Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Підозрюють, але не карають

Зміст

Високопосадовця СБУ звинувачують у незаконному збагаченні. За цією статтею в Україні досі не засуджено жодної особи

Як відомо, нещодавно Національне антикорупційне бюро підготувало підозру першому заступникові голови СБУ Павлу Демчині. Про це, що цікаво, першим повідомив він сам. Отже, найімовірніше, відбувся витік інформації після того, як детективи НАБУ подали підозру на погодження до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Демчина одразу ж заявив про свою невинуватість та попросив генпрокурора провести розслідування дій детектива НАБУ. Докладніше про справу та її перспективи, а також про те, як кара ють чиновників за незаконне збагачення, — у розмові з журналісткою-розслідувачкою Євгенією Моторевською, яка разом з колегами протягом півроку збирала інформацію про Павла Демчину, та Оленою Щербан, юристкою Центру протидії корупції.

— За результатами нашого розслідування НАБУ й підготувало підозру Павлу Демчині про незаконне збагачення, — каже Євгенія Моторевська. — Перший заступник глави СБУ, що нині очолює Головне управління боротьби з корупцією, раніше був фігурантом скандалів, пов'язаних з бурштином, скрапленим газом, перерозподілом горіхового бізнесу. А якщо подивитися на офіційну біографію Демчини, то він — скромний офіцер СБУ, прописаний у гуртожитку... Хіба що цьогоріч придбав позашляховик Range Rover Sport вартістю понад 30 тисяч доларів.

Що вам вдалося з'ясувати?

— Матір'ю трьох дітей Павла Демчини є Ольга Воловчук. Офіційно він неодружений, однак на одному з брифінгів підтвердив, що ця жінка — його цивільна дружина. На неї записано чотири автомобілі: Range Rover 2016 року вартістю близько 100 тисяч доларів, Mercedes-Benz 2016 року, ціна якого не менша, Mazda 2014 року та Peugeot 2012 року випуску. Також їй належить будинок у Петропавлівській Борщагівці. Такі двоповерхові оселі в цьому районі коштують близько десяти мільйонів гривень.

Чи має справа проти чиновника бодай якусь судову перспективу?

— Павло Демчина вже пішов у наступ. І те, що йому повідомили заздалегідь про підозру НАБУ, свідчить: він має високих покровителів. Демчину називають ставлеником одного з найближчих соратників Петра Порошенка, нардепа від БПП Ігоря Кононенка. Саме він наглядає за СБУ від партії влади. Отож, доки Президентом є Порошенко, гадаю, що Демчина за грати не потрапить.

А яке покарання передбачає стаття ККУ про незаконне збагачення?

— Якщо незаконне збагачення не перевищує 250 мінімальних прожиткових мінімумів, то особі загрожує адміністративна відповідальність. Якщо воно більше, йдеться вже про кримінальну відповідальність, — каже Олена Щербан. — Такі діяння можуть загрожувати позбавленням волі на строк до трьох років, а високопоставленим чиновникам — від п'яти до десяти, із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.

І як просувається розгляд таких справ?

— Із 2015 року, відколи з'явилася відповідна стаття ККУ, жодного рішення суду за цією статтею нема. Висунуто лише підозри, зокрема, народним депутатам, міністрам.

До суду дійшли тільки три справи, порушені за цією статтею: стосовно військового прокурора сил АТО Костянтина Кулика, голови Держаудитслужби Лідії Гаврилової та одного з суддів Харківської області. Однак суди не поспішають із розглядом. Провадження стосовно прокурора Кулика надійшло ще в 2016 році!

Богдан КУФРИК

„Експрес” № 38 (9865) 20 — 27 вересня 2018 року

Зміст