 до 12%, — розповідає Тарас Галайда, провідний аналітик ГО “Публічний аудит”. — Посилаються при цьому на Методику приведення об'єму природного газу до стандартних умов (стандартними умовами вважається температура повітря 20 градусів та абсолютний тиск 760 мм). Її затверджено Мінпаливенерго ще 2004 року. Та дотепер цю методику для розрахунків з населенням не застосовували.

Згідно з цим документом, об'єм газу множать на підвищувальний або знижувальний коефіцієнт залежно від місця розташування лічильника і температури повітря. Та чомусь улітку ніхто не зменшував оплату за спожиті кубометри газу, коли температура повітря перевищувала 20 градусів!

— Ці коефіцієнти розраховано понад чотирнадцять років тому, — каже Ігор Черкашин, експерт з енергоефективності та розвитку відновлюваної енергетики. — І ось тепер, не переглядаючи, їх беруться використовувати. Запровадження коефіцієнтів найбільше відчують приватний сектор, споживачі в селах. Йдеться про додаткові 11—12% до показників лічильника. Для квартир це буде від 3 до 5%.

Поясніть, будь ласка, детальніше, як ці коефіцієнти впливають на суми в платіжках.

Т. Галайда:

— До прикладу, у Києві в січні, якщо лічильник — надворі, обсяг газу множать на коефіцієнт 1,1 (це плюс 10%), у Запорізькій області — на 1,11 (плюс 11%), у Рівненській — на 1,09 (додатково 9%), а в Луганській — на 1,12 (ще плюс 12%). Якщо лічильник газу встановлено в опалюваному приміщенні, то в Києві обсяг спожитого газу з приладу обліку множать на 1,04 (додатково 4%), у Запорізькій області — на 1,06 (ще 6%), у Рівненській — на 1,03 (плюс 3%), а в Луганській — на 1,06 (додатково 6%).

Чому ці коефіцієнти застосовують лише деякі постачальники газу?

— Це означає, що такі донарахування — ініціатива самих газопостачальних компаній. Споживачі про такі нововведення можуть навіть не здогадуватися.

Щоправда, у лютому цього року Нацкомісія зверталася до постачальників газу з вимогою “утриматися від нарахування споживачам будь-яких додаткових платежів за газ”. Ба більше, НКРЕКП погрожувала постачальникам газу санкціями — штрафами до 50000 неоподатковуваних мінімумів, якщо у побутових споживачів вимагатимуть додаткові платежі.

Чи можна сплачувати за газ без врахування цього коефіцієнта?

— Споживачі, які отримали незрозумілі платіжки з підвищеними сумами до оплати за послугу, можуть письмово звернутися в НКРЕКП з вимогою перевірити законність і обґрунтованість дій постачальника газу.

Богданна МАРТИНИК, фото Ігоря ЧЕРКАШИНА

„Експрес” № 48 (9938) 29 листопада — 6 грудня 2018 року

Зміст