Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Операція “монетизація”

Зміст

Коли пільговики отримають гроші на проїзд та інші важливі подробиці реформи

Виникаютьтакі розмови не на порожньому місці. Ще у березні Кабмін ухвалив постанову №197, якою затвердив порядок надання пільг у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах.

До 1 червня обласні державні адміністрації повинні були затвердити розміри щомісячних виплат пільговикам. А органи місцевого самоврядування — міські, районні та селищні ради — мали вирішити: давати гроші людям на проїзд на руки чи залишити все по-старому.

Планувалося, що монетизація пільг на проїзд стартує вже 1 липня. Але виявилося, що більшість регіонів не готові до пільгової революції.

То коли все ж таки почнеться монетизація? Про це говоримо з Ольгою Пищуліною, провідною експерткою соціальних і гендерних програм Центру Разумкова, та Лідією Ткаченко, науковою співробітницею Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи НАН України.

Скільки обласних центрів, районів, міст і селищ зголосилися монетизувати пільги на проїзд?

О. Пищуліна:

— Нагадаю, місцеві органи влади можуть самі вирішувати — монетизувати пільги на проїзд чи залишити попередню систему, тобто далі розраховуватися за пільговиків із місцевого бюджету в безготівковій формі. Якщо вони ухвалюють рішення про монетизацію пільг, то зобов'язані зареєструвати його у Мін'юсті й поінформувати про це Мінсоцполітики.

Чимало регіонів заявили про готовність монетизувати такі пільги і готують відповідні документи. Облдержадміністрації умістили на своїх сайтах проекти розпоряджень із мінімальними сумами компенсацій. Вони тепер проходять стадію обговорення. Наприклад, у Вінницькій області пропонують встановити мінімальну суму відшкодування за проїзд на рівні 96,9 грн, у Миколаївській — 110 грн, у Рівненській — 90 грн, у Тернопільській — 100 грн, у Чернігівській — 112,5 грн, у Харківській — 130 грн, у Черкаській — 60 грн, у Львівській — 135 грн, у Волинській — 69 грн, у Закарпатській — 120 грн.

— У деяких областях уже чітко прописано всі суми із надбавками, — каже Ольга Пищуліна. — Так, на Закарпатті після запроваження монетизації для тих, хто має пільги на проїзд у міжміському транспорті, виплати становитимуть 144 грн щомісяця. Для таких осіб розмір щомісячної мінімальної готівкової виплати збільшується на 20%. Люди з інвалідністю I групи і діти з інвалідністю отримуватимуть 240 грн, а якщо вони вчаться чи проходять реабілітацію — 480 грн.

У Волинській області пільговики, що мають право на компенсацію проїзду у міжміському транспорті, отримуватимуть 83 грн на місяць (мінімальна сума +20%), люди з інвалідністю I групи і діти з інвалідністю — 166 грн, а якщо вони вчаться чи проходять реабілітацію — 332 грн. Люди з інвалідністю II групи, які вчаться або проходять реабілітацію, також отримають 166 грн.

А як в інших регіонах?

О. Пищуліна:

— Подекуди вважають, що суми виплат не покриють витрат пільговиків, в інших скаржаться, що у місцевому бюджеті просто немає грошей. Наприклад, у Львові зробили заяву, що монетизація відкладається до 2019 року, оскільки в міському бюджеті на це грошей не передбачено, тож пільговики й далі їздитимуть у міських, приміських та міжміських автобусах безплатно. На 2019 рік у бюджеті Львова на монетизацію пільг потрібно передбачити 400 млн грн.

Влада Харкова не розглядає питання монетизації. Не монетизуватимуть пільг на проїзд цього року у Дніпрі, там залишиться чинна система відшкодування. У Києві теж ще не оприлюднили жодних документів, що стосуються компенсацій проїзду пільговикам.

Натомість у Кабміні підрахували, що на монетизацію цього року потрібно майже 20 млрд грн. Там стверджують: унаслідок децентралізації місцеві бюджети з 2016-го по 2018 рік зросли мало не вдвічі — з 146,6 до 231 мільярда гривень і зможуть безболісно здійснити монетизацію пільг на проїзд.

Як обласні адміністрації вираховували мінімальну суму компенсації пільговикам?

О. Пищуліна:

— Середню вартість проїзду в міському комунальному транспорті області множили на 30 поїздок (це соціальний мінімум, визначений урядом). Особам з інвалідністю планують виплачувати компенсацію у подвійному розмірі. За попередніми оцінками, у результаті монетизації кожен пільговик щомісячно отримуватиме 120—150 грн, а особи з інвалідністю — від 240 до 300 грн.

Які пільгові категорії зможуть розраховувати на грошову компенсацію? Чи є у переліку пенсіонери за віком?

Л. Ткаченко:

— Постанова Кабміну містить перелік пільгових категорій, які мають отримувати кошти в межах монетизації. Це постраждалі внаслідок аварії на ЧАЕС та ліквідатори аварії; учасники бойових дій; особи, які отримали інвалідність унаслідок війни; діти з багатодітних сімей; ветерани ЗСУ, МВС, Нацполіції та ще низки держструктур; батьки загиблих військовослужбовців; реабілітовані особи; особи з інвалідністю. Пенсіонери за віком до цього переліку не входять. Але органи місцевого самоврядування можуть як розширити перелік таких осіб, так і збільшити кількість оплачуваних поїздок.

Як люди отримуватимуть готівкові гроші?

Л. Ткаченко:

— Виплати проводитимуть підрозділи Мінсоцполітики за місцем проживання пільговика. Гроші нараховуватимуть автоматично і щомісяця (до 20 числа) на пенсійні чи інші картки, або приноситимуть разом з пенсією, або виплачуватимуть на пошті.

Які плюси та мінуси такої монетизації? Вона ще не почалася, а подекуди, як-от у Черкасах, пільговики (“чорнобильці” й атовці) вимагають її не впроваджувати.

О. Пищуліна:

— Монетизацію оцінюють неоднозначно. З одного боку, вона справді позбавляє пільг на проїзд людей, яким держава гарантує безплатний проїзд у міському транспорті, певну кількість поїздок. Оскільки у постанові уряду чітко вказано, що людям компенсуватимуть суму, яка рівна середній вартості проїзду, помножена на 30 поїздок. Виходить, якщо пільговикові треба буде проїхати більше, ніж зазвичай, він це муситиме робити за свій рахунок.

З другого боку — система, що діє сьогодні, також недосконала, малопрозора, бо дає можливість місцевій владі вручну розподіляти компенсацію проїзду підприємствам, які здійснюють пасажирські перевезення.

Леся ЯСИНЧУК

„Експрес” № 26 (9799) 28 червня — 5 липня 2018 року

Зміст