Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Бюджет-2019: для народу чи для влади?

Зміст

З нового року мінімальна пенсія зросте на 9%, зарплата — на 12%, а от витрати на МВС — на 29%

Парламентарі, на диво, ухвалили державний кошторис задовго до початку нового року. Щоправда, за старою традицією, голосували за нього до пізньої ночі, чи то пак, аж до ранку.

Бюджет-2019: для народу чи для влади?

Головні фінансові показники такі: зростання ВВП — 3%, інфляція — 7,4%, курс валюти — 29,4 гривні за долар. Мінімальна зарплата: 4173 гривні — з 1 січня 2019-го (нині — 3723 гривні). Прожитковий мінімум: 1936 гривень — з 1 липня наступного року, 2027 гривень — з 1 грудня (нині — 1777 гривень, з 1 грудня 2018-го — 1835 гривень). Що цікаво, у бюджеті після розгляду його у другому читанні, порівняно з першим, з'явилася низка істотних змін. Депутати в останній момент несподівано збільшили дохідну частину аж на понад 18 мільярдів — до 1,026 трильйона гривень (витрати становлять 1,112 трильйона). Заразом додали грошей зі скарбниці силовим структурам. Наприклад, МВС — іще 400 мільйонів гривень, СБУ —150 мільйонів, ГПУ — 100 мільйонів.

Тим часом на медичні субвенції передбачили поміж читаннями додатково 190 мільйонів, на освітні — 12 мільйонів. Але загалом обсяг субвенцій місцевим бюджетам з державного знизиться: освітніх — аж на 14,6 мільярда гривень, медичних — на 12 мільярдів.

Докладніше — у розмові з екс-міністром економіки Віктором Сусловим та головою Комітету економістів України Андрієм Новаком.

За рахунок чого влада збільшуватиме дохідну частину бюджету на 18 мільярдів гривень?

А. Новак:

— МВФ вимагав в України зменшити дефіцит бюджету, Кабмін механічно зробив це.

В. Суслов:

— Основну частку додаткових доходів — 9 мільярдів — планують отримати, збільшивши так звану рентну плату. Здебільшого з газу. Фактично це ще одна форма оподаткування громадян. Такі дії неправильні з огляду на те, що рівень доходів населення надзвичайно низький. Заплановано також збільшити надходження податку на прибуток додатково на 2,9 мільярда гривень. Але не вказано, завдяки чому.

Загалом усі додаткові джерела доходів зумовлені збільшенням податкового тиску. Це не стимулює розвиток підприємництва, понад те, може спричинити перехід багатьох видів діяльності у тінь.

Чи виправдане, на вашу думку, збільшення витрат на силові структури?

— У нас і так, порівняно з попереднім роком, фінансування силових структур у проекті, ухваленому в першому читанні, було збільшено на 20%. У другому читанні їм ще додали. Генпрокуратурі — 100 мільйонів (загалом 7,3 мільярди), Управлінню держохорони — 100 мільйонів (загалом 1,3 мільярда), Службі безпеки — 150 мільйонів (загалом 9,6 мільярда) і так далі.

Тепер порівняйте. На медичну субвенцію з державного місцевим бюджетам (це у всій Україні!) додали всього 190,9 мільйона. На освітні субвенції — лише 12 мільйонів. Такий розподіл витрат показує пріоритети влади.

А. Новак:

— Це не соціально орієнтований бюджет, а бюджет силовиків. Тому що витрати на силові структури зростають у найбільшій пропорції.

Які ще суми у бюджеті викликають несприйняття?

В. Суслов:

— Важко зрозуміти, що доволі велику суму дають Фонду Президента України з підтримки освітніх та наукових програм для молоді. Цілий мільярд! Раніше такого рядка в бюджеті не було.

200 мільйонів виділено на початок будівництва міжнародного аеропорту в місті Солоному в Дніпропетровській області. Це між наявними вже летовищами у Дніпрі та Запоріжжі. Суспільству не зрозуміло, навіщо там аеропорт.

А. Новак:

— На молодіжне житлове кредитування загалом передбачено 27 мільйонів гривень. Цього у масштабах такої держави, як Україна, дуже мало.

Скидається на те, що влада сформувала бюджет для себе, а не для громадян України.

Як вважаєте, чи реально буде виконати ухвалений бюджет? Які підводні камені тут бачите?

— Маємо величезне боргове навантаження — аж 418 мільярдів! Зовнішній борг перекриватимуть головно за рахунок нових траншів кредитів МВФ та ЄС. Мінфіну, вочевидь, доведеться виходити на ринок запозичень з облігаціями внутрішньої та зовнішньої державної позики для того, щоби забезпечити боргові виплати.

В. Суслов:

— У фінансовому плані на наступний рік закладено 1 мільярд доходів від легалізації авто з іноземною реєстрацією. Але не факт, що власники машин з єврономерами квапитимуться розмитнювати їх за новими правилами.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ, фото УНІАН

„Експрес” № 48 (9938) 29 листопада — 6 грудня 2018 року

Зміст