Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Скандал під дзвін келихів із шампанським

Зміст

Подвійне громадянство: українська влада обурюється, утім реальних кроків для зміни ситуації не робить

Відео зі складання присяги, зняте в консульстві Угорщини на Закарпатті в Береговому, облетіло інтернет. На ньому українці піднімають келихи із шампанським за отримання угорського громадянства, називають Угорщину своєю батьківщиною, а далі їх закликають приховувати цей факт від влади України.

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що офіційний Будапешт вишле українського консула, якщо Київ наважиться випровадити угорського консула з Берегового.

Так, Петер Сіярто в діях угорського консула гріха не побачив. А от приховане фільмування нашої сторони засудив, заявивши, що українські спецслужби порушили норми міжнародної дипломатії, провівши несанкціоновану спецоперацію в консульстві Угорщини, яка є членом НАТО.

“Угорщина зробить усе можливе заради добрих відносин з Україною, проте стане на захист кожного члена угорської меншини і не допустить, щоб українці порушували найгрунтовніші дипломатичні засади”, — наголосив Сіярто. Водночас додав, що Угорщина й надалі робитиме те, що робила досі, — вдаватиметься до кроків, які сповільнюватимуть рух України до ЄС та НАТО.

Як далеко може зайти конфлікт між обома державами?

“Сьогодні маємо як мінімум 100 тисяч осіб із подвійним громадянством — українським та угорським, — коментує Геннадій Друзенко, юрист-міжнародник, експерт із зовнішньої політики, міжнародних відносин та безпеки. — Будапешту насправді цікаві українські угорці, доки ті за кордоном. Так само українцям цікаво мати два громадянства, доки є можливість без проблем перетинати кордон й офіційно чи неофіційно заробляти в сусідніх державах”.

Скандал під дзвін келихів із шампанським

Голова МЗС Угорщини Петер Сіярто пообіцяв, що Будапешт заступиться за права кожного члена угорської громади на Закарпатті.

“Українські громадяни угорського походження, які компактно проживають на території Закарпаття, стали заручниками внутрішньополітичної боротьби в Угорщині, — додає директор Центру суспільно-інформаційних технологій “Форум” Валерій Димов. — Праворадикальна політсила “Йоббік” (повна назва — “Рух за кращу Угорщину”. — Авт. ) і партія “Фідес”, лідером якої є чинний прем'єр Віктор Орбан і до якої належить міністр закордонних справ Петер Сіярто, кажуть, що захищають права угорців, які проживають за межами Угорщини, а фактично вони конкурують за їхні голоси (люди з угорськими паспортами мають право брати участь у виборах в Угорщині)”.

Які ризики тут виникають для України?

Г. Друзенко:

— Підривних дій Угорщини на кшталт тих, які чинила Росія в Криму чи на Донбасі, нібито захищаючи росіян і російськомовних, я тут не бачу.

Будапешту добре, коли етнічні угорці Закарпаття є привілейованою спільнотою, але у складі України. Якщо, припустімо, Берегівський район перейде під юрисдикцію Угорщини, то стане найглухішою провінцією цієї країни. І жодних плюсів для Будапешта не додасться. Адже, маючи угорські паспорти, тамтешні жителі зможуть спокійно їхати навчатися чи працювати до будь-якої іншої країни Євросоюзу.

В. Димов:

— Треба розуміти, що “Йоббік” та “Фідес” змагаються не лише за прихильність угорців українського Закарпаття, а й за гроші Путіна. Росія надає їм інвестиції не просто так, а за просування її інтересів у ЄС. Нагадаю, свого часу Будапешт погодився на компроміс із Києвом щодо статті 7 закону про освіту, що передбачає вивчення української мови у школах, де навчаються представники нацменшин. Та після зустрічі Сіярто і Лаврова, а потім Орбана і Путіна угорська влада відмовилась іти на поступки. Понад те, постійно блокує засідання комісії “Україна — НАТО”.

Зважаючи ж на те, що Кремль зацікавлений у федералізації, а фактично — у розчленуванні України, загроза для нас є. Скажімо, якщо “особливий статус” нададуть окупованим Росією територіям Донбасу, такого самого статусу за сприяння праворадикальних угорських сил, а також путінських маріонеток і сателітів усередині України можуть вимагати деякі райони Закарпаття.

Як Україні варто діяти в цій ситуації?

— Нам треба жорстко реагувати на провокативні дії угорської влади, незважаючи на її погрози. Маємо захищати права нацменшин в Україні. І разом з євроспільнотою ставити на місце тих, хто розійшовся у своєму шовінізмі.

