Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Замкнене біометричне коло

Зміст

Люди по три місяці чекали на закордонний паспорт, а тепер не можуть його забрати

“Мій паспорт був готовий 13 червня, я прийшла у відділення, але під час сканування пальця верифікація не відбулась, — розповідає “Експресу” Ірина Денисюк. — Загалом, була у відділенні вже тричі, сканували пальці на трьох різних пристроях, проте...

Працівники старались допомогти як могли — і терли пальці, і принесли гарячу воду, щоби я могла зігріти їх... Але це нічого не змінило — відбитки не зчиталися”. Жінці порадили звернутися до іншого відділення — ану ж там кращі сканери? “Ну гаразд. Але якщо при перетині кордону відбитки пальця не вдасться верифікувати, що тоді? Хто мені допомагатиме?” — обурюється пані Ірина.

Юристи пояснюють: неверифікація відбитків є підставою для відмови у видачі паспорта для виїзду за кордон.

“Верифікація — це порівняння даних (параметрів), зокрема біометричних, до яких належать відцифрований образ обличчя людини, відцифрований підпис та відцифровані відбитки пальців рук, — пояснює юристка Ірина Цалцалко. — Якщо відбитки пальців не вдається верифікувати, міграційна служба не може видати особі паспорт”.

У Facebook ми знайшли десятки схожих випадків. Декому із 3 — 5 спроби вдалося отримати відбиток, який зчитується, та забрати паспорт. Інші потрапляють у замкнене коло...

У ДМС не приховують: такі історії справді час від часу трапляються.

“У мого чоловіка взяли відбитки пальців під час подачі документів, а коли прийшов забирати біометричний паспорт — верифікація не пройшла, — каже Наталія Комишан. — Шостого червня чоловік був у відділенні вперше, потім прийшов наступного дня, далі — наступного тижня. Але відбитки не сканувалися! Працівники тільки розводили руками — мовляв, нічим допомогти не можемо.

Я звернулася на гарячу лінію ДМС, написала повідомлення керівникові служби Максимові Соколюку. Мені перетелефонували і попросили чоловіка приїхати в інше відділення, де, начебто, кращі сканери. Там знову пробували то охолоджувати руки льодом, то гріти — одним словом, вимучили добряче. А результату далі немає. Паспорт дуже потрібен, але як отримати його тепер — ніхто не каже”.

Аби з'ясувати, чого чекати тим, у кого ніяк не можуть зісканувати відбиток пальця для верифікації, телефоную на гарячу лінію.

“Ми не можемо віддати паспорт без верифікації відбитків — це регулює Постанова Кабміну №152. Якщо під час подачі документів відбитки взяли, тоді повинні зчитати їх і при видачі, — повідомили на гарячій лінії. — Буває, що з першого разу верифікація не вдається, проте треба пробувати ще. Радимо людям 2 — 3 дні до цього не користуватися мийними хімічними засобами, які можуть змінити структуру шкіри”.

“Та й загалом проблема може виникнути з різних причин, — зазначає Сергій Гунько, прес-секретар Державної міграційної служби. — Наприклад, людина пошкодила шкіру пальця — в такому разі слід чекати, коли загоїться. Є випадки, коли відбитки не можна зняти через фізіологічні особливості — буває дуже тонка шкіра пальця, або ж через хворобу чи інші серйозні причини. У такому разі ще при подачі документів складають спеціальний акт, і відбитки не беруть. Людина отримує біометричний паспорт, у чипі якого закладена інформація про неможливість зняти відбиток. А от якщо при подачі його зняли — тоді мусять провести верифікацію.

У кожній окремій ситуації слід з'ясувати, в чому справа. Можливо, помилку допустили працівники ДМС, і цей паспорт бракований. Тоді його анулюють, а людині виготовлять новий — за кошт міграційної служби. Якщо ж провину працівників не доведено, а людина хоче виробляти новий паспорт, анулювавши попередній, тоді оплачує вартість бланка згідно зі законом”.

Виходить, фінансові витрати ДМС компенсує. А час? Аби виготовити новий паспорт, доведеться його витратити ще чимало. У багатьох людей через ці проблеми зриваються плани на відпочинок за кордоном...

“Неможливість верифікувати відбитки не є проблемою людини, яка замовила паспорт, — запевняє юристка Ірина Цалцалко. — Справа винятково в недосконалій системі збору та зберігання даних, у тому числі відбитків пальців. У цій ситуації чинне законодавство недосконале, адже не дає чіткої відповіді на питання: що робити людині в разі, якщо вдруге її відбитки не верифікуються?

У разі відмови у видачі паспорта на підставі того, що не збігаються відбитки пальців, можна її оскаржувати в адміністративному порядку або в суді. Проте це забере багато часу, й ще не відомо, чи ви доведете вину служби. Найкраще рішення — виготовити новий паспорт, анулювавши попередній”.

Олена КОВАЛЬСЬКА

„Експрес” № 26 (9799) 28 червня — 5 липня 2018 року

Зміст