Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Шлюб — наш, але борг — твій

Зміст

Верховний Суд прийняв постанову, де пояснив, за яких умов подружжя несе відповідальність перед кредитором разом, а коли — нарізно

Доволі поширена у наш час ситуація: один із членів подружжя позичає в банку певну суму й не повертає. А коли доходить до суду й до відповідальності притягають і чоловіка, і дружину, то хтось з них заявляє: “Уперше чую про цей борг!” Досі суди толерували таку позицію відповідачів, але тепер вектор юридичної практики змінився.

Нещодавно Верховний Суд прийняв постанову, в якій докладно виписано умови, за яких подружжя зобов'язане відповідати перед кредитором разом, а коли такого обов'язку немає. Постанова стосується типової історії з банківською позикою. Молодий харків'янин взяв 25 тисяч доларів, начебто щоб збудувати житло для родини. Повернути гроші зобов'язувався менш ніж через рік, утім не зробив цього. Кредитор звернувся із позовом про стягнення боргу як до чоловіка, так і до його дружини, обгрунтовуючи це тим, що боргові зобов'язання подружжя — спільні.

Справа тягнулася понад три роки, її неодноразово розглядали суди різних інстанцій. Спершу районний суд виніс рішення стягнути суму боргу й грошову компенсацію за судові витрати солідарно — як з позичальника, так і з його дружини. Але жінка відмовлялася виплачувати борги благовірного, тож подала апеляцію. І зрештою Верховний Суд підтвердив правильність стягнення боргу з чоловіка, однак скасував солідарне стягнення боргу з дружини. Підстава: в суді не було доведено, що позика витрачена чоловіком в інтересах сім'ї.

— Показовим у цій справі є те, що вища судова інстанція, позиція якої надалі вважатиметься еталонною для судів нижчих інстанцій, у постанові розтлумачила частину 4 статті 65 Сімейного кодексу України, — пояснює Роман Липачов, адвокат, спеціаліст з цивільного права. — Згідно з нею, якщо один з членів подружжя взяв кредит, то другий член автоматично стає причетним до виплати боргу, якщо кошти використані задля інтересів сім'ї.

У цьому випадку було доведено, що чоловік використав кошти не в інтересах сім'ї. А якщо б у суді з'ясували, що кредит витратили на будівництво житла чи інші потреби родини?

— Платити довелося б обом. Адже Верховний Суд підкреслив: один із членів подружжя може навіть не знати про борг іншого, але ця обставина не звільняє від солідарної відповідальності за цим боргом, якщо в суді буде встановлено, що одержані кошти (чи майно) були використані в інтересах сім'ї.

Як можна убезпечити себе від появи несподіваних боргів у подружнього партнера?

— Українським законодавством передбачено укладення шлюбного договору — це домовленість наречених або подружжя, що стосується встановлення, зміни або ж припинення їх майнових прав як під час шлюбу, так і у випадку його розірвання, — додає Омелян Бояківський, державний нотаріус, заступник голови обласного відділення Національної палати України. — Зокрема, у шлюбному договорі передбачено пункт про порядок погашення боргів за рахунок спільного чи роздільного майна. І якщо в шлюбній угоді зазначено, що один з членів подружжя не зобов'язаний виплачувати боргів іншого, то жоден суд до цього не змусить.

Ірина КОНТОРСЬКИХ

„Експрес” № 25 (9793) 21 — 28 червня 2018 року

Зміст