Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Вони символізують вічну любов

Зміст

Багато пересторог у виборі обручок є звичайнісінькими забобонами. То які персні купувати і як їх носити?

Однакові на вигляд, гладенькі, без будь-якого оздоблення і обов'язково золоті. Старші люди кажуть, що обручки мають бути саме такими. І, коли молодь хоче поекспериментувати з ними, батьки та бабусі й дідусі часто жахаються і кажуть: це не до добра.

Вони символізують вічну любов

Якими мають бути шлюбні персні й що насправді вони символізують? Розпитуємо у протоієрея Михайла Сивака, проректора Православної богословської академії УПЦ КП, та Світлану Лещинську, асистентку кафедри фольклористики Інституту філології КНУ імені Тараса Шевченка.

Отже, що символізує обручка?

о. Михайло:

— Вічність. Адже вона не має ні початку, ні кінця. Це коло, що символізує безконечну й вічну любов, якої мають прагнути молодята. Обручки засвідчують такі прагнення пари і мають упродовж спільного життя нагадувати подружжю про обітниці. Тому перед початком чинопослідування Таїнства Шлюбу священик обов'язково освячує обручки.

С. Лещинська:

— Згідно з народними віруваннями, молодята здавна обмінювалися обручками на знак єднання особистими енергіями. Звідси походять усі забобони щодо загублених чи пошкоджених перснів.

Коли з'явився звичай одягати обручки пiд час укла дення шлюбу?

о. Михайло:

— Є згадки ще з I століття до н. е., які свідчать про те, що в Римській імперії для вступу в шлюб достатньо було усної або письмової угоди двох сторін — нареченого і батьків нареченої. Домовленість закріплювали тоді, коли наречений вручав батькам нареченої залізне кільце. Відтоді дівчина офіційно ставала дружиною. У IV столітті християни вже використовували обручку як обов'язковий атрибут шлюбу.

С. Лещинська:

— За часів Київської Русі такі персні носили переважно чоловіки. Через декілька століть обручки вже одягали й жінки, причому на безіменний палець як правої, так і лівої руки.

Обручки обов'язково повинні бути золотими?

о. Михайло:

— Ні. Вони можуть бути виготовленими з будь-яких матеріалів. Колись була традиція надягати срібну обручку нареченому, а золоту — нареченій. Тоді золото символізувало сонце і було знаком чоловіка, глави сімейства, а срібло — символом місяця, який знаменував жінку, матір, берегиню роду. Молода пара обмінювалася обручками на знак того, що чоловік тепер належить дружині, а жінка — чоловікові.

С. Лещинська:

— Спершу обручки робили з найпростішого матеріалу. Вони могли бути шкіряними, глиняними, дерев'яними, олов'яними. Є згадки, що дівчатам дарували кільця, сплетені з лози чи конопель.

А на якій руці слід носити обручку?

о. Михайло:

— Вибір правої чи лівої руки залежить від традицій того чи іншого народу. У нас права рука вважається важливішою. Звичай європейських народів надягати обручку на безіменний палець лівої руки часто пояснюють віруванням давніх греків у те, що кровоносна судина на безіменному пальці лівої руки подає кров просто до серця. А воно, як ми знаємо, є символом любові.

У народі кажуть, що для щасливого життя подружжя обручка має бути гладкою, тому не можна оздоблювати персні...

— Чому ж не можна? Церква вважає, що вінчальні кільця навіть не мусять бути однаковими. Адже головне — віра, а не їхній вигляд.

Дехто не носить шлюбної обручки, хтось губить, з неї часом виготовляють інші прикраси. Чи допустимі такі дії?

— Так, буває, що обручки підвішують на ланцюжку на шиї. Церква не бачить у цьому нічого поганого. Головне, щоб цей перстень завжди був при людині й нагадував про її любов та обітниці. Якщо так сталося, що обручка втрачена, необхідно придбати нову і освятити. Не варто використовувати її в якихось інших цілях, наприклад, переплавляти на щось. Обручки — символ сімейної єдності, священні для подружжя.

Часто жінки носять на одному пальці обручку і заручальне кільце. Хтось каже, що робити так негоже.

— Та ні, можна. Перстень, який юнак дарує дівчині на заручини, певною мірою теж є сакральним. Він засвідчує намір пари створити сім‘ю.

Ірина БАТЮК, фото pixabay.com

„Експрес” № 38 (9865) 20 — 27 вересня 2018 року

Зміст