Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Патріарх Варфоломій і містичне число 79

Зміст

Життя Вселенського Патріарха в небезпеці — через томос для України

Таке тривожне припущення висловив відомий політичний експерт Олексій Мінаков.

Він акцентує увагу на загадкових смертях Глави РПЦ (у 1990—2008 роках) Алексія ІІ та Митрополита УПЦ МП (у 1992—2014 роках) Володимира Сабодана. Один пішов з життя у віці 79 років, інший не дожив до 79 декілька місяців. “Наступного року Вселенському Патріарху Варфоломію I теж має виповнитися 79. І його життя — під загрозою”, — пише Олексій Мінаков.

Що змусило політичного експерта публічно висловити своє занепокоєння? Про це ми запитали самого Олексія Мінакова.

Ви акцентуєте на тому, що очільники Церков померли у віці 79 років. Чому?

— Ймовірно, це збіг. Утім є вагомі підстави вважати, що причиною смерті і Алексія ІІ, і Володимира Сабодана стала їхня згода на початок процедури створення єдиної помісної Православної Церкви в Україні влітку 2008 року, коли ще президентом був Віктор Ющенко. Тоді врешті процес загальмувався і томос не надали. Але такі наміри дуже схвилювали Кремль.

Тепер же надання автокефалії українській помісній Церкві вже на фінішній прямій. І завадити Варфоломієві поставити крапку в цьому питанні може лише те, що завадило Патріарху Алексію ІІ та Митрополиту Володимиру дожити до цих днів. Життя Вселенського Патріарха в небезпеці, тому що він є ключовою особою, яка ухвалює рішення щодо томосу.

Нагадайте, за яких обставин померли Патріарх РПЦ Алексій II та Митрополит УПЦ МП Володимир Сабодан.

— Офіційна причина смерті Патріарха Алексія II — серцева недостатність. Однак насправді історія була досить заплутаною.

— Спочатку російські ЗМІ поширювали фейк про загибель Алексія ІІ в автокатастрофі, — каже політичний експерт Олексій Мінаков. — Згодом з'явилась інформація, з посиланням на священнослужителів та міліцію, про пробиту в трьох місцях голову. А один із дияконів повідомив, що “на стінах були криваві сліди від його (Алексія II) рук”. Цей же диякон сказав, що “зі смертю Предстоятель зустрівся у вбиральні”.

Розкажіть про смерть тодішнього митрополита УПЦ МП Володимира Сабодана.

— Попри те, що українські медики майже щодня брали в нього аналізи, одного дня у митрополита раптово виявили рак аж на четвертій стадії. Це чітко вказує на навмисне замовчування реального стану здоров'я митрополита Володимира з боку українських лікарів. Очевидно, під тиском правоохоронців із банди Януковича.

Взагалі в політиці митрополита Володимира, уродженця Західної України, простежувалась певна направленість на створення єдиної помісної церкви в Україні. Чого варті лише його заяви, яким тоді мало хто надавав значення — про можливість Божого благословення вірян, котрі пройшли таїнства хрещення або вінчання у храмах “невизнаного” Київського патріархату.

Звісно, митрополит робив уточнення, що це може бути за умови повернення вірян до лона канонічної церкви. Проте сам факт озвучення Володимиром такої можливості тоді, коли РПЦ взагалі заперечувала будь-які перспективи діалогу з “розкольниками”, можна було на той час сміливо вважати подвигом. Тож недивно, що в Москві хотіли усунення “занадто проукраїнського” митрополита УПЦ МП.

Що вас спонукає припускати, що ворог може наважитися навіть на фізичну ліквідацію Вселенського Патріарха?

— Ми знаємо, якими методами користуються російські спецслужби для того, щоби нейтралізувати осіб, які становлять небезпеку або незручні Російській Федерації. Їх або усувають фізично, або переконують. Боюся, що Кремль, який організовував замах на вбивство екс-співробітника ГРУ Сергія Скрипаля та отруєння радіоактивним полонієм екс-співробітника ФСБ Олександра Литвиненка, як завжди, не перебиратиме засобами для досягнення мети. Наразі очевидно: все, що можна було зробити з м'яких методів — переконати когось, пригрозити чимось — не спрацювало. Залишаються лише такі методи, як фізична ліквідація.

А це не перебільшення?

— Ні. Досить згадати серпневу зустріч у Константинополі голови РПЦ Кирила із Вселенським Патріархом Варфоломієм. Там був цікавий момент, коли охоронці подали воду Кирилу й він обрав одну склянку, та йому показали, що треба взяти іншу. А потім вже ту, яку спершу брав Кирило, запропонували Варфоломію. Та Вселенський Патріарх, на щастя, відмовився.

Ірина КОВАЛЕНКО

„Експрес” № 48 (9938) 29 листопада — 6 грудня 2018 року

До речі

Лавра належить Україні

Комісія Мін'юсту скасувала незаконну перереєстрацію комплексу споруд Святоуспенської Почаївської лаври. Що це означає?

У такий спосіб задоволено скаргу Кременецько-Почаївського державного історико-архітектурного заповідника, із складу якого було вилучено споруди лаври ще у 2003 році рішенням тодішнього прем'єр-міністра Віктора Януковича.

Братія УПЦ МП, яка користується спорудами Почаївської лаври, вже виступила зі заявою про те, що “українська влада використовує комуністичні методи боротьби з Православною Церквою”.

— Держреєстрація права користування УПЦ МП комплексом шести споруд Святоуспенської Почаївської лаври до 2052 року була здійснена з порушеннями вимог чинного законодавства, — розповідає Вадим Микулич, директор Кременецько-Почаївського державного історико-архітектурного заповідника. — Релігійна організація, не дочекавшись завершення процедури реєстрації права власності на лавру (а воно належить державі), зареєструвала право користування. Це незаконно. Сьогодні право власності зареєстроване. Почаївська лавра перебуває на балансі та оперативному управлінні Кременецько-Почаївського державного історико-архітектурного заповідника як пам'ятка архітектури.

Богданна МАРТИНИК

Зміст