Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Залізний кулак Трампа

Зміст

США перекидають до кордону з Росією тисячі танків

Через східні регіони Німеччини в напрямку Польщі та країн Балтії рухаються дві величезні колони американських бронемашин.

Залізний кулак Трампа

“Близько 2000 танків скерували на навчання НАТО в країни Балтії. Одночасно в Польщу перекинули ще 1400 одиниць техніки, які нещодавно прибули в бельгійський Антверпен”, — розповідає Кай Роршнайдер, начальник штабу американського військового контингенту в Європі.

Усе це, як стверджується, відбувається у рамках операції “Атлантична рішучість” (Atlantic Resolve), з допомогою якої армія США хоче посилити союзників НАТО у Східній Європі.

Докладніше про стратегію американців у Європі — у нашій розмові з керівником громадської ліги “Україна — НАТО” Сергієм Джерджем і військовим експертом, полковником запасу Олегом Ждановим.

У чому полягає стратегічний задум НАТО? Навіщо перекидати так багато техніки до Польщі та країн Балтії?

О. Жданов:

— НАТО поступово формує східне угруповання, переважно на базі американських військ для того, щоби встановити військовий контроль над цією територією. Донедавна американських військ у цих регіонах майже не було. Але ситуація змінюється. У країнах Балтії уже сформовано ударне авіаційне крило на базі американської авіації. Тепер планується створити й угрупування на основі танкової бригади армії США.

С. Джердж:

— Військова техніка, яку тепер перекидають, буде задіяна в країнах Балтії та Польщі під час навчань. Потім вона мала б повернутися у місця постійної дислокації. Хоча відомо, що і Польща, і балтійські країни закликають Альянс залишити принаймні частину цієї техніки для того, щоб надійно захистити східний фронт НАТО.

Польща навіть готова виділити до 2 мільярдів доларів на створення американської військової бази на своїй території. Така інформація з'явилася з посиланням на документи оборонного відомства цієї країни. У них ідеться про те, що пропозиція викликана “нагальною потребою постійної присутності військової дивізії США в Польщі” через посилення загрози з боку Росії. Пишуть, відповідне прохання вже скерували до Конгресу і Білого дому.

Цікаво, що очільник Пентагону Джеймс Меттіс у квітні заявляв про готовність до переговорів із Польщею з приводу нарощування військової при сутності США на території країни. А ще наприкінці березня Варшава і Вашингтон підписали договір про постачання Польщі американських систем протиракетної оборони Patriot. Перші установки повинні надійти в країну в 2022 році. Йдеться про 208 ракет, 16 пускових установок і чотири радіолокаційні станції.

Чи високою є ймовірність, що Росія наважиться напасти на країни НАТО?

О. Жданов:

— Як на мене, ймовірність невисока. Як то кажуть, не такий страшний чорт, як його малюють. Головна загроза перебільшена. А США вдало маніпулюють громадською думкою, роздувають міф стосовно російської загрози для того, щоб максимально наростити свою присутність на європейському континенті та зберегти вплив на країни Євросоюзу.

С. Джердж:

— А яка була ймовірність того, що Росія розпочне війну проти України? Згідно з оцінками різних експертів, мінімальна. Але ця війна таки почалася й триває уже п'ятий рік. Тому Кремль може розпочати агресію й проти країн — членів НАТО. Цілком можливо, що матиме вона на початку гібридні форми. Для Росії головне — спершу створити вогнище дестабілізації.

Ірина КОВАЛЕНКО, фото Reuters

„Експрес” № 22 (9775) 31 травня — 7 червня 2018 року

Зміст