Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Вакарчук уміє тримати паузу

Зміст

Без управлінського досвіду, без команди, зате популярний — чи є шанси в музиканта сісти в президентське крісло?

Виступ лідера гурту “Океан Ельзи” на форумі Ялтинської європейської стратегії додав жару до дискусій про можливу участь музиканта в президентських виборах. На пряме запитання модератора про намір балотуватися Святослав не відповів. Сказав лише, що вміє тримати паузу.

Він не погоджується із думками тих, хто вважає, що музиканти повинні співати, а політикою мають займатися політики. А ще запевнив, що готовий змінювати країну. “Неважливо, хто буде президентом, бо в цій країні не людина змінить країну, а правила. І я зроблю все, щоб змінити ці правила”, — зазначив музикант.

Що ж ховається за заявами Вакарчука? Чи справді він готовий узяти на себе відповідальність за країну? Про це говоримо з директором Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Володимиром Фесенком та співголовою ради Інституту національних інтересів Андрієм Юсовим.

Як ви вважаєте, чи балотуватиметься музикант у президенти?

В. Фесенко:

— Очевидно, що Вакарчук вагається: хоче йти на вибори і водночас побоюється. Політтехнологи радять не висуватися завчасно. Вважають: якщо людина — нова у політиці та має високий рейтинг, то поспішати не варто. Бо вона може викликати на себе удар критики, втратити ефект новизни й підтримку.

Однак насправді вичікування і вагання дають йому багато негативу. Коли ти тримаєш паузу, головне — не перетримати. Вакарчук “на паузі” втрачає частину потенційних прихильників.

Які плюси Вакарчука як кандидата у президенти?

— Він вписується в очікування виборців: не політик і водночас людина з активною громадсько-політичною позицією.

Його популярність можна конвертувати у рейтинг. І це підтверджують соціологічні опитування. Вакарчук, не проводячи жодної рекламної чи агітаційної кампанії, нині входить до групи фаворитів. Тому має значно вищі шанси, ніж інші молоді політики.

А. Юсов:

— Сильна сторона Святослава — здатність мобілізувати молодь на вибори. Також він може бути однаковою мірою представлений у різних регіонах України. Щоправда, тут його серйозним конкурентом є шоумен Володимир Зеленський.

Плюс також те, що Вакарчук має високий кредит довіри й не має високого антирейтингу.

А які мінуси музиканта як кандидата на найвищу державну посаду?

В. Фесенко:

— Головний мінус — відсутність управлінського досвіду. Якщо людина не знає, як працює державна машина, то їй буде дуже важко опанувати її. Адже керівник держави — фактично її головний менеджер.

Другий мінус — відсутність команди. Якщо людина не з політики, але має амбіції, натхнення, то брак політичного досвіду мала б компенсувати наявністю сильної політичної команди. Ми такої команди принаймні наразі не бачимо. Вакарчук на форумі сказав: мовляв, знає вчительку з Одеси, хорошого фахівця з питань освіти, хлопця зі Львова, доброго економіста. Але навіть їхніх прізвищ не називає. Це не команда. А виборцям треба знати, хто відповідатиме за зовнішню політику, хто очолить міністерство оборони, і так далі.

Третій мінус — Вакарчук не дав відповіді на запитання, як подолати нинішні проблеми. Спілкуватися з виборцями, почути їхній біль — цього мало. Робота президента — це не робота психотерапевта. Вакарчук мав би пояснити, як змінюватиме країну.

А. Юсов:

— Так, музикант не має команди однодумців, штабної організаційної структури. А це необхідно, бо за рік після президентських виборів — парламентські. Компенсувати брак організаційних потужностей він може лише великими грішми і дорогою виборчою кампанією через медіа, зовнішню рекламу та яскраві виборчі тури країною.

Людей, здатних профінансувати таку коштовну виборчу кампанію, небагато. Часто їх називають олігархами. Отже, є великий ризик потрапляння “проекту Вакарчука” у залежність від олігархів.

Чи буде Святослав готовий об'єднати свої зусилля з топовими українськими політиками?

В. Фесенко:

— Радше вони долучатимуться до Вакарчука, пропонуватимуть співпрацю й підтримку на виборах.

Чи має шанси Вакарчук перемогти на виборах і чи до снаги йому змінити країну?

А. Юсов:

— Він — один із найсильніших кандидатів на найближчих президентських перегонах. Однак його шанси зможемо оцінити, коли він піде на вибори зі сформованою командою та конкретною програмою дій.

В. Фесенко:

— Якщо Вакарчук вийде у другий тур з Юлією Тимошенко, Юрієм Бойком чи навіть Петром Порошенком, то може виграти вибори. За рахунок того, що має нижчий антирейтинг. Але це за нинішніми результатами соціологічних досліджень. Загалом же, наголошую, йому потрібна сильна команда, спроможна вигравати вибори і керувати. Одинак змінити країну не може.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ

„Експрес” № 38 (9865) 20 — 27 вересня 2018 року

Зміст