Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Шість тонн доказів

Зміст

Україна подала до Гааги свідчення злочинів Росії. Документи до будівлі Палацу миру привезли вантажівкою

Наша країна подала до Міжнародного суду ООН меморандум до позову проти Росії. У ньому, зокрема, є докази того, що Російська Федерація порушує конвенції Організації Об'єднаних Націй, коли чинить утиски щодо українців та кримських татар у Криму, забороняє діяльність Меджлісу й фінансує терористів на окупованій частині Донбасу.

Документи до будівлі Палацу миру в Гаазі привезли вантажівкою. Загальна вага доказів — понад 6 тонн, бо доку менти подають у 75 примірниках. Є й електронні носії з відео- та аудіозаписами. Стільки не подавали в жодній іншій міждержавній суперечці!

“Росія заперечує абсолютно все — і свою причетність, й очевидні факти. Відео, аудіо, супутникові знімки вони називають вигадкою. Тому ми всюди, де це можливо, надавали підтвердження доказів із декількох джерел”, — пояснює заступниця міністра закордонних справ Олена Зеркаль.

Докладніше — у нашій розмові з дипломатом, головою правління ГО “Європейський Рух України” Вадимом Трюханом та політологом Олександром Палієм.

Про що саме йдеться у цьому позові?

О. Палій:

— Зокрема про утиски Росією Меджлісу, кримськотатарського народу та фінансування тероризму. Наше зовнішньополітичне відомство переконує, що росіяни напряму керували групою “Харківські партизани”, яка готувала теракти в обласному центрі, спрямовували діяльність терористів, відповідальних за вибухи в Одесі. Також до позову потрапили матеріали щодо теракту проти “Боїнга” Малайзійських авіаліній та обстрілів житлових кварталів Маріуполя в січні 2015 року. Крім того, згадано про обстріли Краматорська і контрольно-пропускного пункту поблизу Волновахи, коли ворог вцілив у пасажирський автобус, Авдіївки.

Як довго триватиме розгляд справи?

В. Трюхан:

— Півтора року суд розглядатиме докази, а потім вже почнуться слухання справи. Далі чимало залежатиме від того, як Російська Федерація зможе на ці докази відповісти, яким чином йтиме процес. На мою думку, є великі шанси, що, як мінімум частково, позовні претензії України суд задовольнить.

На що ж ми можемо врешті сподіватися?

О. Палій:

— Думаю, все завершиться виплатами грошових компенсацій Україні з боку Росії. Наші топчиновники кажуть, що Україна лише від анексії Криму втратила 100 мільярдів доларів. Однак у цьому позові мова лише про окремі епізоди. Тому, якою буде загальна сума компенсації, — наразі сказати важко.

І ви вважаєте, Росія виконає рішення суду?

В. Трюхан:

— У цьому якраз і проблема. Як домогтися виконання рішення від Кремля? Коли торік Міжнародний суд ООН зобов'язав відновити діяльність Меджлісу, РФ на це, грубо кажучи, наплювала. Як дискримінували кримських татар, проводили обшуки та затримання, утримували політичних заручників, так роблять це і далі. Отож, яким би не було рішення, досить невеликі шанси, що його виконають при режимі Путіна.

Яка ж нам тоді користь від цього позову?

В. Трюхан:

— Прийняте в Гаазі рішення буде враховуватися при формуванні позиції демократичних держав та урядів, міжнародних організацій — Ради Європи, ООН — щодо Росії. Зможе його використати і Україна під час відстоювання своїх прав у інших судах, зокрема стосовно відшкодування матеріальної шкоди, якої Росія завдала своєю агресією проти України загалом.

О. Палій:

— Навіть сам судовий процес створюватиме достатньо сильний правовий тиск на Росію. До того ж путінський режим рано чи пізно впаде. А нова російська влада, швидше за все, буде зацікавлена в поверненні до нормального міжнародного спілкування. Для цього потрібно буде спершу виконати вердикт Гааги.

Ірина КОВАЛЕНКО

„Експрес” № 25 (9793) 21 — 28 червня 2018 року

Зміст