Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Яма на сотні тисяч гривень

Зміст

Фура в'їхала у величезну вибоїну. Автодор, який відремонтував дорогу неналежно, виплатить чималу компенсацію

Майже 417 тисяч гривень компенсації віддасть Хмельницький облавтодор тернопільській транспортній компанії. Через яму на дорозі у фури тріснуло колесо, водій втратив керування, і машина перекинулася в кювет.

“ДТП сталася ще 2015 року, — розповідає Василь Костишин, юрист транспортної компанії. — Водій автопоїзда Volvo FN-12420 у складі сідельного тягача та цистерни перевозив сік із Вінниці. На 284-му кілометрі дороги Стрий — Тернопіль — Кіровоград — Знам'янка машина в'їхала у вибоїну завдовжки 88, завширшки 60 та завглибшки 12 сантиметрів. Через пошкодження шини її винесло на смугу зустрічного руху, а потім за межі лівого краю проїжджої частини дороги, де вона перекинулася”.

Правоохоронці склали на водія протокол про адмінправопорушення. У ньому, зокрема, було зазначено, що кермувальник фури не вибрав безпечної швидкості руху, не врахував дорожніх умов, унаслідок чого допустив перекидання та пошкодження транспортного засобу.

Справу розглянув Івано- Франківський міський суд. На за сіданні з'ясувалося, що при оформ ленні матеріалів про адмінправопорушення у схемі місця ДТП було відображено вибоїну в дорожньому покритті, з якої розпочалася автопригода. Але для об'єктивного розгляду причин аварії правоохоронці чомусь не залучили експерта, як це передбачено службовою інструкцією. На звернення адвоката НДЕКЦ УМВС України в Хмельницькій області провів дослідження. Воно засвідчило: при швидкості 80 кілометрів за годину водій не мав технічної можливості загальмувати або об'їхати яму, глибина якої втричі перевищує допустиму.

Дорожньо-експлуатаційна служба мала б протягом доби з моменту виявлення вибоїни ліквідувати її або негайно встановити тимчасові попереджувальні знаки і ввести обмеження швидкості. Однак цього не зробили. Відтак справу про адмінпорушення проти водія закрили. Шляховики спробували оскаржити це в Апеляційному суді. Але їм відмовили, позаяк служба автомобільних доріг не є стороною в справі.

Водночас пасажир, який їхав у кабіні фури, звернувся до суду про компенсацію транспортним підприємством та облавтодором заподіяної шкоди. Унаслідок ДТП він зазнав забоїв різних частин тіла, осадження тулуба та перелому пальця. Цього разу вже тернопільські експерти підтвердили: водій не винен. Своїм рішенням Тернопільський міськ районний суд стягнув з Хмельницького облавтодору три тисячі гривень моральної компенсації постраждалому пасажирові. Шляховики оскаржили рішення і справу виграли. Колегія суддів погодилася з посиланнями апелянта, що в матеріалах немає достатніх даних щодо невиконання або неналежного виконання ним робіт. Судді взяли до уваги фінансові звіти, акти приймання виконаних робіт, які шляховики проводили в 2014 році. Але за паперами чомусь не побачили вибоїни, що була на дорозі. Пасажир подав касаційну скаргу. Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ залишив у силі рішення суду першої інстанції, яке помилково скасував апеляційний суд.

“Наша компанія також звернулася про відшкодування матеріальних збитків за понівечені транспортні засоби з поси ланням на рішення попередніх судів, — каже юрист Василь Костишин. — І хоча цього разу вже львівські експерти довели, що причиною ДТП стала яма на дорозі, шляховики вперто не хочуть визнавати своєї вини. Подали заперечення позову, а потім його декілька разів доповнювали. Однак Хмельницький господарський суд їх відхилив. Своїм рішенням зобов'язав облавтодор виплатити транспортній компанії 416,85 тисячі гривень матеріальної шкоди. Чи буде відповідач оскаржувати цей вердикт, наразі невідомо”.

Як бачимо, транспортній компанії, в якій нараховується більше півтори сотні працівників, лише на третьому році судової тяганини вдалося довести, що ДТП сталася з вини дорожньої служби. А що вже казати про звичайних водіїв, котрі через ями та вибоїни на дорогах щодня пошкоджують власні машини.

Микола ЗАВЕРУХА

„Експрес” № 26 (9799) 28 червня — 5 липня 2018 року

Зміст