Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Спецмаріонетка Порошенка

Зміст

Павло Жебрівський не відповідає критеріям, визначеним для аудитора НАБУ. Навіщо Президент просунув його на цю посаду?

Антикорупційна спільнота заявила, що призначення Павла Жебрівського, якого до комісії зовнішнього контролю делегував глава держави, відбулося з порушенням законодавства.

Спецмаріонетка Порошенка

Нагадаємо, завдання аудиторів — щорічно перевіряти роботу Національного антикорупційного бюро. Загалом у комісії їх буде троє: один від Кабміну, один від Верховної Ради та один від глави держави.

Кабмін делегував Михайла Буроменського, парламент — Володимира Василенка, а Президент — Павла Жебрівського, який донедавна очолював Донецьку військово-цивільну адміністрацію. Саме його призначення і спричинило хвилю обурення.

Подробиці — у розмові з членкинею Ради громадського контролю НАБУ Олександрою Дрік та головним експертом антикорупційної групи “Реанімаційного пакета реформ” Олександром Лємєновим.

Які саме питання викликає призначення аудитора НАБУ за квотою Президента?

О. Дрік:

— Павло Жебрівський не відповідає критеріям, визначеним для кандидатів на посаду аудитора. Стаття 26 закону “Про Національне антикорупційне бюро” чітко вказує, що аудитор НАБУ повинен мати досвід роботи у правоохоронних чи судових органах за кордоном або в міжнародних організаціях. Павло Жебрівський, згідно з його офіційною біографією, такого досвіду роботи не набув.

Крім того, аудитор має бути абсолютно незалежною, незаангажованою фігурою. Ми ж бачимо, що за квотою Президента аудитором стала людина, яка досі очолювала Донецьку обласну військову-цивільну адміністрацію. Це посада, на яку призначає Президент. Тих, кому особисто довіряє...

О. Лємєнов:

— Справді, рішення про призначення Жебрівського радше політичне, ніж таке, що відповідає вимогам законодавства. Павло Жебрівський — людина з близького оточення Президента. Обидва працюють в одній команді уже віддавна. Ще на початку 2000-х Жебрівський став першим заступником Порошенка у партії “Солідарність”.

У своїй політичній кар'єрі Павло Жебрівський мав стосунок до правоохоронних органів трохи менше як шість місяців — від 19 січня до 11 липня 2015 року, коли очолював одне з управлінь ГПУ. До того він був бізнесменом, членом комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я, материнства та дитинства, двічі головою облдержадміністрації і членом парламентського комітету з питань бюджету. Постає закономірне запитання: до чого тут аудит НАБУ?!

Які ризики виникають із призначенням Жебрівського до комісії зовнішнього контролю, що здійснюватиме аудит роботи Антикорупційного бюро?

О. Дрік:

— По-перше, посада, яку дотепер обіймав Жебрівський, тобто посада голови Донецької обласної військово-цивільної адміністрації, є підслідною НАБУ. Це означає, що тут може йтися про персональний інтерес Жебрівського у призначенні його до комісії, яка перевірятиме роботу Антикорупційного бюро, тобто про конфлікт інтересів.

По-друге, нині проведення аудиту є питанням виживання НАБУ. За законом, негативний висновок аудиту — чи не єдина підстава для звільнення директора бюро. А звільнення директора в останній рік перед президентськими виборами Президента — це, власне кажучи, загроза інституційної спроможності НАБУ. Річ навіть не в усуненні конкретної людини з посади директора, а в обезголовленні органу. Ідеться про те, що Антикорупційне бюро просто не зможе виконувати свої функції. Не кажу вже про призначення лояльного директора...

О. Лємєнов:

— Є загроза знищення НАБУ як незалежного антикорупційного органу. Як на мене, Президент не може бути впевнений у двох інших аудиторах. Саме тому призначив близького до себе Жебрівського, який напевне орієнтуватиметься на політичну волю гаранта.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ, фото УНІАН

„Експрес” № 26 (9799) 28 червня — 5 липня 2018 року

Зміст