Г. Друзенко:

— Як на мене, треба шукати з угорцями розумний компроміс. У таких питаннях, як громадянство, мова, торгівля, маємо бути надзвичайно гнучкими. Ми угорцям не можемо нічого заблокувати. А вони можуть заблокувати нам багато речей на найвищому політичному рівні. Адже Угорщина є членом Європейського Союзу, Ради Європи, ОБСЄ і фактично всіх міжнародних організацій.

То ви — патріоти?

Щоби зрозуміти мотиви українців, які приймають ще одне громадянство, ми взяли інтерв'ю в багатьох таких людей. Це, очевидно, мешканці Закарпаття та Буковини.

Уж е приблизно рік жителька села Великі Лази Ужгородського району 40-річна пані Тімея є громадянкою не лише України, а й Угорщини. “Я працюю в Угорщині на заводі, адже вдома кращої і більш оплачуваної роботи знайти не змогла. Я вважаю себе громадянкою України, а паспорт Угорщини зробила виключно заради вигоди”, — каже співрозмовниця. Ще одним мотивом для цього стало те, що отримати такий документ не так уже й складно .

“Моя мама і бабуся були угорками, тож, за законом сусідньо ї країни, я теж маю право на отримання громадянства. Мені потрібно було зібрати пакет документів: свідоцтво про народження батьків, паспорт, заповнити анкету й написати автобіографію, перекласти це на угорську та нотаріально засвідчити. Далі була співбесіда на знання мови”, — розповідає Тімея.

Спочатку жінці надали громадянство (пластикова картка, яка свідчить про те, що ти є угорцем), а потім і паспорт. “Уся процедура тривала близько півроку. Отримання громадянства — безкоштовне. А паспорт обійшовся у близько дві тисячі гривень, — каже Тімея. — Тепер я можу офіційно працювати без часових обмежень у будь-якій країні ЄС. До того ж громадяни Угорщини мають вищу оплату праці, ніж українці”.

Ужгородка Віра (вчителька) та її чоловік Олександр (інженер) теж скоро стануть власниками “утлевела” (угорський закордонний паспорт). На наше запитання, громадянами якої країни себе вважають, в один голос кажуть: “Ми — українці”. “Угорський паспорт відкриває безвізовий доступ до багатьох країн світу. Навіть до Великобританії та США. Ну й працювати можна в Європі. Ми не думаємо про переїзд або про отримання певних пільг — нам і тут непогано жити”, — запевняють співрозмовники.

У Чернівецькій області схожа із Закарпаттям ситуація. Але тут отримують уже румунські паспорти. Головне — довести, що мав предків румунів. Якщо з цим проблема, потрібний родовід “намалюють”. Оформленням паспортів сусідньої країни займається багато фірм. Вартість послуги — від півтори тисячі євро. Ділки запевняють, що відмовлятися від українського громадянства не потрібно, можна користуватися вигодами подвійного. У Румунії воно не заборонене, а українським представникам влади зізнаватися у наявності ще одного паспорта не слід.

“Отримав румунський паспорт два місяці тому, від українського громадянства не відмовився, — каже 24-річний Сергій, чернівчанин. — Чи патріот я своєї держави? А ви, перепрошую, про яку — Україну чи Румунію? Та я вас прошу, у Чернівцях, мабуть, кожен третій українець має і румунський, і український паспорти. Бути громадянином ЄС — вигідно. Кол и Україна вступить до ЄС, тоді щось, можливо, поміняю...”

Що каже закон?

“За Конституцією громадяни України можуть мати одне громадянство, — розповідає Едуард Багіров, правозахисник. — Але в Законі України “Про громадянство України” чітко не вказано, які можуть бути правові наслідки для тих, хто отримує друге громадянство. Така ситуація влаштовує представників парламенту, адже відомо, що приблизно сотня депутатів має подвійне-потрійне громадянство (це їм вигідно для ведення бізнесу)”.

Г. Друзенко:

— Так, згідно з Конституцією, в Україні передбачено єдине громадянство. Якщо дотримуватися цієї норми суворо, це означає, що осіб, які отримали громадянство чужої держави, треба позбавляти українського громадянства. Але тут виникає проблема. Та сама Конституція чітко каже, що не можна позбавити особу українського громадянства, крім як з її власної волі або ж якщо вона набула українське громадянство шляхом обману чи інших нечесних дій. Водночас Основний Закон не передбачає однозначної заборони подвійного громадянства... Така колізія.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ, Ксенія ШОКІНА, Віктор ДУДАР, фото Reuters

„Експрес” № 39 (9875) 27 вересня — 4 листопада 2018 року

Зміст