Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Це провал, шановні депутати

Зміст

Іспит для парламентарів: як добре вони знають Конституцію України?

...депутат кидає слухавку, так і не сказавши, що державними символами є Прапор, Герб і Гімн

Спочатку ми думали, що цей експеримент — на межі фолу. Ну мусять же законотворці знати Основний Закон країни! Зробили декілька дзвінків... І зрозуміли, що якби народним обранцем можна було стати лише після тестування на знання статей Конституції, то депутатів у нашому парламенті було б у рази менше...

Це провал, шановні депутати 1

“Звісно, я вчив Конституцію, читав її. Якщо потрібно, розгортаю і дивлюся”, — відповідає нам Яків Безбах, позафракційний депутат. Розповідає про те, що Основний Закон потрібно виконувати і поважати. Проте “поважає” депутат Безбах нашу Конституцію чомусь суто російською мовою. А після запитання, зі скількох розділів вона складається, підвищує тон, мовляв, це провокація. “Ніхто не вимагає від вас цитування усієї Конституції, — заспокоюємо. — Спитаємо про найпростіше. Те, що повинен знати кожен громадянин, навіть не розгортаючи Конституції: що є державними символами України?”

Депутат Безбах декілька секунд мовчить, а тоді знову вибухає: “Я Конституцію “саблюдаю”. Я депутат ще з часів СРСР! А якщо ви будете ставити мені такі питання, я не буду з вами розмовляти!!!” І кидає слухавку, так і не сказавши, що державними символами України є Прапор, Герб і Державний Гімн. Це ж елементарно, пане Якове!

Телефонуємо до Тетяни Бахтєєвої, пред ставниці “Опозиційного блоку”.

“Яка тема? Чи знаю я Конституцію? Ой! А я за кермом зараз. Не можу розмовляти. За 30 хвилин наберіть і поговоримо”, — каже депутатка. І в наступні три дні жодного разу не відповідає на наші дзвінки.

Її колега з “Опозиційного блоку” Євген Балицький погоджується пройти наш тест. Однак кожне наше запитання спершу... перекладає російською.

Він начебто не може пригадати (або ж таки точно не знає), зі скількох розділів складається Конституція. Проте добре знає, скільки машин та квартир може мати депутат: “Конституція не обмежує у цьому. Головне — декларувати майно, — запевняє Балицький і додає: — Ви українською говорите, а я не так сильно її розумію...”

Олег Барна, член фракції “БПП”, переконаний, що народним депутатом в Україні можна стати вже у 18 років. І звідки такі знання? Не зрозуміло. Адже у статті 76 Конституції України зазначено, що це можливо лише для тих, хто на день виборів досяг двадцяти одного року...

Це провал, шановні депутати 2

Непростим для парламентаря виявилося і запитання про те, хто у нас може ініціювати всеукраїнський референдум. Відповідь Олега Барни була така: “Верховна Рада... І Президент, здається, теж”.

Мимо! Відповідно до Конституції, Президент або Верховна Рада мають право призначити (!) референдум. Але ініціює опитування народ. “Всеукраїнський референдум проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України”, — ідеться у статті 72 Основного Закону. І цього, до слова, вчать дітей у школі на уроках правознавства. Не знати такої важливої норми депутатові — сором!

Представник Радикальної партії Олега Ляшка у парламенті Ігор Мосійчук спіткнувся на запитанні про державні символи України. “Це Герб і Прапор, — каже пан Мосійчук. — І синьо-жовтий прапор”. А Державний Гімн? Забув... Чи не знав? Як і про те, у якому віці громадянам дозволено брати участь у виборах народних депутатів. “Треба мати більше ніж 18 років, а от скільки саме — відразу вам не скажу”. А шкода! Тверда трійка, пане Ігорю.

