Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Дивне розлучення з СНД

Зміст

Наша держава нарешті остаточно розірвала відносини зі спільнотою пострадянських країн. Чому саме тепер?

Указ Президента Петра Порошенка про вихід України з низки міжнародних договорів, підписаних у рамках Співдружності незалежних держав, опубліковано на офіційному сайті глави держави. Ним вводиться в дію відповідне рішення Ради національної безпеки і оборони.

Одразу після оприлюднення відповідного документа в Кремлі заявили, що наша держава винна гроші СНД. Так, представник міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова сказала, що Україна заборгувала 300 мільйонів рублів за участь у цій організації.

Докладніше — у нашій розмові з головою правління БФ “Майдан закордонних справ”, дипломатом Богданом Яременком, співзасновником Українського інституту майбутнього, політологом Юрієм Романенком та ексміністром економіки Віктором Сусловим.

Скільки країн входить до СНД?

В. Суслов:

— Дев'ять: Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Росія, Таджикистан та Узбекистан. Асоційований член — Туркменістан. Чисельність населення країн— учасників СНД становить 274 мільйони осіб. Частка країн спільноти у світових запасах нафти становить 23—24%, газу — 35%, вугілля — 22%, заліза — 36%. За запасами алмазів, платиноїдів, золота, срібла, титану, цирконію, рідкісних металів і рідкоземельних елементів разом країни спільноти займають 1—3 місця у світі. Загальний ВВП організації — 5,429 трильйона доларів.

Які відносини з цією спільнотою у нашої держави були раніше?

Б. Яременко:

— Для того щоб Україна приєдналася до Співдружності незалежних держав як повноправний член, Верховна Рада мусила ратифікувати статут цієї організації та угоду про приєднання. Парламент розглядав це питання, але так і не ухвалив позитивного рішення. Відтак, Україна насправді й не набула членства в цій організації. Але тривалий час наша держава співпрацювала з СНД та уклала в її рамках низку міжнародних договорів. Власне, указ Порошенка означає вихід із більшості з них.

Скільки договорів було в рамках СНД та яку користь з них мала наша держава?

В. Суслов:

— Договорів ми уклали декілька сотень! Але виходимо ми не з усіх. Та в указі Президента немає доступу до тих договорів, з яких він вивів країну. Мовляв, таємна інформація.

Б. Яременко:

— Різними конвенціями регулювалися важливі для громадян питання, як от визнання дипломів, перерахування пенсій тощо. Це було потрібно для тих, хто навчався в одній країні, особливо ще за часів СРСР, а далі працює і живе в іншій. Але пізніше всі ці моменти узгодили на підставі двосторонніх угод з відповідними країнами. Тому розірвання стосунків з СНД не мало б обернутися значними проблемами.

А чому демонстративно розпрощатися з спільнотою пострадянських країн на Банковій вирішили саме тепер?

Ю. Романенко:

— По суті, йдеться про піар напередодні виборів. Ми денонсуємо ці договори у рамках СНД, але чи зупиняються наші економічні відносини з Росією? Ні. Бо ми критично залежимо від російських ТВЕЛів для атомних електростанцій, російського палива, транзиту російського газу через територію України. Тому, за великим рахунком, наша влада займається показухою.

Чи доведеться нам сплачувати заборгованість, яка нібито виникла перед цією організацією?

Б. Яременко:

— Оскільки Україна ніколи не була членом СНД, жодних підстав сплачувати членські внески наша держава не мала. Відповідно, вважати, що ми цій структурі щось винні, також не можна.

Чи були прецеденти виходу зі спільноти пострадянських країн?

В. Суслов:

— Так. Після того як Росія напала на Грузію у 2008 році, та з політичних мотивів вийшла з СНД. Але при цьому теж вийшла лише з частини договорів у рамках цієї організації. У тих договорах, які їй важливі, вона залишається.

Ірина КОВАЛЕНКО

„Експрес” № 22 (9775) 31 травня — 7 червня 2018 року

Зміст