Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Усе зібрали й... закопали

Зміст

Про дідівський спосіб зберігання овочів, завдяки якому вони залишаються свіжими аж до весни

“У ямі маємо цілий борщовий набір: картоплю, буряки, моркву та капусту”, — зустрічає мене з усмішкою Василь Кабан, господар із села Стриганці. “Але ж хіба це доцільно?” — дивуюсь. “Звісно! Зараз усе поясню!” — каже пан Василь.

Він розповідає, що такий спосіб зберігання — не примха і не небажання користуватися сучасними благами цивілізації. “Це, так би мовити, — частина органічного господарства, — каже чоловік. — Так овочі можуть зберігатися у максимально природних та звичних для них умовах аж до квітня. Коли розкопати, скажімо, навесні яму, то все таке свіже, холодне, ніби щойно з городу”.

Як же правильно закладати овочі в яму? Передусім, їх туди не закопують одразу після збору. Спершу треба все ретельно перебрати, щоби, бува, не вкинути в яму щось гниле, побите, надрізане або хворе. Адже тоді все, що закопали, може зіпсуватися.

Після перебирання овочі два дні просушують на сонці, а згодом ще п'ять-сім тримають у прохолодному місці (найчастіше — в стодолі), щоб вони трохи остудилися. Перед закопуванням усе знову на дві-три години виносять на сонце, і лише тоді вкидають у яму.

“Чи не забагато роботи?” — знову запитую пана Кабана. “А чи не забагато роботи, коли садите, сапаєте, поливаєте, збираєте? — відповідає він. — Це — господарство, і кожній картоплині та морквині треба вклонитися”.

Яму чоловік радить копати неподалік хати чи господарських споруд, на сухому місці, де майже немає грунтових вод. Зрештою, краще робити її на узвишші, якщо воно є. За словами Ігоря Гураля, господаря зі села Липівка, зимовий земляний сховок для овочів повинен бути завглибшки не більш як метр, а завширшки — 1,5—2 метри.

Дно ями краще встелити хвоєю, деревним попелом або трохи підсушеним листям горіха. Такий килим захистить овочі від мишей. Усередину ями слід помістити так званий душник — це конструкція з нещільно збитих дощок, схожа на трубу. Її роблять також і зі скрученої соломи. Отвір розташований на поверхні й має бути нещільно прикритим. Зазвичай це роблять дашком із двох шматочків бляхи. Душник потрібний для того, аби в яму потрапляло повітря. Та якщо взимку сильні морози, то його отвір добре прикривають, аби овочі не замерзли.

Навколо душника стелять сухі очерет, обмолочені снопи квасолі або добре просушену солому. На це насипають овочі, зверху прикривають тонким шаром соломи, потім кладуть дошки і присипають 2—3-сантиметровим шаром землі. Також можна присипати овочі таким самим шаром глини. Зверху яму накривають сухим листям.

Коли температура надворі знижується до мінусових показників, то листя на яму можна декілька разів досипати. При плюсовій температурі такого робити не варто — овочі можуть або запаритися, або прорости. До речі, брати їх до настання морозів та розгрібати яму не варто. Відкривати земляний сховок можна не раніше грудня.

“Якщо ви взяли овочі з ями, варто швидко накрити її, аби там не утворювався конденсат”, — радить пан Гураль.

До речі, овочі в ямі можна зберігати навіть у целофанових мішках, дно яких притрусити попелом. Завдяки такому способу, за словами господаря, навесні їх не треба буде ретельно перебирати.

Сабіна РУЖИЦЬКА

„Експрес” № 38 (9865) 20 — 27 вересня 2018 року

Зміст