Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Вони воюють проти нас

Зміст

У складі бойовиків на Сході України налічується декілька сотень іноземців. Яка мотивація у найманців?

Днями у Словаччині висунули звинувачення своєму громадянину Маріо Р. за участь у бойових діях на Донбасі. Як повідомляє словацька поліція, з липня 2015 року до сьогодні чоловік воює у складі бойовиків на Сході України. Словаку загрожує до 8 років позбавлення волі.

Вони воюють проти нас

Скільки іноземців воює на Донбасі в складі збройних груп і скільки їм за це платять? Хто ці люди?

— Перші іноземні солдати — найманці — стали з'являтися на окупованих територіях у лютому 2014 року. Йдеться про так званих четників — громадян Сербії, членів націоналістичного угруповання, — розповідає Дмитро Снєгирьов, військовий експерт, голова ГІ “Права справа”. — Перших сербів ідентифікували на блокпостах поблизу Севастополя, і сербська сторона змушена була підтвердити участь своїх громадян в анексії Криму.

З яких ще країн прибувають найманці, аби воювати проти України?

— Другі за кількістю після сербів — італійці. Зокрема, нам відомо про 70 громадян Італії, які беруть участь у бойових діях або ж перебувають на окупованій території без згоди української сторони. До слова, в Італії є декілька вербувальних пунктів, де найманців заохочують воювати на Сході України. Один із них розташовується в Турині. Вербуванням займаються ультраправі партії, пов'язані з російськими спецслужбами. Це “Ліга Півночі” і “Брати Італії”.

Як щодо інших?

— Ми нарахували приблизно 30 найманців із Польщі, зокрема, у складі диверсійно-розвідувальної групи “Русич”, яку очолював російський неофашист Олексій Мільчаков. З Угорщини у “Легіоні святого Іштвана” воювало приблизно 20 осіб у лавах “ДНР”. Також на окупованих територіях зафіксовано 20 громадян Іспанії. Більшість із них — каталонці, що дає підстави говорити, що власне спецслужби Росії розхитують ситуацію у самій Іспанії щодо ідеї роз'єднання. Також на Сході України зафіксовано приблизно вісім громадян Чехії. Є й загони кадирівців, осетин, абхазів, є найманці білоруси, молдавани, французи, казах, бразилець, британець. Загалом іноземців у лавах бойовиків — приблизно 300—400 осіб.

Яка мотивація в іноземних найманців?

— Найперша — гроші. Адже бойовики добре платять — фігурували суми від 1,5 до 6 тисяч доларів за місяць. Наступна категорія іноземців — прихильники “лівого” спрямування, які начебто боряться на Донбасі з фашизмом та імперіалізмом, бо вважають, що Америка розв'язала війну на Донбасі. Також частина найманців — особи, які вчинили злочин на території своєї держави і вирішили переховуватися на окупованій території. Ще одна категорія — шукачі пригод.

Скількох іноземців притягнено до відповідальності за участь у бойових діях проти українських військ?

— В Іспанії заарештовано 10 громадян за те, що вони воювали на боці бойовиків. Відомо про відкриті кримінальні справи у Великобританії, Молдові, Сербії, Угорщині. За останні два місяці майже 30 іноземцям винесено вироки за участь у бойових діях на Сході України на боці злочинних угруповань.

Юлія ГОЛОДРИГА, фото Reuters

„Експрес” № 48 (9938) 29 листопада — 6 грудня 2018 року

Зміст