Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Вдарила блискавка — згорів холодильник

Зміст

Куди звертатися, якщо побутові прилади вийшли з ладу через різкий перепад напруги в електромережі

Негода, яка днями промчала територією України, наробила чимало лиха. Зокрема, у багатьох людей вийшли з ладу холодильники, телевізори, пралки та інші електроприлади, які під час грози були увімкнуті в мережу. Фахівці пояснюють, що так сталося через раптовий перепад напруги. А чи можуть постраждалі відшкодувати збитки? І як це зробити?

Вдарила блискавка — згорів холодильник

— За законодавством, енергопостачальна організація, яка обслуговує вас, зобов'язана надавати електричну енергію з якісними характеристиками, що визначені державними стандартами. Коливання напруги допускається у межах 210—230 вольтів, — каже Анатолій Маляр, завідувач сектору Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг області. — Якщо ж внаслідок перевищення параметрів побутова техніка вийшла з ладу, то, відповідно до правил користування електричною енергією для населення, відповідальність за заподіяну споживачеві або його майну шкоду несе компанія, що постачає електроенергію.

Кому скаржитися в такому випадку?

— Насамперед потрібно зателефонувати диспетчеру електромереж або диспетчеру компанії — управителя вашого будинку й повідомити про такий факт. При цьому варто записати час дзвінка та прізвище відповідального працівника, що прийняв ваше звернення, а також номер заяви.

Представники постачальних компаній повинні скласти відповідний актпретензію споживача. При його заповненні треба наполягати на зазначенні причини — техніка згоріла саме внаслідок перенапруги. Якщо представник підприємства відмовляється вказати на це в акті, то заявник не зобов'язаний підписувати документ.

Але як тоді довести, що побутова техніка вийшла з ладу саме через стрибок напруги?

— Такий висновок можна отримати на сертифікованих підприємствах із ремонту побутової техніки. Вони складають акт обстеження, в якому зазначають причину пошкодження або виходу з ладу техніки, можливість та вартість ремонту. Зібравши всі необхідні докази, потрібно звернутися в енергопостачальну компанію, яка обслуговує вас за договором, з проханням відшкодувати збитки. Якщо отримаєте відмову, звертайтеся з позовом до суду.

І наскільки реально виграти справу в суді?

— Усе залежить від доказової бази. Добитися відшкодування заподіяного збитку досить проблематично. Судова тяганина може тривати до року, а то й довше. При цьому “вибити” компенсацію з ОСББ, керівників муніципальних компаній (колишні ЖЕКи) буває набагато легше, ніж з обленерго чи РЕМів. Та й комунальники в більшості випадків не поспішають компенсовувати заподіяні збитки грішми, а пропонують зарахувати суму до майбутніх платежів.

Я раджу звертатися до управління захисту прав споживачів, що надає безплатного адвоката. Якщо вина енергетиків буде доведена, то їх ще й оштрафують за постачання електроенергії з неякісними параметрами.

Микола ЗАВЕРУХА, фото Reuters

„Експрес” № 25 (9793) 21 — 28 червня 2018 року

Зміст