Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Українські моряки в російському полоні

Зміст

Що відомо про військових, яких захопила РФ

Українські моряки в російському полоні

Співробітник ФСБ проводить матроса Сергія Цибізова до так званого суду у Сімферополі.

Нагадаємо, 25 листопада російські прикордонники і сили спецпризначення здійснили напад на три українські кораблі — малі броньовані артилерійські катери “Бердянськ” і “Нікополь” та рейдовий буксир “Яни Капу”. Унаслідок українські моряки, які перебували на борту трьох суден, потрапили в російський полон. Йдеться про понад два десятки осіб.

Як повідомив “Експресу” кримськотатарський активіст Різа Асанов, серед українських військових троє поранених. Це — Андрій Ейдер, Василь Сорока та Андрій Артеменко.

Ми сконтактувались з родичами полонених, аби дізнатись історії українських моряків.

Капітан Роман Мокряк

31-річний Роман — капітан малого броньованого артилерійського катера “Бердянськ”, народився у селі Карлівка, що на Кіровоградщині. У 2010-му пішов служити на єдину українську субмарину “Запоріжжя”.

“Спершу син навчався в університеті на історичному факультеті. Однак покинув навчання, тому що завжди мріяв бути військовим моряком. Взяв приклад з батька, адже він теж моряк, мічман”, — розповідає Наталія Мокряк, мама полоненого.

Служив Роман у Криму, допоки півострів не анексували. Та коли субмарину захопили окупанти, він не зрадив присязі й не перейшов на бік ворога. Деякий час Мокряку довелося жити в Одесі у 15-місному кубрику ракетного катера “Прилуки”.

У Романа є ще два брати. Наймолодшому — 19, середньому — 29. Один спортсмен, інший керує господарством. “Роман приїжджав додому у вересні, мав тижневу відпустку. Тоді й бачилися востаннє”, — каже брат Богдан.

Тим часом батько Романа, відсвяткувавши свій “дембель”, саме збирався приїхати до сина “помірятися орденами”, коли все це сталося в Азовському морі.

“Хвилюємося, що, оскільки Роман — командир, то й покарання понесе найбільше. Усе село стежить за новинами — чекаємо, надіємося, тримаємо кулаки, молимося Богу”, — каже Любов Шевченко, односельчанка.

“Роман дзвонив мені щоранку, говорив, що все нормально, “цілую, папа, мама”. А 23 листопада я поговорила з ним і з того часу його не чула...”, — каже мама.

Старший матрос Андрій Артеменко

24-річний Андрій родом з міста Новоукраїнка Кіровоградської області, служить на катері під керівництвом капітана Мокряка.

Російські ЗМІ написали, що Андрій перебуває у Керченській лікарні. “Я бачив сина востаннє два місяці тому, — каже Анатолій Іванович, батько. — Читаю новини, дивлюсь телевізор, так і довідався, що син перебуває у лікарні в Керчі, але не знаю, ні яка в нього травма, ні в якому він стані. Син на зв'язок не виходив.

Андрій служить у Військово-Морських силах України з 2013-го. Дуже хотів служити на флоті. Спершу закінчив одеський коледж, одразу пішов служити за контрактом. Згодом вступив у військову академію. Син має дівчину, ще неодружений. Ми чекаємо на його якнайшвидше повернення!”

Матрос-контрактник Андрій Ейдер

Батько 18-річного матроса артилерійського катера “Бердянськ”, як тільки-но з'явилася інформація про полонених моряків, написав на своїй сторінці у Facebook: “Я пишаюсь своїм сином!”

Втім від спілкування з журналістами він відмовляється. Тим часом на сторінці у Facebook Євгенії Ейдер, названої матері моряка, час до часу з'являються новини про полоненого. З останньої відомо, що Андрій зателефонував у понеділок ввечері своїй дівчині. Сказав, що його прооперували, він — у лікарні.

Андрій Ейдер уклав контракт з ВМС ЗСУ менш як рік тому. А перед цим навчався в Одесі, у ліцеї морського транспорту.

Військовослужбовець Василь Сорока

Василь народився в Одесі. 27-річний військовослужбовець, за словами його батька, в 2015 році уклав контракт з ЗСУ. Начальник апарату голови СБУ Ігор Гуськов повідомив, що Василь Сорока є працівником контррозвідки спецслужби і неодноразово виконував завдання у зоні бойових дій на Донбасі.

Про те, що син опинився у полоні, тато дізнався з власних джерел. Згодом стало відомо, що він — серед поранених і перебуває в лікарні у Керчі. У 27-річного Василя є дружина, а його синові от-от виповниться два роки.

“Цього понеділка ввечері Василь дзвонив дружині, — розповідає Віктор Сорока. — Сказав небагато, що “живий, здоровий, руки-ноги цілі”. Він навіть не привітав дружину з днем народження, яке було того дня. Тож, очевидно, сказав лише те, що йому вказали”.

Лейтенант Богдан Небилиця

24-річний Богдан — командир — старший лейтенант артилерійського катера “Нікополь”. Родом із Сумщини. В одному з інтерв'ю політичний експерт Костянтин Матвієнко заявив, що Богдан Небелиця є тим курсантом академії ВМС у Севастополі, який був у групі, що співала український гімн під час підняття Андріївського прапора.

Старший матрос Богдан Головаш

22-річний Богдан — матрос артилерійського катера “Бердянськ”, родом з Кременчука, випускник Кременчуцького військового ліцею 2011 року. Після ліцею вступив у Севастопольську академію Військово-Морських сил. У 2014-му також не зрадив присязі. Переїхав до Одеси, продовжив навчання. Про випускника-полоненого у ЗМІ розповідав колишній директор Кременчуцького військового ліцею Володимир Поляков.

Юлія ГОЛОДРИГА, фото Reuters

„Експрес” № 48 (9938) 29 листопада — 6 грудня 2018 року

Зміст