Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Знову трюки з газом

Зміст

Суд відновив втричі більшу норму споживання палива для домогосподарств без лічильників. Що далі?

Окружний адміністративний суд Києва визнав нинішні норми споживання газу для осель без лічильників незаконними. Тож тепер чинні старі, втричі вищі норми. І є великий ризик, що, як і в 2016 році, споживачам без лічильників газозбутові підприємства можуть виставити чималі борги.

— Ця історія тягнеться ще з 2015 року, коли уряд Яценюка знизив норми споживання газу домогосподарствам без лічильників удвічі, — пояснює експерт “Публічного аудиту” Тарас Галайда. — Через рік суд визнав постанову уряду недійсною. Тоді людям стали донараховувати ще стільки ж, скільки вони вже заплатили за рік! А норми повернулися на колишній рівень.

Навесні 2016 року вже прем'єр Гройсман знизив норми споживання для домогосподарств без лічильників в 1,3 раза. Цю постанову також оскаржили у суді “Хмельницькгаз” та Громадська спілка “Асоціація газового ринку України”.

Суд визнав нечинними всі зміни, які вносилися у постанову №619 від червня 1996 року, — постанови №203, №204. Основний аргумент — ухвалюючи постанову №203, припустилися низки порушень. Зокрема, проект відповідної постанови відмовилася узгодити Державна регуляторна служба України.

Що означає нинішнє рішення суду для споживачів?

— Норматив споживання газу для домогосподарств, що використовують тільки газову плиту за наявності центрального гарячого водопостачання, може зрости з нинішніх 3,3 до 9,8 кубічного метра, — додає Олексій Хабатюк, заступник начальника департаменту енергоефективності НАК “Нафтогаз Україна”. — Якщо домогосподарство користується газовою плитою без гарячого водопостачання, то норми можуть бути збільшені з 5,4 до 18,3 куб. м, якщо є плита і газовий водонагрівач — з 10,5 до 23,6 куб. м.

Тобто якщо сьогодні квартира, де проживає одна особа, без лічильника і лише з газовою плитою, то плата за газ — 22,9 гривні, а коли рішення суду набуде чинності, сума у платіжці може зрости до 68,6 гривні?

О. Хабатюк:

— Так. Мало того, це може призвести до ретроспективного перерахунку платежів за газ споживачам без лічильників за понад два роки! Ціна питання 6—8 мільярдів гривень. Адже на початок року без засобів обліку (індивідуальних та будинкових) залишалося майже 1,2 мільйона домогосподарств.

Чи буде цю ухвалу суду оскаржено?

Т. Галайда:

— Рішення Окружного адміністративного суду Києва не є остаточним. Уряд має право на апеляцію. Однак, на мою думку, шансів на виграш мало.

Леся ЯСИНЧУК

„Експрес” № 25 (9793) 21 — 28 червня 2018 року

Зміст