Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Хіба це не зрада, пане Луценко?

Зміст

Нонсенс: лише після екстрадиції Тимура Тумгоєва до Росії в ГПУ задумались, чи, бува, не зробили вони помилки?

Нагадаємо, що відбулось. Тимур Тумгоєв з Інгушетії прибув до України в 2016 році і попросив статусу біженця, мотивуючи це загрозою життю і здоров'ю в Росії. Прокуратура РФ інкримінувала йому участь у терористичній діяльності. І ось 12 вересня 2018-го за наказом Генеральної прокуратури України його таємно екстрадували до Росії.

У батальйоні імені Шейха Мансура, що бере участь у бойових діях на Донбасі у складі Української добровольчої армії, заявили: Тумгоєв був бійцем їхнього підрозділу. Але заступник генпрокурора України Євгеній Єнін повідомив, що підтвердження участі в АТО екстрадований нібито не надав.

“Ми є учасниками міжнародної угоди по виконанню доручень Інтерполу, змушені були діяти за міжнародно встановленою обов'язковою для нас процедурою”, — публічно виправдовувався генпрокурор Юрій Луценко.

А керівник адвокатського центру Української Гельсінської спілки з прав людини Борис Захаров написав, що, видавши бійця Росії, Україна порушила заборону Комітету ООН з прав людини.

Після того як спалахнув скандал, у Луценка змінили риторику. Генпрокуратура розпочала кримінальне провадження за статтею “Службова недбалість”, що могла призвести до “помилкової екстрадиції” до РФ Тимура Тумгоєва. Генпрокурор зустрівся із командиром 8-го батальйону Української добровольчої армії Андрієм Червнем та командиром батальйону імені Шейха Мансура Муслімом Чеберлоєвським, які воювали разом із Тумгоєвим.

Генпрокурор спершу переконував, що видача злочинців з України в Росію і з Росії в Україну — типова процедура. Але чи так це насправді?

— Ні, тому що ворожій країні видали бійця, який захищав нас від її агресії, — пояснює Борис Захаров. — Тумгоєв є ворогом російського режиму. Проти нього в Росії фабрикують справи за тими самими статтями, що й проти наших політв'язнів, звинувачують у “тероризмі”.

Чому Тумгоєва називають ворогом Путіна?

— Бо він воював у Чечні проти його режиму, — каже комбат Андрій Червень. — Усі наші бійці АТО — вороги Путіна. Ми не даємо йому реалізовувати свої плани в Україні.

А може, правоохоронці справді не знали, що Тумгоєв воював за Україну?

— Тоді це злочинна недбалість Служби безпеки та Міністерства внутрішніх справ, насамперед їхніх підрозділів у Харківській області.

Б. Захаров:

— Чудово знали. Тимур показував посвідчення бійця батальйону імені Шейха Мансура.

То чому його таки видали?

— Припускаю, що могла зіграти роль корупційна складова. Мені багато людей казали, що в Росії на екстрадиційні справи, особливо, якщо йдеться про ворогів Путіна, виділяють великі суми.

А. Червень:

— За голову Тимура обіцяли дуже багато. Але може йтися й про інтриги всередині України, інспіровані Росією.

Як Тумгоєв проявляв себе на фронті?

— Він дуже спокійний, виважений. За віросповіданням — мусульманин, молився завжди, готовий був своє життя віддати за Україну. Переживав за здоров'я дружини, шукав ліки для неї. Але, на жаль, врятувати її не вдалося: вона померла минулого тижня.

Ірина КОВАЛЕНКО

„Експрес” № 39 (9875) 27 вересня — 4 листопада 2018 року

Зміст