Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Новий склад ЦВК

Зміст

Чому парламентарі збільшили кількість членів Центрвиборчкому, які зауваження є до новопризначених осіб та в кого тепер контрольний пакет впливу на комісію?

Нарешті Верховна Рада затвердила новий склад Центральної виборчої комісії на найближчі сім років. Щоб узгодити кандидатури, Президентові та фракціям знадобилося більш ніж чотири роки! Адже повноваження 12 із 15 членів комісії закінчилися ще в червні 2014 року, одного — в лютому 2017-го.

Новий склад ЦВК

Процес оновлення виявився нелегким. Після бурхливих дискусій і торгів парламентарі ухвалили зміни до закону, якими збільшили склад ЦВК із 15 до 17 осіб.

Експерти кажуть: тепер Петро Порошенко матиме “контрольний пакет” у ЦВК, адже представників його політсили у комісії найбільше. До речі, поки що представників “Опозиційного блоку” в оновленому Центрвиборчкомі немає, і “Опоблок” заявив, що звертатиметься до Конституційного Суду через незаконне розширення складу комісії.

Ситуацію аналізуємо в розмові з політичними експертами Ігорем Петренком та Ярославом Павловським і Денисом Рибачком, аналітиком Комітету виборців України.

Про що, на вашу думку, свідчить рішення про збільшення складу ЦВК?

Я. Павловський:

— Це суто політичне рішення, жодного правового підгрунтя для нього не було. Виникла криза між БПП й іншими фракціями та групами через неузгодженість квот у Центрвиборчкомі. Не відкидаю, що ця криза могла бути створена штучно. Чомусь подали 14 кандидатур, хоча всі чудово знали, що є 13 вакантних місць. Жодна зі сторін не хотіла поступатися. Проблему вирішили збільшенням складу комісії із 15 до 17 осіб.

Які ризики постають унаслідок такого оновлення Центрвиборчкому?

І. Петренко:

— По-перше, за рекомендацією ПАРЄ, всі фракції і депутатські групи мають бути пропорційно представлені у ЦВК. А представників “Опоблоку” у нинішньому складі комісії немає.

П о-друге, закон про збільшення складу ЦВК насправді ухвалений з порушенням регламенту ВР — не було дотримано терміну 14 днів для подання альтернативних законопроектів. “Опоблок” уже заявив, що звертатиметься до КСУ з вимогою визнати його неконституційним через порушення процедури ухвалення. Якщо суд ухвалить такий висновок, під питанням опиниться легітимність самої комісії та оголошених нею результатів виборів.

По-третє, представників опозиційних сил у комісії явно менше, ніж представників влади. Тому їм буде значно важче обстоювати результати голосування у разі можливих порушень (а вони бувають завжди).

По-четверте, зрозуміло, що з таким складом комісії Президент матиме на неї вирішальний вплив. Шестеро осіб — це офіційні кандидати БПП. Але якщо подивимося на біографії інших людей, простежимо їхні зв'язки із владою, то побачимо представників інших політсил, котрі можуть підігравати Банковій. Тут Петро Олексійович пішов тим самим шляхом, яким ішли його попередники...

Я. Павловський:

— Серед новачків — шестеро від БПП, троє — від “Народного фронту”, по одному — від фракцій “Батьківщини”, Радикальної партії Олега Ляшка, “Самопомочі” та груп “Відродження” і “Воля народу”. Ще двоє членів ЦВК — за квотами УДАРу і “Свободи” — залишились на своїх посадах.

Чи є серед членів нової ЦВК скомпрометовані особи?

Д. Рибачок:

— Загалом усі члени ЦВК пройшли спецперевірку, результат — їхні доходи відповідають витратам. Але до деяких членів є зауваження від громадськості та журналістів. Зокрема, Наталя Барнацька входить до комісії з відбору керівників Держбюророзслідування, але голосувала за призначення на ці посади скомпрометованих осіб.

Михайло Вербенський, який нині очолює департамент аналітичної роботи та організації управління МВС, засвітився у скандалі довкола будівництва ЖК “Кришталеві джерела” поблизу садово- паркового комплексу “Феофанія”.

Алла Басалаєва — суддя Дарницького райсуду Києва, яку призначив екс-президент Віктор Янукович, а до того сім років працювала у ЦВК. У лютому 2015 року проти судді Басалаєвої було розпочате дисциплінарне провадження, однак згодом його припинили.

Коли реально запрацює новий Центрвиборчком?

— Поки члени ЦВК не складуть присяги, вони не можуть працювати. Це має відбутися на пленарному засіданні парламенту, яке заплановано на жовтень. Крім того, серед членів нового ЦВК дві особи є нардепами, тож вони мають скласти депутатський мандат. Після складання присяги всі члени ЦВК повинні звільнитися з попереднього місця праці, адже не можуть суміщати посади. Опісля потрібно буде обрати керівний склад ЦВК.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ, Богдан КУФРИК, фото УНІАН

„Експрес” № 39 (9875) 27 вересня — 4 листопада 2018 року

До речі

Найбагатшим членом ЦВК є правниця Тетяна Сліпачук, представниця від групи “Воля народу”, партнерка юридичної фірми. Вона задекларувала 4 мільйони 315 тисяч гривень доходів за 2017 рік, а також понад півмільйона доларів заощаджень.

Зміст