Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Божа корівка, божа красуня

Зміст

Думаєте, кількість крапок на крилах жука-сонечка — це його вік? Ми готові вас здивувати

Чимало людей вірять: доб­ра прикмета — якщо на тебе сів жук-­сонечко. Дітям розповідають, що він живе на небі й спускається, аби передати людям Божу волю. Болгари називають його “божою красунею”, німці — “свічкою Бога”, “сонячною пташкою”, “сонячним телятком” або “півником”, таджики — “червонобородим дідусем”.

Наші предки, тримаючи комаху на пальці, питали її про майбутню погоду. Якщо сонечко здіймалося, розправляючи крила, це віщувало гарний день, якщо повзало — негоду.

Дівчата питали у жука про заміжжя: мовляв, куди він полетить — звідти й чекати майбутнього чоловіка.

“Більшість сонечок — хижаки, вони полюють на попелиць та інших комах, що шкодять урожаю, — каже Людмила Кава, ентомологиня. — Тому наші предки й шанували цих жуків із ряду твердокрилих, що загалом налічує 5200 видів. Сонечка у життєвому циклі проходять стадії яйця, личинки, лялечки та імаго. Зазвичай ці комахи живуть до року, залежно від погодних умов та кількості їжі”.

Кажуть, що сонечка — отруйні. Це правда?

— Так! Якщо їм щось загрожує, комахи виділяють жовтуватий секрет на згинах кінцівок.

Протягом весни й літа сонечко від'їдається, накопичуючи запаси для зимівлі. Із настанням холодів впадає у сплячку, а навесні ті особини, які змогли пережити зиму, відкладають один-два десятки яєць і до вилуплення нового покоління вмирають.

Що означають чорні крапки на крилах комахи?

— Не кількість років життя, як думає чимало людей. Крапки залежать від належності до певного виду. Наприклад, найбільш поширений вид в Україні — семикрапкове сонечко. До речі, це абсолютно нешкідлива для людини комаха, а для сільського господарства — справжній помічник. Семикрапкове сонечко навіть спеціально розводять у Північній Америці для боротьби з місцевими і завезеними шкідниками.

Христина БІЛЯКОВСЬКА

„Експрес” № 26 (9799) 28 червня — 5 липня 2018 року

Зміст