Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Невже це ідеальна дружина?

Зміст

Виявляється, більшість українських чоловіків досі бачить у жінці не партнерку, а рабиню — приголомшливі результати опитування

70 відсотків чоловіків в Україні на запитання “Якою має бути “гарна дружина” відповіли, що головна роль жінки в сім'ї — піклуватися про дім та куховарити для родини. До віночка її чеснот вони також віднесли таку рису, як поступливість, — 67% опитаних заявили, що чоловік повинен мати вирішальне слово в родині.

Невже це ідеальна дружина?

66% сказали, що дружина має прагнути догодити чоловікові, зокрема погоджуватися на інтимні стосунки, якщо цього хоче він. 63% впевнені, що й піклуватися про маленьких дітей має тільки мама. А 38% вважають, що жінка не повинна ставити під сумнів думку та рішення чоловіка. Ще 10% кажуть, що вона має терпіти насильство, аби зберегти сім'ю.

Ось такою в ХХІ столітті бачать ідеальну дружину українські чоловіки. Принаймні про це свідчать результати нещодавнього опитування Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи НАНУ спільно з Мінсоцполітики та Українським представництвом Фонду народонаселення ООН.

Після оприлюднення даних цього дослідження чимало користувачів соцмереж засудили такі думки опитаних чоловіків. “Середньовіччя!”, “Абсурд”, — пишуть жінки у Fаcеbook. “Чому досі не створено красиву, поступливу, вправну і неконфліктну роботку-андроїда? У нас же стільки інженерів-айтівців”, — іронізує Таня Михущенко.

“ХХІ століття! Жінки обіймають керівні посади, добиваються успіху у різних сферах, а наші чоловіки досі хочуть, аби ми тільки варили борщі й холодці для них, — пише користувачка Марина. — Адекватні чоловіки уже давно сприймають жінку як партнерку, а не як рабиню. Гей, начебто сильна половина людства, може, нарешті зміните свої застарілі думки? Давно пора!”

Пора! Утім цікаво: звідки в українських чоловіків така модель “гарної дружини”?

Про це говоримо з Наталею Кошовською, радницею з програмних питань ООН у галузі народонаселення, Ганною Герасименко, науковою співробітницею Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи НАНУ, Марією Дмитрієвою, гендерною експерткою, та Володимиром Савіновим, науковим співробітником лабораторії соціальної психології особистості Інституту соціальної та політичної психології НАПН України.

Чому аж 70% чоловіків в Україні вважають, що основна роль жінки — це, перефразовуючи відомий вислів ще із ХVI століття, “Kinder, Kuche, Kirche” — діти, кухня, церква?

Г. Герасименко:

— Такі уявлення формуються в дитинстві. У багатьох сім'ях непропорційно розподіляються обов'язки між батьками. Мама — варить, прибирає, допомагає з уроками, ще й працює. А тато у багатьох випадках лише працює. При цьому приймає більшість рішень, бо є такий стереотип в українському суспільстві: чоловік у сім'ї — голова. І викорінити цю думку з уявлення багатьох людей про ідеальну сім'ю доволі важко.

Н. Кошовська:

— Велику роль відіграє виховання у школі. Досить звернути увагу на гендерно незбалансовані підручники, які викривлюють роль хлопця і дівчини у суспільстві. До прикладу, хлопців часто зображають як астронавтів чи бізнесменів, а дівчаток — як кухарок чи домогосподарок. Так і формується стереотипне мислення.

М. Дмитрієва:

— В Україні чоловіки часто сприймають жінок як персонал. Це дуже зручна позиція — очікувати, що хтось має про тебе дбати і тебе обслуговувати. Більшість чоловіків хочуть мати ідеальну дружину. При цьому не питають: а яким вона хотіла би бачити ідеального чоловіка?

Результати дослідження також показують, що чоловіки не готові брати на себе частину хатніх обов'язків. Чому?

В. Савінов:

— У нашому суспільстві усталився такий розподіл обов'язків: жінка — посудомийка, чоловік — банкомат. Знову ж таки — стереотипи. А їх ламати непросто.

Жінка народжує, а тому якийсь час (чи то місяць, чи то декілька років) може не працювати. Її забезпечує чоловік, і це дає йому привід вважати себе головним. Крім того, чимало чоловіків вважає, що “сидіти вдома з дитиною” — справді сидіти на дивані весь день. Вони не задумуються про те, що у декреті в жінки з'являється дуже багато всіляких клопотів. Але “ти ж сидиш вдома, — вважає велика когорта чоловіків, — а тому маєш прибрати в домі, помити вікна, піти до магазину, наварити їсти, зайти в банк, зашити мої шкарпетки і при цьому ввечері, коли я повернуся додому, виглядати красивою і бадьорою”.

М. Дмитрієва:

— Чоловіки думають: якщо вони зароблятимуть біль ше, то матимуть більше важелів впливу на жінку. Мовляв, насамперед я поповнюю сімейний бюджет, а тому ти задовольняєш усі мої потреби.

Розповім про цікаву тенденцію: дедалі частіше на розлучення подають жінки, аргументуючи це тим, що їм простіше самим дбати про себе і дітей і не бути рабинею. Чомусь чоловіки вирішили, що найкраща модель сім'ї — коли він лежить на канапі, а вона задовольняє усі його бажання.

10% чоловіків, які взяли участь в опитуванні, допускають насильство над жінками. Про що це свідчить?

М. Дмитрієва:

— Домашнє насильство — демонстрація контролю, влади. “Я — головний, а не ти” — комусь, щоби довести цю думку, потрібен кулак. На превеликий жаль. Як на мене, таке ставлення до жінки пов'язано із крихким чоловічим нереалізованим уявленням про себе.

В. Савінов:

— Насамкінець зауважу, що чоловік повинен поважати дружину, а дружина — чоловіка. Це дуже важливо для здорових стосунків. Створюючи сім'ю, треба пам'ятати, що ваша кохана людина — насамперед партнер. Треба бути готовими чесно розподіляти сімейні обов'язки, аналізувати традиції й застосовувати їх у кожній конкретній родині так, як буде комфортно саме вам.

Христина БІЛЯКОВСЬКА, фото unfpa.org.ua

„Експрес” № 25 (9793) 21 — 28 червня 2018 року

Зміст