Не знає Ігор Мосійчук і того, чи визначено у Конституції чітку дату чергових виборів Президента. “Дата не вказана, але розписано, як можна її вирахувати, — заявляє наш співрозмовник. — Наприклад, остання неділя місяця п'ятого року повноважень Президента”. Однак у статті 103 чітко зазначено: “Чергові вибори Президента України проводяться в останню неділю березня п'ятого року повноважень Президента України”.

Питаємо також, чи Конституцією передбачено для громадян обов'язковість освіти. “Ні, — відповідає Мосійчук. — Конституцією передбачено право на освіту. Людина має право отримувати її або не отримувати. Це не обов'язкова норма”. Еммм... Тобто, за логікою Мосійчука, діти можуть і не ходити до школи, якщо цього не хочуть. Правильно? Але ж у статті 53 наголошується: “Повна загальна середня освіта є обов'язковою”!

Пан Мосійчук упевнений, що в Конституції є положення про позаблоковий статус України. Та насправді про позаблоковість в Основному Законі не було і немає жодної згадки! Таке формулювання за президентства Януковича з'явилося у законі про засади внутрішньої та зовнішньої політики. А в грудні 2014 року Верховна Рада ухвалила закон про скасування позаблокового статусу України.

Ми не здаємося і не припиняємо пошуків нардепа, який добре знає Конституцію. Телефонуємо до члена фракції “Народного фронту” Олександра Кірша. Утім... Він провалює перше ж запитання — про дату ухвалення Конституції України. “Не пригадаю, коли саме, — відповідає російською, — але скажу, що тоді Президентом був Кучма, спікером був Мороз”. Пане Олександре, запишіть собі і запам'ятайте — 28 червня 1996 року.

Про передбачену в Конституції дату виборів народних депутатів він також не знає. “Ну, найближчі парламентські вибори мають бути восени наступного року”, — сказав Олександр Кірш. Це так. Але ж у статті 77 Конституції чітко вказано: “Чергові вибори до Верховної Ради України відбуваються в останню неділю жовтня п'ятого року повноважень Верховної Ради”.

Упевнено (але неправильно!) відповів Олександр Кірш і на запитання про те, чи може 18-річна особа в Україні стати народним депутатом: “Може, а що?” Ну вже таки! Закінчив школу і замість вишу — до Верховної Ради? Та де там! Не можна! Нагадуємо: нардепом може стати особа тільки після досягнення 21-річного віку.

А от член фракції “БПП” Олексій Гончаренко думає, що у депутати можна іти лише з 25 років. Ще один постріл мимо!

Антон Яценко з депутатської групи “Відродження”, як і його колега по парламенту Ігор Мосійчук, переконаний, що Конституцією передбачено позаблоковий статус України. Хоча це не відповідає дійсності.

Так само пан Яценко не знав, що в нас обов'язковою є повна загальна середня освіта, а державними символами назвав Герб і Прапор, забувши про Гімн...

Народний депутат від “Батьківщини” Юрій Одарченко на запитання про державні символи відповів правильно. Але коли ми поставили друге — про форму державного правління — у телефонній слухавці залунали короткі гудки.

Позафракційний Владислав Голуб на запитання про рік ухвалення Основного Закону відповів правильно. Але, зрозумівши, що будуть і наступні, обурився: “Ви мені іспит зібралися влаштувати?! Це некоректно. У мене статус народного депутата!” Але ж саме цей статус і передбачає обов'язок складати перед народом іспит на знання Конституції!

Депутат Андрій Антонищак із “Блоку Петра Порошенка” телефонує до нас сам, після того, як кілька годин не брав слухавку. “У мене є важливіші справи, ніж говорити про Конституцію”, — каже обранець, почувши запитання. І обриває зв'язок.

Важливіші справи, ніж розмови про Конституцію, можуть бути. Але важливіших знань, ніж про статті Конституції, для народного депутата нема!

Оля ПІЛІЩУК, Наталія ВАСЮНЕЦЬ, Ірина КОВАЛЕНКО, фото УНІАН

„Експрес” № 26 (9799) 28 червня — 5 липня 2018 року

Зміст