Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Антидискримінаційна чи антиукраїнська?

Зміст

Висновки експертки, яка робила для МОН аналіз підручника “Вступ до історії”, викликали неабиякий скандал

Не встигли охолонути дискусії щодо “солов'їної мови” та заміни “батьків” на “рідних” у шкільних підручниках, як знову з'явилася підстава для обурення. Цього разу йдеться про інтерпретацію подій — історичних та сучасних.

У висновках Антидискримінаційної експертизи на електронну версію проекту підручника “Вступ до історії” для 5 класу читаємо зауваження експертки Людмили Остапенко, що навчається в аспірантурі КВНЗ “Херсонська академія неперервної освіти”.

Зокрема, вона вважає занадто емоційним та націоналістично забарвленим запитання: “Із якою метою відбувалося знищення української мови та культури за радянських часів?” Людмила Остапенко радить замінити слово “знищення” на “репресії”.

“Не бачу в цьому реченні жодного націоналістичного забарвлення, — коментує Володимир В'ятрович, голова Українського інституту національної пам'яті. — Це констатація факту — того, що справді відбувалось з українською мовою та культурою в часи Російської імперії, а потім і в радянський період. Не бачу потреби замінювати цю фразу.

Речі, які відбувались у минулому, часом направду жорсткі та жорстокі щодо тих чи інших верств населення, нації загалом, не можна намагатись якимось чином загортати в політкоректні терміни. Звісно, підручник для 5 класу, але не думаю, що учням треба пом'якшувати слово “знищення”. Їм треба пояснити причини того, чому в такій складній ситуації перебуває українська мова, — адже проблеми є і досі”.

Далі зауваження експертки стосуються уже державної політики часів Януковича. У тексті підручника йдеться: “Найбільшого розмаху зловживання набули за часів президентства Віктора Януковича, за якого не тільки розграбовували країну, а й нехтували її національними інтересами на користь Росії. Україна стрімко втрачала свою самостійність, звужувалась сфера вживання української мови. Українському народу нав'язувалась ідея спільного життя з Росією”.

Людмила Остапенко побачила у цьому уривку хибні твердження, дискримінаційну мову та дискримінацію за національністю. Цікаво те, що замінити вона пропонує на абсолютно нейтральну фразу: “За часів президентства Віктора Януковича посилився вплив на зовнішню і внутрішню політику з боку Росії”.

“Такі експерти руйнують українську ідентичність, — обурюється Степан Хмара, Герой України, правозахисник, довголітній політв'язень радянських концтаборів. — Вони небезпечні. Це антиукраїнці, вони виконують тонку завуальовану підривну роботу проти України”.

Хибні твердження та дискримінацію за національністю експертка побачила й у фразі про сучасний збройний конфлікт в Україні: “Тим часом керівництво Росії, розуміючи, що воно втрачає контроль над Україною, відважилося на відкриту агресію”. Людмила Остапенко пропонує викинути частину “розуміючи, що воно втрачає контроль над Україною”.

“Те, що пропонується в результаті, є до певної міри вихолощенням цієї інформації, — коментує Володимир В'ятрович. — Йдеться про російську агресію — факт, який визнано не тільки в Україні, а й у світі. А тут експертка хоче пом'якшити різкі реалії. Немає сенсу нічого приховувати, проте я бачу у цих зауваженнях не спробу попрацювати з текстом, а заміну серйозних оцінок на власні інтерпретації”.

То хто ж вона — експертка, що сколихнула своїми висновками багатьох українців?

Людмила Вікторівна Остапенко — аспірантка кафедри педагогіки, менеджменту освіти й інноваційної діяльності КВНЗ “Херсонська академія неперервної освіти”. Як розповіли у навчальному закладі, Людмила вчиться у них з 2015 року, досліджує правове виховання учнівської молоді в історичному контексті.

Сама вона родом із Запоріжжя, живе і працює у селі Юльївка Запорізького району Запорізької області.

У декларації педагога зазначено будинок площею 447,3 квадратного метра вартістю майже півмільйона гривень, та дві зе мельні ділянки: 0,17 та 0,25 гектара. У 2017 році дохід пані Остапенко становив лише... 2815 гри вень, який їй виплатив Запорізький міський центр зайнятості. Офіційного місця праці вона не вказала. Проте в інтернеті є оголошення від Людмили Вікторівни Остапенко про послуги з репетиторства: за підготовку до школи жінка бере 40 гривень за годину, за навчання англійської мови — 60 гривень за 60 хвилин.

Поспілкуватись із пані Остапенко не вдалось — колеги кажуть, що вона за кордоном, хоч й на наші повідомлення жінка не відписує. Мабуть, зайнята — готує нові висновки...

Олена КОВАЛЬСЬКА, Юлія СКОРИК, фото blogspot.com

„Експрес” № 26 (9799) 28 червня — 5 липня 2018 року

Зміст