Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Хоп — і рюкзаки вже не Авакова

Зміст

Як з гучної корупційної справи зникло прізвище сина міністра МВС

Українська Феміда поставила крапку у так званій справі рюкзаків Авакова.

Хоп — і рюкзаки вже не Авакова

Червонозаводський райсуд Харкова днями затвердив угоду про визнання винуватості між Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою і Володимиром Литвином, обвинуваченим у справі. Таке рішення у вівторок оголосив головуючий суддя колегії Віктор Єжов. Литвин повністю визнав свою провину у шахрайстві та підробці документів, викрив іншого фігуранта справи, який уже помер, та погодився відшкодувати збитки.

Йому призначили покарання — 5 років позбавлення волі з іспитовим терміном два роки. Підприємець має сплатити 4 мільйони 855 тисяч гривень збитків, а також компенсувати понад 368 тисяч гривень судових витрат. Його визнали винним за ч. 4 ст. 190 (шахрайство в особливо великих розмірах або організованою групою) та ч. 3 ст. 358 (використання завідомо підробленого документа).

Цікаво, що у матеріалах справи прокуратура вже не згадувала про сина міністра внутрішніх справ Арсена Авакова та його екс-заступника Сергія Чеботаря, справу проти яких закрили місяць тому. Як це пояснити? Розпитуємо юриста Центру протидії корупції Андрія Савіна, що був присутнім на цьому судовому засіданні.

Як ви оцінюєте вирок суду?

— Дуже багато українців бачили відео з участю Олександра Авакова, зняте в кабінеті заступника міністра внутрішніх справ Сергія Чеботаря. На ньому видно, як вони домовляються, розробляють план отримання державних коштів. Хоч добре знають, що рюкзаки не відповідають стандартам, передбаченим для використання в зоні бойових дій.

А те, що Спеціалізована антикорупційна прокуратура припинила кримінальне провадження Авакова-молодшого і Чеботаря нібито через брак доказів їхньої провини, і те, що сталося тепер, — результат домовленостей. Впливові родичі фігурантів справи вирішили її, так би мовити, злити з допомогою прокурорів САП. Розробили нову версію — нібито підприємець Литвин усе сам організував і заволодів 14,5 мільйона державних коштів.

Невже його покарали нізащо?

— Підприємець винен у співучасті в розкраданні державних коштів, але не в шахрайстві — у тому, в чому його визнали винним. Згідно з обвинувальним актом, Володимирові Литвину пропонували взяти участь у процедурі закупівлі рюкзаків коштом МВС двічі — восени 2014 року і на початку 2015-го. Перший раз йому це не вдалося. Вдруге він брав участь у тендері вже як представник ТОВ “Дніпровед”. Його, за даними слідства, контролював конвертаційний центр.

Литвин подав підроблені документи до комітету з конкурсних торгів. У підсумку міністерство уклало угоду з цією фірмою про закупівлю до 1 квітня 2015 року 5 тисяч рюкзаків по 2899 гривень. Згідно з технічними вимогами, рюкзаки мали бути з нейлону. Але їх пошили з дешевого поліестеру. Проте міністерство все-таки переказало підприємцеві повну суму — майже 14,5 мільйона гривень. Та нагадаю ще раз: як бачимо на відео, Литвин діяв не сам, а обманював за попередньою домовленістю. І покараним мав бути не лише він.

Що на практиці означає призначене йому покарання?

— Воно символічне. Коли ухвалили вирок, Литвин сміявся. Це гучно звучить: п'ять років позбавлення волі. Але є іспитовий термін — два роки. І він, якщо за цей час не буде визнаний судом винним у скоєні нового злочину, за гратами не опиниться. Та й навряд чи сам компенсуватиме завдані державі збитки, суму яких на фінальному етапі, до речі, знизили втричі.

Ірина КОВАЛЕНКО, фото УНІАН

„Експрес” № 38 (9865) 20 — 27 вересня 2018 року

Зміст