Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

НАБУ підозрює Омеляна

Зміст

Обговорюємо з експертами, що могло стати справжньою причиною розслідування проти міністра

НАБУ підозрює Омеляна

Міністр Омелян заявляє, що всі звинувачення на його адресу — неправдиві.

Розслідування Національного антикорупційного бюро проти міністра інфраструктури Володимира Омеляна у зв'язку з підозрою у незаконному збагаченні й декларуванні недостовірної інформації тягне на скандал місяця.

За даними слідства, Омелян, який із 2000 року перебуває на держслужбі, з 1 січня 2000-го до 26 квітня 2018 року отримав 2,17 мільйона гривень офіційного доходу, тоді як його витрати лише в період з 2008 року до 26 квітня 2015-го сягнули щонайменше 3,45 мільйона гривень.

Детективи НАБУ також з'ясували, що “в 2015 році, перебуваючи на посаді заступника міністра інфраструктури України, посадовець набув у власність активи, законність підстав отримання яких не підтверджено доказами та вартість яких значно перевищує його законні доходи”. Ідеться про новий позашляховик BMW X5 2015 року випуску та готівку в сумі 90 тисяч доларів та 25 тисяч євро.

Щоправда, арештовувати міністра Солом'янський районний суд Києва не став. Омеляна відпустили на поруки міністра спорту України Ігоря Жданова та депутата від “Народного фронту” Федора Бондюженка.

Докладніше про це говоримо з головою центру “Ейдос” Віктором Тараном та політологом Кирилом Сазоновим.

Чому, на вашу думку, НАБУ так активно взялося за міністра інфраструктури?

В. Таран:

— Ймовірно, це або політичні домовленості, або піар НАБУ, що намагається набрати собі рейтингові бали, порушуючи провадження проти одного з найбільш впізнаваних міністрів. Або ж Омелян справді порушив закон — у такому випадку НАБУ все робить правильно.

К. Сазонов:

— НАБУ вело справу понад рік і в результаті не знайшло жодного факту хабара, а лише “відкопало”, що Омелян за десять років витратив трохи більше, аніж заробив, два тижні жив у родича, не реєструючись, та їздив на машині брата. Якщо це всі гріхи, то його можна вважати одним із найчесніших міністрів.

Не секрет, що Міністерство інфраструктури — одне з найбільш “жирних”. Йому підпорядковуються “Укрзалізниця”, “Укравтодор”, “Укрпошта”, у яких багато держзамовлень. Мова про величезні бюджетні гроші. Міністр інфаструктури може стати доларовим мільйонером за півдня, якщо згодиться “допомогти” певним людям. Є версія, що до Омеляна ходили гінці. Але верталися ні з чим. Вони ж, імовірно, могли піти в НАБУ, віднести гроші й сказати: мовляв, людина не хоче по-доброму домовлятися, давайте на нього натиснемо.

І кому саме, на вашу думку, Омелян перейшов дорогу?

В. Таран:

— Слід дочекатися конкретніших даних про результати розслідувань. Імовірно, питання навіть не в тому, що Омелян комусь перейшов дорогу, а в тому, що НАБУ потрібно показувати результати.

К. Сазонов:

— У країну зайшли авіакомпанії-лоукости й колишні монополісти через це втратили прибутки (наприклад, МАУ олігарха Коломойського). Пальне для “Укрзалізниці” тепер закуповують через систему ProZorro, тарифи на вантажні перевезення залізницею зросли. Йдеться про мільйони доларів. Олігархів, які постраждали від намагання Омеляна навести порядок, багато...

— На носі вибори. І розподіл фінансових потоків перетворюється з суто комерційного питання на політичне, бо на виборчу кампанію потрібні кошти.

Думаю, розслідування, найімовірніше, завершиться нічим. Лише нерви попсують. Уже очевидно, що доказів слідству бракує.

Ірина КОВАЛЕНКО, фото Reuters

„Експрес” № 38 (9865) 20 — 27 вересня 2018 року

Зміст