Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Пестициди: проти шкідників і людей

Зміст

У Євросоюзі вимагають заборонити фосфор-органічні сполуки через негативний вплив на здоров'я. В Україні ж ці хімікати використовують безконтрольно

За даними експертів, щороку 10 тисяч тонн пестицидів розпилюють у 24 європейських країнах. Директорка Центру екологічних наук Девіса Ірва Герц-Піччотто заявила про переконливі докази негативного впливу отрутохімікатів на вагітних жінок і дітей.

Пестициди: проти шкідників і людей

“Задовго до народження вони порушують роботу мозку на ранніх стадіях; наслідки можуть не проявлятися аж до шкільного віку”, — зазначає Брюс Ланфір, вчений з Ванкуверського університету Саймона Фрейзера.

Пестициди, стверджують дослідники, знижують рівень IQ, пам'яті та уваги дітей, призводять до викиднів у вагітних. Відтак учені закликають заборонити пестициди, у складі яких є фосфор-органічні сполуки.

Зазначимо, за даними ВООЗ, 200 тисяч осіб у світі щороку вмирає від дії отрутохімікатів.

У Європі заборонено 33 пестициди з 39, які вважаються небезпечними для людини. А яка ситуація в Україні?

— На жаль, у нашій країні застосування пестицидів абсолютно безконтрольне, — каже Олег Перегон, експерт, еколог, голова координаційної ради ГО “Зелений фронт”. — Державний реєстр пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання, уже багато років не оновлюється, а наші фермери не мають жодного уявлення про наслідки від них.

Про що йдеться?

— Перше покоління пестицидів буквально вбивало людей. Той, хто випадково потрапляв під обприскування, помирав, жінки народжували мертвих дітей. Наступні покоління пестицидів подавали як безпечніші, але й вони мали доведений негативний вплив на здоров'я.

Зокрема, у людей, що живуть поряд з полем, де використовують хімікати, можуть розвиватися алергія, отруєння. Зауважу, що ці сполуки здатні передаватися з молоком матері дитині.

Чи повинен фермер повідомляти місцеву владу, екологів, сусідів про те, що використовує пестициди?

— Нема жодного документа, який би зобов'язував його робити це. Практично повсюдно фермери без будь-якого попередження розпилюють пестициди поряд з житловими будинками чи присадибними ділянками, роблять це у спекотну й вітряну погоду, всупереч санітарним та природоохоронним нормам. Наразі від цього масово гинуть бджоли, кролі, свійська птиця, дикі тварини.

I що робити людям, які від цього потерпають? Куди звертатися?

— До сільрад, екоінспекції, до лабораторних центрів (колишніх санстанцій), у поліцію.

До речі, а де фермери купують пестициди? Вони є у вільному продажу?

— Є гуртові ринки сільгосппродукції та інтернет-магазини, де можна запросто купити будь-які отрутохімікати. Чи законно їх ввезено до країни, чи не продають заборонені пестициди, чи дійсний термін придатності — жоден державний орган сьогодні цього не контролює. Не рідкість навіть, коли продають хімікати, заборонені ще з часів СРСР, — просто пересипані в нові пакети.

Марина МОРОЗ, фото Reuters

„Експрес” № 48 (9938) 29 листопада — 6 грудня 2018 року

Зміст