Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Спекотне чи дощове?

Зміст

Метеоролог і народний синоптик спрогнозували, яким буде літо

Зокрема, вони кажуть, що температура повітря у наступні три місяці перевищуватиме кліматичну норму. А ще затягнуться посушливі періоди у центральних та південних областях.

— Метеорологічне літо — стійкий перехід середньодобової тем ­ператури через позначку +15 градусів за Цельсієм — фіксували ще у другому місяці весни — у період з 11 по 29 квітня, — розповідає Микола Кульбіда, директор Українського гідрометеорологічного центру. — Хоч такий перехід традиційно відбувається у період з 13 по 29 травня. У західних областях початок літа цього року спостерігався на 31—45 днів раніше, порівняно з нормою, на Півдні — на 15—20, в інших регіонах — на 21—30 днів.

Календарне літо в нас буде спекотне чи дощове?

— Згідно з прогнозом Національної метеослужби США, влітку температура повітря на всій території України перевищуватиме або значно перевищуватиме норму. Особливо у центральних та південних регіонах. У червні ми очікуємо на всій території нашої країни перевищення на 1—1,5 градуса норм середньомісяч ної температури повітря, які, залежно від регіону, становлять при близно +17 — +21 градуси за Цельсієм.

— У липні — аналогічна ситуація. А на Прикарпатті це перевищення буде ще більшим — від 2 до 2,5 градуса понад кліматичну норму. У серпні в усій Західній Україні слід чекати такого ж відхилення від норми. А на решті території — на +1,5 градуса.

До якої позначки піднімуться стовпчики термометрів?

— Із 1 й 6 червня вдень температура повітря сягатиме +25 — +27 градусів за Цельсієм. Проте з 4-го й до 8-го буде дощовий період, — каже Леонід Горбань, народний синоптик. — Загалом циклон із заходу надійде вже 2 червня. Коли саме він дістанеться, залежатиме від швидкості вітру. Дощова погода впливатиме на температуру повітря. Слід очікувати похолодання — +21 — +23 градусів вдень із 8 до 11 червня. 13—16 червня теж очікуються дощі й температура повітря на рівні +23 — +25. Наступні 11 днів — до 27 червня, буде спекотніше — приблизно +27 — +30 градусів удень. 21—22 червня пронесеться буревій. 27 червня — теж з опадами. А кінець першого літнього місяця — до +31 градуса.

Липень почнеться з денною температурою +21 — +23 градуси за Цельсієм. 3—5 липня очікуються опади. Проте вже з 10 липня буде дуже гаряче — +29 — +34 градуси. Цей спекотний період триватиме до 23 липня. Після цього прийдуть один за одним два циклони, й подекуди вони можуть поєднатися, тож декілька днів поспіль будуть грози. Дощові дні можуть затримувати жнива. А там, де дощитиме тривалий час, є загроза проростання зерна у колосі.

Останній місяць літа не буде особливо спекотним, як зазвичай. Майже впродовж усього серпня денна температура повітря становитиме +21 — +24 градуси. Лише у періоди з 8 до 10 та з 15 до 17 серпня може потеплішати до +27 градусів. А от з 18 серпня похолодніє до +20 — +22 градусів вдень. На територію України заходитимуть циклони 4, 13—14, 19—20 та 27—28 серпня. Тоді випадатимуть дощі. Проте ці опади не будуть рівномірними у всіх регіонах.

Та все ж, чи буде достатньо опадів?

М. Кульбіда:

— Очікується зростання кількості та тривалості посушливих періодів. Спостерігатиметься значна нерівномірність випадання дощів у регіонах, і загалом кількість опадів буде менша за показники кліматичної норми.

Тому в багатьох областях буде і ґрунтова, і повітряна засуха. Відповідно слід очікувати впродовж літа високого рівня пожежної небезпеки.

Богданна МАРТИНИК

„Експрес” № 22 (9775) 31 травня — 7 червня 2018 року

Зміст