Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Три мільярди доларів. Можна не віддавати?

Зміст

Україна виграла апеляцію щодо грошей, які Янукович позичив у Путіна

Апеляційний суд Англії скасував рішення Високого суду про те, що наша держава має сплатити Росії 3 мільярди доларів за облігаціями, які отримав від РФ президент-утікач.

Суд вирішив, що в справі слід взяти до уваги політичну складову. Тобто Україна має право висувати аргументи на свій захист, які стосуються примусу російської сторони до укладання угоди про позику. Відтак справу розглядатимуть за повною процедурою.

Нагадаємо, наприкінці березня 2017 року Високий суд Англії відмовився зважати на цей тиск, і справу розглядали за скороченою процедурою.

Що означає рішення Апеляційного суду Англії для України? Які перспективи загалом має справа? Про це ми розпитали економіста Бориса Кушнірука.

Коли саме Янукович узяв гроші в борг у Путіна?

— У грудні 2013 року, коли в центрі Києва відбувалися акції проти рішення тодішньої влади не підписувати Угоду про асоціацію з ЄС. Тоді Віктор Янукович із Володимиром Путіним домовилися, що Росія надасть Україні кредит на 15 мільярдів доларів. Тримільярдний кредит, оформлений у єврооблігаціях, став першим траншем, який викупила Росія. Гроші Україна мала повернути через два роки — наприкінці 2015-го.

Цей борг був оформлений як приватний, комерційний — для перестрахування, бо Росія не знала, якою буде політична ситуація в Україні.

У 2015-му наша держава намагалася включити “борг Януковича” до програми реструктуризації своїх зобов'язань перед приватними кредиторами. Вона передбачала негайне списання 20% основного боргу України та перенесення інших виплат на чотири роки. Тоді Москва стала наполягати, що борг державний, оскільки переговори щодо позики відбувалися на найвищому рівні. І почала вимагати його повного погашення. Навіть МВФ визнав його державним на догоду Росії.

У грудні 2015 року український уряд запровадив мораторій на виплату цього боргу. Росія ж на початку 2016 року подала позов до Лондонського суду — адже сторони домовилися, що суперечки у цій справі вирішуватимуться за британським правом.

Що для України означає апеляційне рішення?

— Що справу знову розглядатиме перша інстанція, але вже за повною процедурою. Це займе, щонайменше, рік. Тож якщо рішення буде ухвалене не на користь України, то матимемо відтермінування мінімум на рік оплати боргу. Крім того, знову буде апеляція, можливо, і подання до Верховного суду Англії.

За цей час Україна може отримати перемогу за рішеннями проти Росії в інших судових інстанціях, насамперед щодо втраченого майна в Криму. Тоді зможемо відмовитися від сплати боргу шляхом зарахування збитків Росії перед нами.

Ірина ЛОПУХ

„Експрес” № 38 (9865) 20 — 27 вересня 2018 року

Зміст