Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

І не наближайтесь сюди!

Зміст

Поліцейські отримали право негайно прогнати з помешкання того, хто чинить домашнє насильство

11 вересня набув чинності наказ МВС “Про затвердження Порядку винесення уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України термінового заборонного припису стосовно кривдника”. Ним визначено, як співробітники поліції повинні забороняти доступ домашнім хуліганам до їхніх жертв.

Зокрема, передбачено, що поліцейські можуть виносити кривдникові терміновий заборонний припис щодо постраждалої особи. Цей документ передбачає вимогу покинути місце проживання жертви, заборону доступу туди та будьякого контакту. Дія припису — 10 діб.

Якщо кривдник відмовляється виконувати ці вимоги, то правоохоронцям надане право застосовувати до нього поліцейські заходи. Причому пріоритет під час винесення припису надається безпеці постраждалого, тож немає значення, чи є у кривдника право власності на помешкання, яке його вимагають покинути.

— Це дуже ефективний крок для виконання Закону України “Про запобігання та протидію домашньому насильству”, — каже Лідія Тополевська, керівниця громадської організації “Центр правових та політичних досліджень “СІМ”. — Такі приписи — дієвий механізм убезпечити людину, яка страждає від домашнього насильства.

Але хіба не могли поліцейські й раніше перешкоджати цьому?

— Адміністративна відповідальність за домашнє насильство не була достатньо дієвою. Окрім того, поліцейські могли перешкодити кривдникові, якщо він за їхньої присутності вчиняв якісь дії стосовно жертви. А якщо в присутності поліції дебошир веде себе мирно, а як тільки правоохоронці поїхали — знову тероризує родину?

Терміновий заборонний припис дає можливість захистити жертву.

У чому полягає терміновість такого заходу?

— Це означає, що за заявою постраждалої особи, або й з власної ініціативи, якщо цього вимагає ситуація, працівник поліції, оцінивши ризики, може на місці негайно винести припис, яким заборонить кривдникові бути в одному помешканні з жертвою. Якщо ж дебошир відмовляється полишити оселю добровільно, поліцейські мають право застосувати до нього примус.

Щоправда, у законодавстві так і не прописали, де має перебувати кривдник на час виконання припису. Поліцейським він лише має повідомити місце свого перебування на цей термін.

Також дуже важливий контроль з боку поліції за виконанням припису. Тобто щоб поліцейські негайно реагували у разі, якщо сімейний дебошир, попри заборону, повернувся до помешкання.

Віктор ДУДАР

„Експрес” № 38 (9865) 20 — 27 вересня 2018 року

Зміст