Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Плануєте пляжну відпустку на півдні?

Зміст

А чи знаєте, що Чорне море назвали одним із найбільш забруднених у Європі? Експерт пояснює чому

У Чорному морі виявлено вдвічі більше пластику, що плаває, ніж деінде на континенті. Такі невтішні висновки масштабного екологічного дослідження, яке фінансувалося коштами ЄС та Програмою розвитку ООН.

Плануєте пляжну відпустку на півдні?

— Міжнародні експерти проводили дослідження протягом 2016 — 2017 років в Україні, Грузії та Російській Федерації, — каже Юрій Деньга, керівник відділу Українського центру екології моря. — Науковці проаналізували майже 1400 параметрів морського середовища. У воді, рибі, молюсках, донних відкладеннях виявлено 45 надзвичайно токсичних забруднювальних речовин — йдеться про вогнестійкі сполуки, ртуть, феноли, нафтопродукти, фармацевтичні препарати тощо.

Частково змінилася межа, яка розділяє насичений киснем поверхневий шар від донної зони сірководню. За останні два десятиліття цей шар піднявся на 20—25 метрів. Утім дуже серйозної небезпеки поки що немає, позаяк сірководень залягає зазвичай на глибинах від 120 до 200 метрів.

Товщина верхнього шару живої води неоднакова по всьо му морю. Чому і наскільки це пов'язано зі зміною клімату чи втручанням людини, наразі пояснити не може ніхто.

Засмічення Чорного мо ря побутовими відходами — одна з найболючіших проблем. Що виявили експерти під час дослідження?

— Пластикові пляшки, бляшанки та інші ємності, поліетиленові пакети, фільтри від цигарок... Найбільше їх збирається в центрах колообігів води. Сліди людської життєдіяльності зафіксовано в усій акваторії. Навіть у центральній частині великі концентрації сміття, що плаває. А в донних відкладеннях виявлено значну кількість мікропластику — це найдрібніші частинки, котрі потрапляють в організм молюсків і риб, а потім поступово, мігруючи по ланцюжку, можуть потрапити через рибу навіть в організм людини. До речі, популяція коралових рифів за останнє десятиліття скоротилася вдвічі — корали сприймають пластик як їжу.

На морському дні накопичилися гори різноманітного непотребу. Тут, зокрема, можна знайти затонулі пароплави та підводні човни.

Невже немає можливості підняти все з дна?

— На жаль, до очищення морських глибин поки що ні в кого не доходять руки. Державна служба з надзвичайних ситуацій, яка мала б координувати процес, не діє. Сміття на пляжах та морських узбережжях прибирають в основному невеликі групи волонтерів. Для підняття побутових відходів та іншого непотребу з дна необхідна спеціальна техніка, якої в нас немає.

На якій ділянці море найбільш забруднене?

— У придунайській зоні. Статистика свідчить, що ця річка своїми водами несе майже 90 відсотків усіх забруднювальних речовин, котрі потрапляють у Чорне море. Саме вона — найбільше джерело надходження ртуті. Хоча північнозахідні води акваторії стали дещо чистішими після того, як ЄС інвестував 13 мільярдів євро у відновлення басейну Дунаю. Також море забруднюється дніпровськими водами. Разом з відходами промислових підприємств сюди потрапляють мідь, цинк, свинець та інші важкі метали.

Чи зменшилася кількість дельфінів?

— У Чорному морі налічують приблизно тисячу дельфінів. Але достеменної кількості назвати не може ніхто, позаяк вони постійно мігрують. Для перерахунку плануємо організовувати повітряні експедиції. Водночас фахівці мають з'ясувати, чому час до часу ці морські мешканці викидаються на берег.

Микола ЗАВЕРУХА, фото Reuters

„Експрес” № 25 (9793) 21 — 28 червня 2018 року

Зміст