Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Відпочинок на мільйон нервів

Зміст

Понад тисячу туристів фактично взяли в заручники через розбірки приватних фірм: історії людей та декілька важливих запитань до чиновників

Люди не на одну добу були покинуті напризволяще в аеропортах Тунісу, Албанії, Туреччини, Єгипту, Грузії. Виявилося, туроператор, послугами якого вони скористалися, систематично протягом останніх двох років не виконував своїх фінансових зобов'язань перед авіакомпанією. І його заборгованість сягнула 25 мільйонів гривень. Та чому в розбірках приватних фірм постраждали туристи, які чесно заплатили гроші за відпочинок?

Відпочинок на мільйон нервів

“Застряглі в Тунісі”

... “Нас виселили з номера. Але ніхто не приїхав, щоб відвезти в аеропорт. Готельні браслети забрали. Тож харчуватися безплатно ми вже не мали права”, — розповідає один із туристів, який разом із дружиною та двома дітьми поїхав до Тунісу. Йому та іншим відпочивальникам з України понад добу довелося жити на валізах у холі готелю.

Фірма-туроператор “Оазис Тревел Україна” тривалий час годувала своїх туристів порожніми обіцянками: виліт переноситься... виліт переноситься... Що робити — люди не знали.

“Я двічі впродовж п'ятниці продовжувала проживання в номері своїм коштом, від 12.00 до 19.00 та від 19.00 до 12.00, що коштувало 2080 гривень додаткових витрат, — розповідає Надія Боднар, яка також опинилася в цей час у Тунісі. — Готель рахував мені проживання як звичайній туристці, а не клієнтці “Оазис Тревел”, для яких оператор бронює номери за цінами, що чи не в чотири рази нижчі”.

“Українців у готелі було багатенько, з кількадесят туристів, — розповідає пані Олена, котра відпочивала із трирічною донькою та чоловіком. — Після того як ми в п'ятницю о 12.00 здали свої номери й чекали на рецепції, коли з'явиться інформація про трансфер та виліт, а вона все не з'являлася і ніхто нам нічого не пояснював, ми створили у вайбері групу “Застряглі в Тунісі” та стали атакувати повідомленнями консула України в Тунісі, туроператора “Оазис Тревел”, авіаперевізника Bravo Аirways. Уже була майже ніч, а готель відмовлявся безоплатно надати нам номери.

“Готельний гід рекомендувала оплатити нічліг, якщо хтось має таку можливість, — каже далі пані Олена. — Та ми відмовилися, адже не з нашої вини нас затримували в готелі. Ми так і провели добу в холі... І нарешті аж в обід, у суботу, з'явилася інформація про те, що “Оазис Тревел” просить вибачення у туристів і продовжує їм перебування у готелі за свій кошт до понеділка”.

У цей час ще сотні українців з інших готелів, які також відпочивали в Тунісі, сподівалися на виліт уже в аеропорту Монастіра. У залі очікування люди скандували: “Літак! Літак!” Лише під вечір їх забрали та поселили в готелі...

Заблокованими опинилися і українці, які мали вилетіти з аеропорту Тирани (Албанія). “133-є дорослих разом із дітьми мали квитки на авіарейс 1 липня, — розповідає нам Ростислав Артеменко. — Виліт планувався на 16.30. Ми пройшли реєстрацію, і почалося очікування. Згодом зрозуміли, що літака не буде. У нас двічі “згоріли” квитки на поїзд в Україні вартістю майже 5 тисяч гривень. Але це виявилося не найгірше. В аеропорту в людей закінчувалися гроші на водичку за півтора євро та сочки за три євро для дітей...”

Пілот здійснив аварійну посадку

У цей час ще сотні українців понад добу чекали на виліт... з України, в результаті так і залишилися без відпочинку на морі за кордоном.

Анна Каранова разом із сином збиралася летіти до Єгипту — за путівку заплатила 920 доларів. “Ми мали рейс з аеропорту Жуляни. Потім нам сказали їхати в Бориспіль, — розповідає Анна. — Виліт затримали майже на добу! Весь цей час ніхто не виходив з нами на зв'язок. Ми просто чекали. А коли таки вилетіли, через півгодини літак здійснив аварійну посадку в Борисполі. У салон вийшов командир екіпажу і заявив, що таким літаком не керуватиме, бо боїться за життя людей”.

Анна з сином так і не полетіла на відпочинок до Єгипету, а дитина тепер боїться літаків.

У всіх постраждалих однакові запитання до чиновників у високих кабінетах: чому в Україні панує такий хаос з чартерними авіарейсами? Чому туроператори покидають туристів напризволяще в аеропортах, готелях, не виконуючи перед ними своїх зобов'язань? І, нарешті, хто поверне їм гроші за зіпсований відпочинок та нерви?

“У зв'язку із систематичним невиконанням туроператором OASIS Travel Ukraine своїх фінансових зобов'язань протягом останніх двох років перед авіакомпанією, на 27.06 його фінансова заборгованість сягнула 25 млн грн”, — таке повідомлення з'явилося на офіційному сайті авіакомпанії “Браво”.

А коли “Хеппі-енд”?

Коли кількість туристів, які другу добу не могли повернутися додому, сягнула понад тисячу (а тільки в Тунісі це 994 особи), у ситуацію втрутилися чиновники.

Аж після консультацій з Міністерством інфраструктури, Міністерством закордонних справ і Міністерством економіки в суботу було ухвалено рішення про початок виконання п'яти авіарейсів у понеділок, 02.06.18. Три літаки на Київ, два на Львів нарешті доправили приблизно 850 пасажирів додому. Правда, не без затримок. Скажімо, рейси на Львів переносилися за понеділок тричі. Як пояснив консул України в Тунісі, шукали авіапальне...

У головному офісі туроператора “Оазис Тревел Україна” часу для коментарів журналістам, на жаль, не знайшли.

Тим часом пасажири заявили, що готуються подавати колективний позов до суду.

А міністр інфраструктури Володимир Омелян пообіцяв, що Мінекономрозвитку буде скасовувати ліцензії тих туроператорів, які не виконують своїх зобов'язань. А також погрожував відкриттям Генпрокуратурою кримінальної справи проти “Оазис Тревел” — за шахрайство.

А яке покарання чекатиме на авіакомпанії, які вивели на рейси несправні літаки та саботували розклад рейсів, аби “вибити” в туроператора борг?

Як стало відомо після наради за участю керівників авіакомпаній, туроператорів та Володимира Омеляна, Державіаслужба в найближчі два тижні проведе технічну ревізію літаків, які здійснюють нерегулярні перевезення. Судна, які літають більш як 20 років (а тепер в Україні експлуатують літаки, яким понад 35 і 40 років), допускати до авіаперевезень не будуть. А непопередження про затримку рейсу обійдеться авіакомпанії для початку штрафом у 85 тисяч гривень.

Ще з'явиться рейтинг авіакомпаній. Його мають до кінця тижня оприлюднити на сайтах Міністерства інфраструктури та Державіаслужби, він оновлюватиметься щомісяця.

Ми, звісно, уважно стежитимемо, чи дотримають слова наші урядовці й чи закінчиться ця масштабна туристична афера вироком у залі суду...

Оля ПІЛІЩУК, фото Reuters

„Експрес” № 27 (9801) 5 — 12 липня 2018 року

Зміст