Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Валютні каруселі

Зміст

Євро в обмінниках помітно подешевшало. Та чи надовго?

Останні півроку курс євровалюти лихоманить. У січні за одне євро в обмінниках просили 35,5 гривні, сьогодні — на п'ять менше — 30,5—30,7 гривні.

Але чи надовго? Від чого залежить курс євро в Україні?

— Від поведінки пари євро/долар на світових ринках, — розповідає виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин. — Український валютний ринок прив'язаний до долара, тому зростання пари євро/долар одразу знаходить своє відображення у динаміці курсу гривня/євро. Спочатку на міжбанку формується курс гривня/долар, а потім курс євро/долар перераховують у курс гривня/євро.

Чому бачимо таке різке коливання пари євро/долар на світових ринках — від 1,25 у січні до 1,15 сьогодні?

— Євро перебуває під тиском політичних ризиків, — розповідає Андрій Шевчишин, старший аналітик ГК Forex Club. — Прихід до влади в Італії євроскептиків та популістів загрожує євро. При високому борговому навантаженні необдумані та популістські дії можуть призвести до кризи у регіоні. Цього і бояться інвестори, продаючи євро. Також залишаються ризики для Іспанії після плебісциту щодо незалежності Каталонії. До всього треба додати дедалі більші ризики внаслідок неузгоджених дій США і Європи стосовно ядерної угоди з Іраном, а також запровадження з червня мита на сталь та алюміній, яке ініціював Трамп. Все це посилює ризики в єврозоні та призводить до продажу єдиної валюти.

О. Пендзин:

— На курс євровалюти на світових ринках впливає бажання американців перемогти у конкурентній боротьбі з європейцями та знизити свої видатки на виробництво. А це можна зробити, зменшивши курс долара щодо євро. США зацікавлені, щоб курс долара до євро був 1,3, а європейці — аби був паритет. Ті коливання пари євро/долар, що бачимо нині, — результат боротьби між Федеральною резервною системою і Європейським центробанком.

Днями Європейський центральний банк на своєму засіданні оголосив про поступове згортання програми кількісного пом'якшення. Як це вплине на поведінку євро на світових ринках, а отже, і в Україні?

— ЄЦБ окреслив орієнтири програми кількісного пом'якшення, заявивши, що скоротить щомісячний обсяг викупу облігацій в рамках програми кількісного пом'якшення (QE) з жовтня до 15 млрд євро з 30 млрд євро і завершить програму в грудні цього року, — додає аналітик “Альпарі” Максим Пархоменко. — Тобто він фактично продовжив програму кількісного пом'якшення до кінця поточного року. Хоч очікувалося, що згортання буде вже на початку осені. ЄЦБ відклав жорсткішу монетарну політику до 2019 року. Через це євро і просідає на світових ринках.

Цілком можливо, що до кінця місяця євро в обмінниках впритул наблизиться до позначки 30 гривень.

А. Шевчишин:

— Очікую, що пара євро/долар на світових ринках стабілізується у діапазоні 1,15—1,18. Зниження за позначку 1,15 видається малоймовірним. Але багато що залежатиме від зустрічних торговельних обмежень США та Європи. Якщо вони зачеплять машинобудівний сектор ЄС, то євро може опуститися ще нижче.

О. Пендзин:

— За моїми прогнозами, пара євро/долар на міжнародних ринках балансуватиме найближчим часом на рівні 1,15—1,18. А це означає, що готівковим євро в Україні торгуватимуть близько до позначки 30—31 гривня за євро.

Леся ЯСИНЧУК

„Експрес” № 25 (9793) 21 — 28 червня 2018 року

Зміст